Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Destinatie de weekend - city break romanesc in Bihor


4 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 12:15

Atunci când ai la dispoziție un weekend, tu unde călătorești de obicei? Eu optez pentru un city break undeva aproape de casă. De data aceasta am ales Oradea ca destinație și am descoperit unul dintre cele mai cochete orașe din România și un târg de Crăciun plin de farmec. 

De ce să vizitezi Oradea

Oradea este un oraș modernizat. Construcțiile au o arhitectură specifică, iar fațadele clădirilor istorice sunt complet refăcute, ceea ce ne oferă o privire în trecutul orașului. Teatrul de Stat "Regina Maria", Palatul Sztarill, Primăria Oradea, Biserica Romano-Catolică Sfântul Ladislau și Palatul Vulturul Negru sunt câteva dintre construcțiile pe care să le admiri în plimbările tale. Să nu uităm de Cetatea Oradea, care merită o vizită!

Iarna, orașul este complet decorat de sărbătoare și parcă are o imagine cu totul diferită, fiind umplut de culori și lumini. La târgul de Crăciun te poți bucura de decorațiunile luminoase de sărbătoare, un vin fiert bun, patinoarul distractiv și niște gustări autentice, toate pe ritmul colindelor.

Dacă dorești să descoperi și mai mult din această zonă, în apropierea orașului Oradea mai poți vizita stațiunea Băile Felix, Lacul Vida, Peștera Urșilor, Lacul Leșu, Peștera Ghețarul de la Focul Viu și multe alte locuri fascinante. Ca loc de cazare, eu îți recomand Caro Boutique Hotel.

 

Sursa

 

 

Miniaturi atasate

  • ROXI.png


#2
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 20:35

Se poate ajunge din Oradea/Baile Felix la Pestera Ursilor daca nu ai masina personala? In perioada de iarna(februarie). Grupul cred ca va fi maricel, sunt copii care vor participa la campionatul national de sah de la Baile Felix.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 21:04

Se poate organiza microbus in functie de nr de doritori. Daca se stie din timp se poate pune la punct cu succes sa va preia duca/aduca 



#4
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 22 decembrie 2016 - 22:03

Deci nu exista un mijloc de transport care sa faca curse regulate? Citisem undeva ca se poate ajunge si cu trenul din Beius sau Sudrigiu, dar statiile astea nu (mai) apar in mersul trenurilor. Probabil e o informatie veche si oricum dat fiind ca e iarna, nu cred ca era o idee buna.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 decembrie 2016 - 07:58

Nu. Dar din punctul meu de vedere organizarea cu o firma de transport (turism) locala pentru o zi nu este neglijabila pentru ca nu trebuie sa stai cu ochii dupa copii, vine la locul si ora convenita (Baile Felix), va duce conform programului  si traseului stabilit, va lasa la locul stabilit. Dar este doar o idee pe care eu o vad practica si aplicabila. Singura observatie ramane aceea ca trebuie organizata la timpul potrivit ca fiecare sa stie exact ce, unde, cum, cand samd.

Va mai ganditi. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -