Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Fiv cu ovocite donate 109


509 raspunsuri la acest subiect

#501
amirela

amirela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 08:50

Multumesc!



#502
adinutapop

adinutapop

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 10:46

Vera [flo2]  multa sanatate va doresc!Mirela,Doamne-Doamne- ajuta! [flo2]



#503
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 12:08

Adinutapop, am repetat ddmerii, INR-ul si rapoartele pe care le verifica de regula dr Uscatescu…ddmerii sunt in limite normale ca pentru o femeie care nu este insarcinata. Mi-a dat clar, in functie de kg…

Eu nu am facut si Panorama intrucat si dr de la Filantropia si cel de la Wellborn unde am facut morfologia, mi-au spus ca nu sunt necesare investigatii suplimentare intrucat din screening rezulta riscuri minime. Acum, nu stiu daca am procedat corect sau nu…

In cazul nostru, doi medici mi-au spus ca ar fi fetita dar nu sunt siguri, iar al treilea mi-a aratat cu degetul pe ecran si mi-a spus sa zic eu ce vad …i-am spus ca sotul stia deja dinainte ca este fetita, asa ca nu ma mai obosesc sa ghicesc.

 

 



#504
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 12:10

Amirela, cu dr hematolog din Cluj am discutat inainte de procedura. I-am trimis analizele pe email si mi-a transmis punctul de vedere inclusiv telefonic. A spus ca eventual ar  recomanda clexane in caz de factor Leiden homozigot, in rest considera ca este suficient aspenterul.  Dansa lucreaza la Cluj, dar vine si la Regina Maria in Bucuresti, insa cred ca nu in fiecare luna si oricum, programarile se fac cu mult timp inainte. Adresa de email simona.avram@reginamaria.ro….am obtinut-o de la o cunostinta care a rugat-o sa discutam pe email.

Sunt derutata, nu stiu sincer ce sa fac….sa trec la o doza mai mare de clexane si si diminuez aspenterul sau raman cu aceiasi schema…ufff…cati doctori, atatea pareri.

 

 



#505
vera12

vera12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 12:21

Nikos ai dreptate despre doctori fiecare cu părerea si tratamentul lui! Hematolgul imi zice, ia asperin altul nu, -  ginecologul pune 3 utro. pe zi altul nu pune deloc. Eu aleg tot timpul o soluție de mijloc ... ascultând sfatul si de la unul si de la altul ! ;)

felicitari pentru bebelina si multă sanatate !!!



#506
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 12:44

    Adinuta,felicitari pt cuc:))

    Nikos,daca maresti doza nu vei putea sa o scazi apoi...cel putin asa au scris fetele pe topicul trombofilia ani de zile.Eu as verifica antifXa,la Bioclinica e vreo 80lei,mult mai ieftin decat la Synevo.Daca iese in partea inferioara a intervalului atunci se merita marita doza,dar daca ies in partea superioara nu are sens.Spre sf trim 2 oricum se vor putea masura fluxurile pe arterele uterine si in caz de probleme se mareste doza.Multe fete de aici s-au ingrasat in cursul sarcinii si nu au marit doza din cauza kilogramelor.Aspenterul in general se scoate la sf trim 2 cel tarziu.



#507
amirela

amirela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 12:52

Nikos, multumesc din suflet! Stiu cum este sa fii intre doua pareri. Eu ma duc la Sanador marti la dna.dr. Coles. Nu am ajuns luni. Unii recomanda dna.dr.Uscatescu. Am retineri de cand am aflat ca ai prioritate la clinica dr.Vy. Am sa vad intai ce spune la Sanador si daca e cazul o sun pe dna.dr.la Cluj. Va tin la curent. Sa auzim de bine!



#508
ThePinK

ThePinK

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 14:38

Nikos îți voi spune părerea și experienta mea legata de Clexane și Aspenter. Tu ai trecut de primul trimestru și riscul de a pierde sarcina din cauza trombofiliei este foarte mic. Însă, preeclampsia este o patologie frecvent întâlnită în trimestru 2 și 3, mai ales la femei peste 35 ani și cu FIV (acești 2 factori de risc se corelează probabil, nu sunt separați). Dacă citești ghidul de preeclampsie (îl găsești online) scrie ca se recomanda Aspenter și ca s-a dovedit ca heparina cu greutate mica nu ajuta. Eu am avut 70 kg când am rămas gravida și 85 ultima oara când m-am cântărit (cu vreo 3 saptamani înainte sa nasc) și am luat Clexane 0.4 și Aspenter. Părerea mea este ca trebuie sa asculți ginecologul pentru ca el are experienta cu preeclampsia, nu hematologul. Asa cum a spus și dea fa un antiXa ca sa vezi cum stai, dar nu întrerupe Aspenterul. Eu am mers în paralel cu ginecoleagă de la Filantropia la medicul meu care și el face FIV. Nu mi-a recomandat sa cresc doza de Clexane, dar era vehement în continuarea Aspenterului. Ii era foarte frica de preeclampsie, în condițiile în care eu am 29 ani și nu am avut tensiune peste 140 mmHg niciodată.

#509
ThePinK

ThePinK

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 14:43

Poppy poveștile tale sunt superbe. Iti mulțumim ca îți faci timp sa scrii și sa ne bucuri. Intra-adevăr este greu cu un copil, dar cu 2? Însă, asa cum spuneau...cum ar fi fost dacă nu ii aveam? De aceea trebuie luptat pentru ca minunea se va întâmpla.

#510
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 15:38

    Haideti in casuta noua dragelor




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -