Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Comportamentul clientului roman


36 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 15:32

Am ajuns astazi in Carrefour pentru a studia oferta de jucarii de Craciun. Am ramas cu un gust amar vazand mai multe jucarii scumpe cu ambalajul rupt pe laterala si din ele sustrase diverse parti ale jucariilor sau chiar jucaria din interior distrusa. Ma mir cum de au reusit sa faca asta fara sa fie observati, sanctionati si cum de pachetele respective sunt inca acolo, pe raft.

 

Si in alte magazine am mai vazut clienti nerespectuosi fata de marfa expusa.

 

Se intampla si in alte tari asa, exista si acolo lipsa asta de educatie?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 15:57

asta se intampla deoarece nu sunt pedepsiti pe loc cei care fac asa ceva.

si asta e putin, inca. am vazut destui care mananca produse (ciocolatele, biscuiti, napolitane) luate de la raft si apoi strecoara subtil ambalajul in cosurile de gunoi de la legume-fructe. la fel si cu sticle mici de apa sau suc.

anul trecut aveau in carrefour, ramas nevandut, un mare castel din seria my little pony, din care cineva furase calutul-printesa, dar pretul era intreg (il urmaream demult sa apara la reduceri). chiar si asa, cei de la relatii clienti nu au putut decide sa ofere o reducere de pret, au spus ca-l impacheteaza si-l returneaza la furnizor.



#3
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:00

Se intampla si in alte tari, nu numai in Romania. 



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:11

Ah, asa e, si noi am mai gasit pungute cu bomboane deschise si mancat continutul si lasat doar ambalajul.

 

Dar cum de nu observa nimeni, ca doar nu se intampla o singura data.



#5
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:12

Sigur ca nu se intampla doar in Romania, de exemplu in Canada sau USA mi se pare chiar mai rau (nu am experienta directa, doar semi-directa prin relatari sora / parinti si foto / video) [:)]

 

In Europa mi s-a parut asemanator cu RO in majoritatea tarilor.


Editat de rall, 08 decembrie 2016 - 16:13 .


#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:54

 

 

In Europa mi s-a parut asemanator cu RO in majoritatea tarilor.

Poti sa dai si numele magazinelor ?

 

Eu am ramas masca cind am fost in Kaufland acum vreo 2-3 saptamini,e un magazin pe care il frecventez doar odata ,maxim de doua ori pe an,pentru ca e la aproape 30 km de mine.

 

Era o debandada de nedescris(comparativ cu magazinele ce le frecventez mai mult decit saptaminal ),marfa aruncata aiurea,ambalaje goale peste tot,produse desfacute...sincer nu am vazut asa ceva pina atunci in vreun magazin din Germ,ania.

INs Kauflandul asta unde am fost eu e frecventata´majoritar de o anumita componenta a societatii germane.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 16:54

Ah, da, in state mi s-a intmplat mie si la Paris.

 

Si la mega image de Romania am vazut persoane care schimbau ouale din cartoane.  Adica le puneau pe alea cu pret mare in cartonale cu oua de calitate mai joasa.

Apoi ketchup am luat o data si la casa a simtiti la mana ce este pe jumatate gol si mi-au povestit ca exista persoane care il desfac si il pun in diverserecipiente aduse de acasa.

 

Dar mi s-a intamplat si invers, sa grseasca producatorul adica acum 2 zile am luat un plic de piper boabe. Normal, nedesfacut, m-am garbit si cand am ajuns acasa am gasit doar o singura boaba. [:-)))]



#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 17:17

Poti sa dai si numele magazinelor ?

 

Sigur un Billa in Austria si cred ca un LIDL in Elvetia si unul in Grecia, in general nu am retinut numele daca nu sunt corespondente si in RO. Daca o sa mai trec prin fotografiile din calatorii si gasesc, revin [:)]

Dar mie magazinele din RO nu mi se par murdare sau guvernate de haos [:)] Ca mai e cate un ambalaj aruncat ori vreun produs desfacut... se intampla. E posibil sa fie de vina si starea cu care intri in magazin, ca daca te uiti special sa te enerveze ceva, sunt sigura ca se gaseste, oriunde.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 17:22

Sigur un Billa in Austria si cred ca un LIDL in Elvetia si unul in Grecia, in general nu am retinut numele daca nu sunt corespondente si in RO. Daca o sa mai trec prin fotografiile din calatorii si gasesc, revin [:)]

Dar mie magazinele din RO nu mi se par murdare sau guvernate de haos [:)] Ca mai e cate un ambalaj aruncat ori vreun produs desfacut... se intampla. E posibil sa fie de vina si starea cu care intri in magazin, ca daca te uiti special sa te enerveze ceva, sunt sigura ca se gaseste, oriunde.

 

Hai ca nu pot da quote doar la partea subliniata.!!!!

 

 

Da,asa este ,sunt perfect de acord cu ce ai spus.Si daca mai esti si o fire pretentioasa si critica...e jale!!!! [:D]

 

Pe de alta parte,cel putin la noi in magazine,personalul e la limita,asa ca daca firmele vor sa -si economoseasca bugetul(si se practica foarte des)lucreaza pe minimum de personal si mai ales in zile cu promotii sau cum e perioada asta de dinaintea sarbatorilor...da,se creeaza chaos.
 

 

 



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 17:23


 

Dar mi s-a intamplat si invers, sa grseasca producatorul adica acum 2 zile am luat un plic de piper boabe. Normal, nedesfacut, m-am garbit si cand am ajuns acasa am gasit doar o singura boaba. [:-)))]

 

[:-)))] [:-)))] [:-)))]
 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -