Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Irish coffee pentru cine pofteste!


972 raspunsuri la acest subiect

#21
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 19:18

Pai eu vreau sa ii invat, dar nu vor ei, ca cica e complicata si e matematica de Romania. [smulgpar]



#22
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 19:21

Ant, am o discutie cu cinev pe FB desore Jury Duty. Se plangea ca plata pentry Jury Duty este de $5/zi si nici macar lunc-ul nu e $5 ... eu am zis ca de fapt companiile te scuza si si platesc Jury Duty, deci financiar nu e o pierdere ci este un castig, de $5/zi ...mamaaa si mi-au scris mai multi, ca nu, numai daca ai business-ul propriu e un castig, ca companiile nu sunt obligate sa plateasca, ca cei care lucreaza cu ora nu sunt platiti ...

 

Asa este ? Eu in toate joburile in care am fost, am fost platita ...barbatul la fel. Am prietene care lucreaza in spital, hourly, si sunt platite ... care sunt de fapt companiile alea care nu platesc jury duty ?



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 19:24

Pai eu vreau sa ii invat, dar nu vor ei, ca cica e complicata si e matematica de Romania. [smulgpar]

 

pai tu nu stii sa vinzi :)))

 

eu nu le spun niciodata ca asa faceam noi in romania ci ca ii invat smart math care se invata numai in highschool :)

 

si asa nu protesteaza 



#24
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 19:26

pai tu nu stii sa vinzi :)))

 

eu nu le spun niciodata ca asa faceam noi in romania ci ca ii invat smart math care se invata numai in highschool :)

 

si asa nu protesteaza 

 

Da mai, uite ce fata desteapta esti ... eu le-am spus direct ca stiu ca regula asta nu s eface aici, dar ar fi bine sa o aplice ... maicu bocancii decat atat, ce vrei ? [:)]



#25
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 19:44

[quote name="buflea" post="8503972" timestamp="1482427560"] Da mai, uite ce fata desteapta esti ... eu le-am spus direct ca stiu ca regula asta nu s eface aici, dar ar fi bine sa o aplice ... maicu bocancii decat atat, ce vrei ? [:)][/quot

 

 

for once dai tu cu bocancii si iau eu calea "diplomAtica :))))

 

Btw, tudor would loophole the whole thing. Daca nu i-ar zice ca obligatoriu cu fractii specific in textul problemei, ar face cum i-ar veni lui mai usor si apoi ar argue with the teacher.

 



#26
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 20:09

Ah, Soro ...avantaj eu atunci. Alex niciodata nu isi contrazice profesorul, numai pe mine, numai eu nu stiu, numai eu am fost educata in Romania care reprezinta o alta planeta decat America.



#27
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 20:13

Buflea problema aia se rezolva fara regula de 3 simpla. Cred ca ideea e sa lucreze cu fracții. Sa își dea seama ca 3 si 1/2 e egal cu 7/2 si egal mai departe cu 14/4. Deci de 14 ori mai mult decat 1/4. Deci timpul va fi si el de 14 ori mai mare. 



#28
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 20:15

Antmil îmi place combinatia pe care ai ales-o. Dar nu returna rochia ca a fost ieftină si e tare frumoasa. Precis vei avea ocazii sa o porti.



#29
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 20:15

Ah, Soro ...avantaj eu atunci. Alex niciodata nu isi contrazice profesorul, numai pe mine, numai eu nu stiu, numai eu am fost educata in Romania care reprezinta o alta planeta decat America.

 

 

 

:)))

 

eu tre' sa recunosc ca reprezint cea mai mare credibilitate in ochii individului. Pe oricine altcineva incearca sa "lawyer" to death, dar s-a prins ca mai are mult pana ajunge la modelul meu de maiestrie in a prezenta sitautii si a-l pune la colt...

 

mi-a zis zilele trecute ca e norocos ca nu ma are pe mine teacher ca la scoala daca e vocal enough scapa cu mai putina treaba decat toata lumea. I-am explicat rapid ca e numai in dezavantajul lui, caci cu cat freaca mai mult menta la scoala, are de recuperat acasa. More homework, less play ... 

 

asa ca acuma incearca sa negocieze sa-l lase la scoala sa-si acceseze khan academy si his typing games ca sa aiba mai putina tema acasa. Sa vaz cat l-o tine entuziasmul :)



#30
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 20:19

Buflea problema aia se rezolva fara regula de 3 simpla. Cred ca ideea e sa lucreze cu fracții. Sa își dea seama ca 3 si 1/2 e egal cu 7/2 si egal mai departe cu 14/4. Deci de 14 ori mai mult decat 1/4. Deci timpul va fi si el de 14 ori mai mare. 

 

Oh Boy !!! ...ai dreptate, in 1000 de ani nu m-as fi gandit la o asemenea rezolvare. Si nici lui Alex nu i-a venit ideea, el bagase intr-adevar intregii in fractie, si le tot inmultea si impartea aleator, ca de fapt nu stia care cu care trebuie ...si apoi verifica raspunsul.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -