Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2017 (Dovlecei deSeptembrie 2017)

septembrie 2017 sarcina gravida bebe

795 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 03 ianuarie 2017 - 10:52

Bine ati venit pe pagina: Dovlecei de 2017, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Septembrie 2017!

 

dovlecei-2017-com.jpg

 

Linkuri rapide: 

 

Lista DPN | Rugaciuni | Cum se citeste o ecografie | Albume | Grup FB iconita-FB.jpg

 

Zodiac corespunzator:  Fecioara 23 August-22 Septembrie sau Balanta 23 septembrie - 22 Octombrie

 

 

fecioara1.jpgbalanta1.jpg

 



#2
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 06 ianuarie 2017 - 21:02

Buna!! [flo2]

 

Se pare ca sunt prima de aici care are DPN in Septembrie, mai exact la începutul lunii, pe 6, deci pana ne înmulțim aici o sa mai trag cu ochiul și in August ca cine știe.  [:D]

 

Pana acum presupun ca totul decurge normal, in afara de urinare mai deasa, putina balonare [:)]  .. asta exceptând răceala [batcap] care ma tine deja de o săptămâna și care o tratez cf indicațiilor primite de la medicul gineco pe mail - ceaiuri de mușețel și ghimbir, gargara cu sare, Homeogene 9 și Oscilo...Paracetamol cât mai putin ..Alte idei ar fi foaaaarte bine venite!!

 

Luni avem programare la Dr pentru confirmarea prinderii de peretele uterului, confirmarea bătăilor inimii și numărul de bucăți :))) .. sincera sa fiu, speram din tot sufletul ca va fi totul ok.. [:I]

 

Ps: Prima sarcina, foarte dorita, prima încercare..

Analizele generale făcute pe 15.11 ultima data, am primit ok pentru prima încercare de la medicul gineco (chiar dacă am un polip iar spermograma soțului a ieșit varza din cauza ultimelor zboruri [pl] ), iau Euthyrox de la începutul lui Decembrie care inițial mi-a dat palpitații si a trebuit sa fac o mini pauza si sa micșorez doza și Femibion.. Inainte de sărbători analiza de sânge Hcg a ieșit 3,5, pe 23.12, și am cam presupus (eronat) ca nu 'prea' sunt însărcinată [zid] ... aflând pe 31.12 ca sunt un 'pic' conform liniuței pale.. și pe 01.01 seara ca sunt 'foarte' însărcinată, liniuța fiind foarte pronunțată, precum a ieșit și cea de pe 03.01, toate testele fiind de la mari diferite  [artif]

 

In mare cam asta e experiența mea de pana acum.. V-am pupat și de abia aștept sa ne împărtășim experiențele, temerile, gândurile.. [pup]



#3
Geanina32

Geanina32
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 ianuarie 2017 - 09:38

Hello!  [gravi]

 

Hop şi-al doilea dovlecel de septembrie!  [bb]

 

Suntem la prima sarcină şi dovlecelul s-a prins din a 4-a lună de încercări.   [pathot]    

A sunat la uşa noastră chiar de Crăciun.  [aho]

 

Astăzi împlinim 6 săptămâni, iar peste 2 zile avem prima vizită la ginecolog. Sperăm să fie totul bine.  [pace]

 

Simptome avem. Se schimbă prin rotaţie, ca să le testăm pe toate. Şi dureri de sâni, şi balonări, şi gingii inflamate, şi greţuri, şi somnolenţă, şi crampe abdominale, şi oboseală, şi câteva coşuri...  [zid]

 

 

Tare aş vrea să mănânc ceva cu poftă, însă doar lămâile îmi fac cu ochiul.  [yum]

 

Cam atât momentan. Revenim cu detalii.  [pup]



#4
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 07 ianuarie 2017 - 19:08

[:)]  [:)]  [:)] Ieeeei!! Nu aunt singuraaa!! Bine ai venit, Geanina32  [flo2]

Si noi avem programare luni la Dr.. [bib] ..va ținem pumnii!! Noi suntem un pic mai micuți, avem 5 săptămâni și 3 zile azi, luni vom avea 5 și 5 zile  [:)]

 

Legat de simptome, fiind așa răcita, am cam pus totul pe seama racelii inclusiv a tusei și nesomnului - și oboseala, și sensibilitatea abdominala, și iritabilitatea, și pofta/nepofta de mâncare... dar cred ca o sa văd eu mai bine de săptămâna viitoare ce și cum cd sper sa scap de răceala de tot  [:D]. Sensibilitatea sânilor e prezenta dar destul de redusă, fata totuși parca mi s-a mai curățat nu incarcat  [:I]

Iti recomand și cartea "The better baby book: How to have a healthier, smarter, happier baby" de Lana Asprey si "What to expect when you are expecting" [:)] .. iar dacă te mai interesează îți mai spun ce mai am eu pe lista  [flor]



#5
vanillabiscuit

vanillabiscuit
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 ianuarie 2017 - 13:21

Buna fetelor , 

Ieri mi-am facut si eu testul si inca sunt in stare de soc! [fal]  Abia aștept următoarele etape din aceasta trăire minunata [il]

Va urez tuturor sarcina ușoară și bebeluși sănătosi [flo2]

 



#6
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 08 ianuarie 2017 - 21:46

Bună tuturor!

Eu am mai intrat pe aici, dar nu se crease încă topicul nostru :P 
De aflat, am aflat pe 31, chiar în seara revelionului. Va fi al doilea copil.
Prima sarcină a fost de vis, sper să am același noroc și acum. Efectiv 9 luni de plutit lin pe endorfine.

Ca DPN e 1 septembrie...sau 31 august, nu sunt sigură - vom mai vedea și la medic.
La medic nu am ajuns încă. Voiam să ajung săptămâna asta, dar s-a înzăpezit și am amânat.

E al doua sarcină pentru mine, și am ceva emoții deoarece am avut o conizație anul acesta. Voi vedea la medic cât de riscant e și cum putem contracara.

Ca simptome, în afară de mers des la toaletă și sâni sensibili, nimic altceva.

O zi faină!



#7
Geanina32

Geanina32
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 09 ianuarie 2017 - 17:22

[hia] Tocmai am avut prima vizită la ginecolog. S-a văzut sacul gestaţional, placenta în formare şi embrionul... parţial (transversal, nu longitudinal). Embrionul pare să aibă pulsaţii cardiace. Rămâne să vedem mai multe peste 3 săptămâni, la următoarea ecografie. Momentan, sarcina are 6 săptămâni şi 2 zile. Am făcut şi testul PAP, şi examen de culturi, diverse culturi. [batcap] Până la următoarea vizită la ginecolog, am de făcut tot felul de analize la sânge. În rest, îi dăm înainte cu acid folic şi ne chinuim cu greţurile, care s-au accentuat teribil după săptămâna 5. [fri] Intenţionam să anunţ sarcina, în special la locul de muncă, după 2 luni, dar greţurile trădează `starea mea de bine`. [hopsieu] PS. AdrianaBB, mulţumesc pentru cărţile recomandate! [pup] See ya!


Editat de Geanina32, 10 ianuarie 2017 - 22:33 .


#8
Oti2101

Oti2101
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 09 ianuarie 2017 - 20:14

Buna fetelor


#9
Diana_Nec

Diana_Nec
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 ianuarie 2017 - 22:35

Buna fetelor,

 

MA primiti si pe mine in grupul vostru? Ma numesc Diana!

DPN 1 Septembrie, 2017.

Bebe numarul 3. Sunt tare fericita, si sper sa fie un baietel dupa 2 fetite, de 10 ani si jum si 8 ani si jum. O sa merg la doctor saptamana viitoare.

Am greturi, dar nu am vomitat inca, in sarcinile precedente am inceput cu voma in sapt 6 si a tinut cateva luni  [:)] 

 

Multumesc!

 



#10
AdrianaBB

AdrianaBB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 10 ianuarie 2017 - 10:14

Eheee!! Me inmultim, imi place, place, place!! Bine ați venit Oti2101 și Diana_Nec!! [flo2]

 

@ Geanina32, ma bucur tare ca lucrurile au decurs bine și la tine & cu mare plăcere pt recomandările de cărți!! ..ca sa fiu sinceră nu știu când va fi aprobat pentru postare acest mesaj sau cele anterioare scrise, însă sa știți ca stau cu ochii "ca pe butelie" pe topic și am răspuns de fiecare data aproape imediat.. dar trecem noi și de perioada asta de proba cd tre aprobate mesajele de admin..  [:)]

 

@ Oti, tu cd ai DPN? Momentan se pare ca sarcina mea e cea mai micuța, dar sigur nu rămâne ea așa.. doar ca probabil celelalte fete încă nu știu..  [:)]  [:)]  [:)]

 

Eu sunt mai bine cu gripa asta, ieri m-au trimis și la EKG, totul bine, azi ma duc la analize..speram și embrionul sa fie ok.

 

V-am pupat & sper sa ne auzim cu bine  [bib]





Etichetat si cu septembrie 2017, sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -