Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii de azi: sunt ei altfel decat am fost noi la vremea lor?

adolescenti adolescenta parenting

16 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 19:47

Eu cred că tocmai asta e esență suportului părintesc, să înțeleg că e diferit copilul meu, si sa îmi dau seama ce necesități are el, diferite de ale mele de la 10, 12, 15 ani. 



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 19:59

Nu sunt ca noi, sunt mai inteligenți, mai naivi, mai slabi, mai puternici, în privințe diferite. Gândirea lor este altfel simulată decât a fost a noastra. Si multe alte diferențe de care trebuie să ținem seama. Mie una mi se pare greșit să o tratez pe fi mea ca pe mine să mă aștept să îi placă aceleași jocuri, sa privească viața la fel, să se dezvolte ca mine. E altfel si din aceasta perspectiva mi se pare mai greu să fiu părinte. Dar si frumos. 

Dar nu a spus nimeni ca trebuie tratati ca noi sau ca trebuie sa le placa aceleasi lucruri sau ca trebuie sa se dezvolte ca noi sau ca, sau ca... 



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 20:49

Sunt asemanatori si diferiti in acelasi timp.

 

Asemanatori s-a spus deja.

 

Diferiti pentru ca traiesc intr-un mediu mai nesigur si mai provocator. Au mult mai multe optiuni decat aveam noi, e zapaceala mai mare, sunt supusi unor provocari diferite, mi se pare ca trebuie sa fie mai rapizi in gandire, in solutionare de probleme, mai flexibili, mai adaptabili, mai competitivi. Mi se pare ca presiunea societatii este mai mare, ca timpul se scurge diferit, parca s-a comprimat.

 

Eu nu am avut Internet in adolescenta.



#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 21:11

Eu regasesc la fii-mea toate trairile, fricile si emotiile din adolescenta mea.

Nici nu stiti ce mult imi place asta! E ca si cum, dupa 20 si ceva de ani gasesc raspuns la problemele de atunci, cu mintea de azi. E fenomenal!


Editat de mianda, 15 decembrie 2016 - 21:14 .


#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 21:36

Dar nu a spus nimeni ca trebuie tratati ca noi sau ca trebuie sa le placa aceleasi lucruri sau ca trebuie sa se dezvolte ca noi sau ca, sau ca...

 

Dar dacă plec de la premisa că adolescentul e la fel ca mine, tendința este să îl tratez ca pe mine, ori asta cred eu că m-ar îndepărta. Eu cred că sunt diferențe de gândire, sincer spun, ei sunt mai deștepți, beneficiază de experienta colectivă în plus, au nevoie da stimulare suplimentară, creierul lor se hrănește mai rapid cu informații, au nevoie să afle mai curând unele aspecte ale vieții, cum ar fi de exemplu despre sexualitate. Pai daca ar fi ca mine, ar avea nevoie de "discuție" după 15 ani, ori e clara treaba că nici nu se pune problema să aștept atât, plus multe alte diferențe. 



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 15 decembrie 2016 - 23:46

Eu regasesc la fii-mea toate trairile, fricile si emotiile din adolescenta mea.

Nici nu stiti ce mult imi place asta! E ca si cum, dupa 20 si ceva de ani gasesc raspuns la problemele de atunci, cu mintea de azi. E fenomenal!

 

Asa e si eu la fel! Sint la fel in esenta, contextul e diferit si trebuie actionat in consecinta.



#17
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 17 decembrie 2016 - 00:04

Eu cred ca, cel putin cei din Romania, sunt mult diferiti de noi, fostii adolescenti din "cele vremuri'.

 

Noi am crescut in mediul acela inchistat, in care invatai sa-ti tii gura de foarte mic, sa-ti tii parerile pt tine, ca sa nu ajungi sa te ia Secu. Tot de mic stiai ca trebuie sa tragi tare la scoala si sa inveti ca sa mergi la facultate si sa prinzi un loc de munca bun etc. Stiai ca trebuie sa ai grija de hainele si de jucariile tale, ca n-ai de unde sa mai primesti altele. Nu se punea problema sa deschizi prea tare gura in fata parintilor, ba unii (si nu putini), si-o luau pe coaja de la ai lor. Parintii erau mult mai preocupati de hrana copiilor, de caldura din casa si de notele de la scoala, decat de nevoile lor psihologice si de dezvoltare personala.

 

Am crescut citind multa literatura clasica, nu de alta, dar nu prea era altceva. Am suspinat alaturi alti eroi.

 

Da, aveam frici, emotii, trairi interioare, hormoni si cosuri, dar ce diferenta! 

 

Cum sa fie la fel??? Nu sunt! Sunt categoric altfel.


Editat de carolinah, 17 decembrie 2016 - 00:10 .




Etichetat si cu adolescenti, adolescenta, parenting

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -