Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2017 (Dovlecei deSeptembrie 2017)

septembrie 2017 sarcina gravida bebe

795 raspunsuri la acest subiect

#591
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 23 august 2017 - 06:45

Vezi poate ai inclus in vreun abonament. Eu am aflat cu ceva surpriza ca am. Dar nu se ingramadeste nimeni sa-ti zica. Mi-a zis medicul de familie  - care e in aceeasi clinica. :))

 

Si mi-a zis ca sa nu cumva sa-l chem pe el, apropos. Ca avea si el afisat ceva cu vizite la domiciliu, dar a explicat ca el nu se duce, pt ca e MF doar pt abonatii clinicii si aia oricum au asigurate ceva vizite de la pediatri.

Pe mine m-a sunat iar o tanti de la Regina Maria. E a treia oara cand ma suna de la departamentul lor de vanzari. Nu par sa-si noteze ca au vorbit deja cu X si par sa primeasca f putine informatii de altfel despre unde suna, etc. Cam neprofi, zic si eu. Ma luase cu "Buna ziua d-na X, v-ati facut planuri pt nastere?" I-am raspuns "pai ar cam fi fost cazul, ca nasc poimaine". Am mai raspuns odata similar si acum 2 luni. In fine.


Editat de Alexina, 23 august 2017 - 06:48 .


#592
ronina

ronina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 23 august 2017 - 12:08

Nah, înseamnă ca iar e diferit în funcție de zona sau medic. Mie mi-a spus pediatra când am mers sa întreb dacă ne poate prelua în evidenta ca prima vizita la domiciliu e gratuita și sa o sun când ajungem acasă din spital, sa vadă bebele. Mi-a prins tare bine ca a venit, practic în maternitate o asistenta iți face pregătirea și se rezuma la igiena. Pediatra a verificat reflexe și a detaliat ce sa fac în caz de febra, ce medicamente sa am preventiv în casa etc.



#593
ana_le1

ana_le1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 24 august 2017 - 10:19

Ah de la RM si pe mine m-au sunat de vreo 3ori pana acum,desi nasc cu ei si sunt si abonat,acelasi lucru l-am zis si eu ca ar trebui sa aiba o evidenta.Ieri am ajuns si la maternitate la ei daca tot nu m-am simtit bine si mi-am dat colecistul afara de 5ori in interval de 4ore;bebelina e ok,la 34 saptamani avem 2400g,dar se pare ca avem dubla circulara si trebuie monitorizata in fiecare saptamana si am placenta imbatranita deja grad3  spre 4parca,deci nu prea cred ca o sa ne lase dr pana la termen;si o sa fie si cezariana cu dubla asta circulara a ei; si a spus ca este posibil ca bebelina sa nu mai ia foarte mult in greutate din cauza acestui lucru.-placenta imbatranita.Sa vwdem,eu sunt o mamica pozitiva.



#594
ana_le1

ana_le1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 24 august 2017 - 10:23

Alexina deci de la Regina Maria am inclus vizita la domiciliu de la pediatru?Nu stiam,o sa intreb in maternitate ca o sa am 5zile la dispozitie...acum tre sa ma fortez sa beau mai multa apa decat de obicei,macar nivelul de lichid sa il mentin optim ca sa ajungem la un 38-39 saptamani....vedem in fiecare sapt cum evolueaza lucrurile.



#595
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 24 august 2017 - 17:58

Ana_le - nu, scuze, poate m-am exprimat eu cam vag. 

Eu am doua abonamente, dintre care unul la Medsana. Acolo am incluse la cerere ceva vizite la domiciliu. La RM nu stiu, chiar am sa intreb. Insa tine de tipul de abonament platit mai degraba decat de clinica.



#596
ronina

ronina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 24 august 2017 - 19:24

[majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  Alexina sa ai naștere ușoară, sa te refaci frumos și repede, iar bebica sa fie sănătoasă, voioasa și sa va fericeasca familia!  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]



#597
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 24 august 2017 - 23:35

@ Alexinaaaa, cum au evoluat lucrurile? Sunteți bine, da? Asteptam cu nerăbdare vesti și îți trimitem doar gânduri calde  [flo2]

 

@ Fetelor, sa știți ca și Irina a născut, mai devreme decât se aștepta.. și ea și bebelina sunt bine. [pk]  O las pe ea sa va împărtășească mai multe  [:I]

 

Iar eu mai am o prietena care are sarcina cu câteva zile mai mare ca a mea.. și a născut deja de 2 zile.. click-clock.. click-clock.. se apropriere din ce in ce mai mult pentru toate .. sunt curioasa care va fi următoarea .. [bib]

 



#598
ana_le1

ana_le1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 25 august 2017 - 05:16

Haideti fetelor cu bebeii [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2] Nastere usoara va dorim



#599
Diuta09

Diuta09

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 25 august 2017 - 09:03

Wowww...incep "intalnirile" cu bebeii...ce frumos...

Irina,felicitari...asteptam sa ne impartasesti experienta [flo2]

Alexina...asteptam vesti... [flo2]



#600
ronina

ronina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 25 august 2017 - 12:39

Felicitări Irina, refacere rapida și bebelina sănătoasă și voioasa!

 

Așteptăm vesti, sunt emoționată și nerabdatoare!

Am împlinit și eu 35s, așa ca mi-am făcut bagajul de maternitate. Tic-tac...





Etichetat si cu septembrie 2017, sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -