Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imbracaminte copii


26 raspunsuri la acest subiect

#1
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 14:05


De la un timp , cam de un an , doi am observat ca marimile hainelor pentru copii sunt mai mici .
E vorba oare de o decizie a guvenului transmisa producatorilor de haine pentru a preveni obezitatea .

Eu fiicei mele de 10 ani ii cumpar haine de 12-13 ani sau in cel mai bun caz de 11 ani .
La zara si gap toate hainele trebuie sa le iu doua marimi mai sus .

Pe fie-mea o consider mica fata de alte fete din clasa sau scoala care in multe cazuri ma depasesc pe mine .

#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 14:09

Oare la baieti e la fel? Ca la fete pantalonii sunt atat de stramti de nu incap pe picior.

#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 14:26

Oare la baieti e la fel? Ca la fete pantalonii sunt atat de stramti de nu incap pe picior.

 

Si eu patesc la fel cu fiica-mea, la pantaloni: pe picior sunt foarte stramti iar in talie ar mai avea loc jumatate de copil! 



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 14:37

Marimile la imbracaminte /incaltaminte,sunt infunctie de tara unde se produc,in functie de standardele marimile de acolo,de calapoadele lor.

 

Un produs din China sau Indonezia(de exemplu si nu sunt unice aceste tari) ,va fi intotdeauna mai mic,decit un produs dintr-o tara europeana.

 

Am vazut odata un reportaj cu tema asta,n-are nicio legatura cu vreo decizie a vreunui guvern.


Editat de andacos, 07 decembrie 2016 - 15:27 .


#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 14:40

eu întotdeauna ma iau dupa inaltimea lor, nu dupa varsta scrisa pe eticheta. daca 134cm au, de 134 le iau, nu de varsta inscrisa pe eticheta. ca la unii 134 e de 10 ani, la altii de 8, 152 e de 12 ani când al meu are 165 la 12 ani.. si tot asa

de 'al mare nu mai zic, ca la el pot lua lejer de la adulti :). oricum incaltarile de copii se opresc la 39, lui ii sunt mici.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:21

eu cred mai degraba ca ai nostri copii sunt mai inalti, mai bine dezvoltati, decat eram noi la varsta lor. si da, conteaza si tara in care sunt produse, asiaticii au haine cu masuri mai mici, conforme cu statura lor specifica (sunt mai maruntei, cu brate si picioare mai scurte).

fetita mea are doua colege care nu au implinit inca 10 ani, dar sunt undeva pe la 1,45-1,50 m ca intaltime, eu am 1,60 si fetitele imi ajung la barbie sau nas.

 

in plus, si la hainutele pentru copii exista tendinte actuale in moda, nu gasesc decat foarte rar si greu blugi bootcut pentru fetite, cu material usor elastic, fii-mea nu suporta deloc blugii slim sau clasici, cu material teapan, se plange ca o tin, o strang, nu are libertate de miscare. ea oricum nu suporta nimic s-o stranga peste zona buricului, nu stiu de ce.

am fost super-extra-mega fericita in wknd, i-am gasit la c&a o astfel de pereche de blugi, era ultima, marimea 140, desi la alte hainute ii iau 134.

 

plus ca am vazut o abundenta de haine mohorate, terne, negre sau in nuante de gri, la h&m zona pentru copii mai mari de 9-10 ani.


Editat de CorinaDani, 07 decembrie 2016 - 15:22 .


#7
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:24

da, Roxana are dreptate.

 

copii mei mei sunt la extreme.la cel mare in funtie de inaltime, mai mare cu 1 numar. LA cel mic cand cumpar pantaloni, neaparat trebuie sa aiba elestic in talie ca sa am cum sa ii micsorez.

 

de ex copilul meu de 9 ani are 146 cm, dar poarta cu succes haine 122-128 pt ca e firicel.

 

cel mare, are 12 ani si are 166cm si 43 la picior. ii iau de la adulti, marimea M.



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:27

Eu cumpar de la branduri care se produc pentru Marea Britanie si Europa , nu pentru china si indonezia . Ce legatura are una cu alta . Nu m-am dus la gap in beijing sa cumpar ci in London.Cam totul este produs de china, india si tarile din asia . Dar marimile sunt data de brandul care le scoate pe piata . Iar ei urmaresc niste directive standard.

#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:27

Cred ca depinde si de producator. Cu hainele poloneze nu am avut probleme. Nici cu ala turcesc, Waikiki.


Editat de Pepco, 07 decembrie 2016 - 15:29 .


#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 decembrie 2016 - 15:30

Eu cumpar de la branduri care se produc pentru Marea Britanie si Europa , nu pentru china si indonezia . Ce legatura are una cu alta . Nu m-am dus la gap in beijing sa cumpar ci in London.Cam totul este produs de china, india si tarile din asia . Dar marimile sunt data de brandul care le scoate pe piata . Iar ei urmaresc niste directive standard.

Pai tu nu te-ai dus sa cumperi acolo,insa ele sunt produse in tarile respective.

 

Si cum spuneam ele au alte calapoduri la marimi,si produc dupa ele.Problema ar fi de ce accepta firmele producatoare,insa sunt sigura ca se merge pe principiul...forta d emunca ieftina,profit mai mare,clientul oricum cumpara pe criteriul spus de voi (inaltime de exemplu).




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -