Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Igiena la băieți


4 raspunsuri la acest subiect

#1
gianin1

gianin1
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 ianuarie 2017 - 05:55

Buna mamicute. As dori si eu sa stiu cum a-ți făcut igiena la băieți? Eu trebuie sa nasc peste 6 săptămâni. Si voi avea băiețel. Stiu cum e cu un bebe pt k mai am o fetiță de 5 ani. As dori să știu mai exact cum a-ți procedat cu decalotarea si cel mai important cum a-ți așezat putulica la bebe în scutec? În sus sau în jos? Nu vreau linkuri de pe internet deoarece am căutat. Vreau doar părerea voastră de mamicute. O seara faina tuturor.



#2
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 03 ianuarie 2017 - 11:21

Nastere usoara!

Hmmmm, incep prin a-ti spune ca eu sunt total contra interventiilor asupra corpului fara a fi nevoie, deci si decalotarea. Am nascut in Belgia, baiat, am stat 1,6 ani cu el acolo, control lunar pana la 1 an, nimeni nu mi-a zis absolut nimic de decalotare, fimoza, etc...nici in maternitate pediatrul, nici moasa, nici pediatrul care il consulta lunar din cap pana in picioare. Am fost ft atenta cu igiene.

Vin in Rom si aflu si eu de o boala inventata (parerea mea) si de maltraratea bebelusilor cu decalotarea, am avut si un "diagnostic" de fimoza al unei pediatre, diagnostic infirmat dupa o perioada de chirurg.

Acum are putin peste 7 ani, nu are absolut nici o problema la organele genitale.



#3
ankutzy

ankutzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 03 ianuarie 2017 - 13:59

Am un bb de 5 luni.Aceleasi intrebari ca tine mi le-Am pus si eu dar totul a fost destul de usor. La decalotare nu m-am bagat. Toate vin la timpul lor. Nu chinui băiatul degeaba. Dupa ce face caca e mai greut decat la fata, trecuiesc curatate outele si-i ciudat. Eu mereu am crezut ca-l doare cand il sterg si spal. Dar cum in casa exista si un barbat adult, mi-a spus ca nu ar avea cum sa-l doara. La asezat in pampers nu ai de ce sa-ti faci griji. E asa de mica incat se asează singura. Asta dacă nu ai fost anuntata ca ai un bb supradotat. Foloseste pampers mai mare sau prins mai lărgit si totul va fi bine. Si eu am acasa si o fetita de 4 ani. La ea am folosit crema de fundulet pentru irigații non-stop. La băiat am luat din timp si surpriza,  nu cred ca i-am dat mai mult de 3 ori pana acum. El nu se irita deloc. Nu stiu dacă este de la piele sau faptul ca este băiețel. Nastere usoara!



#4
gianin1

gianin1
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 ianuarie 2017 - 17:39

multumesc pt raspunsuri. eu sper ca nu va trebui sa decalotez dar dak trebe ii spun sotului sa o faca sub supravegherea mea. sper sa nu fie nevoie. o zi buna sa aveti



#5
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 01:46

Mamica, lasa in pace decalotarea, nu e nevoie sa o faci!  O sa se auto-decaloteze singur flacaul cand va mai creste, de obicei in baie. Nu trebuie sa interveniti voi acolo, lasati-l in pace. In UK nimeni nu decaloteaza, medicii recomanda sa nu trageti de pielicica, sa nu fortati nimic, substanta aceea alba care apare, smegma, are rolul ei. Spalati copilul frumos pe dinafara, si e de ajuns.

 

Putza baiatului se aseaza singura in pampers, in jos.

 

Am baiat de 8 ani, nu am decalotat, nu am facut nimic la putza, si totul e perfect, nu am avut niciodata probleme.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -