Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 139


510 raspunsuri la acest subiect

#21
Piscotel135

Piscotel135

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 16:06

Kyty, imi pare tare rau pentru puiul pierdut. Iti doresc ca cel de-al doilea sa fie mai lipicios si sa ramana cu tine pana la termen.

Mimi, sanatate! Ai grija de tine  [flo2]

Ariana, sanatate si tie si bebelusilor! Sa ramaneti in formula asta cat mai mult timp, sa stea micutii la adapost, protejati de mami lor. Un an nou frumos, cu doi bebelusi perfecti, sanatosi, frumosi si norocosi! [bib]  [bib]



#22
camrynna

camrynna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 16:45

Buna, dragele mele si felicitari celor ce au ramas gravide, succes celor ce urmeaza sa faca FIV/FET si nastere usoara celor ce au inceput numaratoarea inversa.

 

Va deranjez si eu cu o mica intrebare: am facut FIV la dr Tayfun, dupa ET mi-a dat anticoagulant Nevparin 100 de de unitati( Heparin Sodium) si logic ca s-au terminat.

 

Am deja 48 de h pauza de la anticoagulant, pt. ca nu am avut curaj sa trec la Clexane imediat ( enoxoparin) ...

Stiti ceva despre schimbarea anticoagulantului ? Este periculos? Unde locuiesc eu nu se gaseste Nevparin si trebuie sa incep Clexane...

 

Ati fost vreuna dintre voi in situatia mea, de a schimba anticoagulantul?

 

Orice raspuns imi este de mare ajutor....

 

Multumesc!


Editat de camrynna, 04 ianuarie 2017 - 16:46 .


#23
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 17:08

    Camryna,normal nu se schimba anticoagulantul,dar fiind asa mica sarcina e posibil ca schimbarea sa nu dea nimic peste cap.Clexane e enoxaparina sodica,dar nu cred sa fie aceeasi substanta activa.Pe dr T nu l-ai intrebat cu ce poti schimba?

    Ariana  [pup] ,Doamne ajuta sa stea cat mai mult la caldurica...dar sa nu te chinuie pe tine!

    Mimi,pt constipatie:mere verzi,pere,prune,tarate ovaz,iaurt,varza,conopida,ulei de cocos.Si eu sunt varza,stranuturile de ieri au fost un preaviz pe care l-am ignorat.Pt tuse ceai de ceapa(din cojile colorate si uscate ale cepei)pe care il poti combina cu macese sa nu fie asa gretos,sirop de ridichi negre sau de patlagina.Oscilococcinum e permis in sarcina deci poti lua si din asta.Eu mi-am facut azi o supa de ceapa,am pus cepele intregi cu coaja si le-am fiert cam 30min in apa cu sare,am indepartat cojile,am pus cateva paste scurte si o mana de frunze de patrunjel,iar dupa stingerea focului am pus putin ulei de masline.Supa am facuto ca si decongenstionant pulmonar,nu tusesc dar simt cum ma apasa in piept.Patrunjelul ajuta sa nu retin lichide pt ca beau f multe si contine si f multa vit C.Si eu m-am cosntipat,dar pt ca am schimbat orele de masa...nu am papat aiurea.Si de alaltaieri imi fac la micul dejun un smoothie din fructe(mar,para,grapefruit,porto) si vad ca treaba a inceput sa functioneze cum trebuie.Multa sanatate noua!



#24
kyty_83

kyty_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 493 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 17:37

Mulțumesc piscotel. Sper din suflet și eu sa rămână cu mine 9 luni bebe. Trebe sa gândesc pozitiv ca va fi bine și chiar sper ca va fi bine.



#25
mimi32

mimi32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 607 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 19:13

Multumesc Piscotel!

Multumesc Dea de sfaturi. O sa incerc sa le pun in aplicare, ca acum is varza nici nu gandesc, nu am pofta de nimic, am febra. Abia iesisem din antibiotice dupa histeroscopie si nu vreau sa iau prea multe, ca mai am de facut si niste anestezii locale pentru o masea si pentru niste alunite carora le-am pus gand rau luna asta. Nici eu inca nu tusesc, ma incearca parca asa, dar cred ca la noapte o sa ma ia ca am aceeasi senzatie ca tine ca ma apasa in piept. Sanatate multa si tie! Sa scapi usor!

Va pup fetelor si aveti grija sa nu va ia raceala!


Editat de mimi32, 04 ianuarie 2017 - 19:14 .


#26
camrynna

camrynna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 21:29

buna, Deea,

 

    Camryna,normal nu se schimba anticoagulantul,dar fiind asa mica sarcina e posibil ca schimbarea sa nu dea nimic peste cap.Clexane e enoxaparina sodica,dar nu cred sa fie aceeasi substanta activa.Pe dr T nu l-ai intrebat cu ce poti schimba?

    Ariana  [pup] ,Doamne ajuta sa stea cat mai mult la caldurica...dar sa nu te chinuie pe tine!

    Mimi,pt constipatie:mere verzi,pere,prune,tarate ovaz,iaurt,varza,conopida,ulei de cocos.Si eu sunt varza,stranuturile de ieri au fost un preaviz pe care l-am ignorat.Pt tuse ceai de ceapa(din cojile colorate si uscate ale cepei)pe care il poti combina cu macese sa nu fie asa gretos,sirop de ridichi negre sau de patlagina.Oscilococcinum e permis in sarcina deci poti lua si din asta.Eu mi-am facut azi o supa de ceapa,am pus cepele intregi cu coaja si le-am fiert cam 30min in apa cu sare,am indepartat cojile,am pus cateva paste scurte si o mana de frunze de patrunjel,iar dupa stingerea focului am pus putin ulei de masline.Supa am facuto ca si decongenstionant pulmonar,nu tusesc dar simt cum ma apasa in piept.Patrunjelul ajuta sa nu retin lichide pt ca beau f multe si contine si f multa vit C.Si eu m-am cosntipat,dar pt ca am schimbat orele de masa...nu am papat aiurea.Si de alaltaieri imi fac la micul dejun un smoothie din fructe(mar,para,grapefruit,porto) si vad ca treaba a inceput sa functioneze cum trebuie.Multa sanatate noua!

Tayfun a spus sa incep  Clexane 0.6......imediat ce termin heparina; intr-adevar, contin substante diferite!



#27
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 05 ianuarie 2017 - 02:00

Dana felicitări pt cei doi puiuti! Baftă multa! [flo2]
Kity felicitări si tie pt puiut. Imi pare rau ca unul s-a pierdut, dar asta e.  Iti tin pumnii sa ramana cu tine! [flo2]
Ana 89 asculta-ti sotul. :)))  Trebuie sa invete, după naștere o sa sui nevoie de mai mult ajutor. Sarcina usoara in continuare!. [flo2]
Mimi sanatate! Sa te faci bine repede. Asa a fost si gripa mea cu dureri de toate cele (  oase, muschi, burta)
Ariana multa bafta sa ajungi cat mai spre termen cu sarcina. Bănuiesc că e f grea sarcina gemelara. Eu o sa ma plâng si cu sarcina unica, cand o fi  :)))
 
Eu se-abia acum ma simt mai bine cu burta, după ce am luat de capul meu antibiotic de cateva zile. Mai am inca urme de dureri.
Doctora la care fusesem ca sa detecteze sarcina mea intra sau extautetina, care nu exista, nu mi-a dat tratament zicând că durerile sunt de la hiperactivitatea ovarelor, iar pt posibila inflamatie din uter sa iau carpicon. Nu mi-au trecut simptomele nici dupa ovulatie, asa ca mi-am cumparat vechea reteta de la Albu, pt endometrita: doxiciclina, metronidazol si ovule klinon. Exclusesem vreo inflamatie pt ca tocmai terminasem o cutie de teraflu si antiinflamatoare cand m-am dus la doctora cu dureri. Îmi făceam probleme că daca e sarcina, am bombardat-o cu tratamente. :)))  Si cand colo, super inflamatie care de fapt venise la pachet cu gripa si nu trecuse.  O sa iau vreo 10 zile de antibiotic, cred ca e bine sa elimin inflamatiile în caz că fac transfer luna viitoare.
Nu stiu cand fac transfer, suntem pe minus cu banii.:))))
Iar sotul zice sa mai astept sa fac o stimulare, sa congelam ovocite, ca e mai ieftin sa faci doar punctie. Si apoi sa fac transfer. 
Ma batea un gând azi dimineata sa fac raportul TH1/ TH2 ca sa stiu sigur daca imi trebuie prograf.
Cred ca mai mult sunt curioasă, pentru ca oricat ar iesi raportul, tot o sa iau si Prograf, si Prednison, si Intralipid. 
Pana la urma am NK- urile mărite si din sânge si din uter (din uter am impresia ca nu se stie cat este normal).
Mai am limfocite B- CD19 din sânge sub limita normala.  Din uter limfocitele B- CD19 nu sunt sub limita dar sunt la limita inferioara. Am gasit ca limfocitele B- CD19 scăzute se gasesc in boli autoimune. 
Din ce am citit pana la urma, doctorii tin cont de NK sânge, nu din uter pt ca in uter se schimba pe parcursul ciclului. 
La NK sânge sunt valori de referinta si in analiza si coincid cu ce gasesc prin studii, adica trebuie sa max. 12%. La mine sunt 17,2 cele low (dim)
La NK uter in analiza mea facuta la welborn nu exista valori de referință. Am cautat si prin studii, jurnale pe internet, nu am gasit valori de referinta. Le am 31 pe cele low (dim). De la voi stiu ca inseamna ca sunt mărite.
Am citit despre intralipid. Se foloseste de mai de curand decat Ivig, dar pare sa aiba aceleasi rezultate.
Am gasit multe studii care spun că tratamentele pentru autoimunitate cresc sansele de sarcina dar cu toate astea sunt si studii care spun că Nu. Eu totusi o sa cred ca ma va ajuta tratamentul pt NK. Macar placebo, si poate tot ajuta. 
Dea, apropo de endometru, vad ca nici la mine nu mai trece de 6,5. Anul trecut ajungea la peste 8.
Cred că stimularile dese mi-au stricat endo.

 



#28
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 05 ianuarie 2017 - 07:37

Marushelu nu prea am de ales asa ca trebuie sa ma supun, dar după cum il cunosc, nu il va tine prea mult asa ca probabil ne vom vizita mamele din ce in ce mai des :))) Săraca mama o va lua razna cu doua gravide pofticioase  [:-)))]



#29
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 05 ianuarie 2017 - 07:55

Off Kyty,noi ne-am nimerit aprox in aceeasi perioada si sper macar la tine sa fie ok ,i-mi pare asa rau de puiut ,era super sa ramana 2 ,dar sti vorba aia macar unu si bun si pana la capat.



#30
kyty_83

kyty_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 493 mesaje

Postat 05 ianuarie 2017 - 09:02

Da Laurita și mie îmi pare rău. Parca deja ma și obișnuisem cu gândul ca vor fi 2.Nu știu exact dacă nu sa prins de la inceput sau sa pierdut pe parcurs.Am uitat sa îl întreb pe dr.Eram asa de stresata atunci.Si acum sunt stresata și încerc sa ma gândesc ca bebe rămas va fi bine.Vinerea viitoare merg cu analizele la dr si zicea ca îmi mai face un ecograf.

De azi am inceput și eu serviciul și poate de acum încep sa ma gândesc și la altele.

Credeam ca dupa ce se termina cu procedura scap de stres...da de unde...a inceput alt stres..si cred ca tot asa va fi de acum încolo. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -