Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Intre moralitate, datorie si raspundere si lege


212 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:27

James este un baietel de 11 ani cu alergii severe. Atat de severe incat poarta mereu cu el o siringa cu Epipen, sa si-o poata injecta, el sau un adult din clasa, in orice moment un agent alergen ii pune viata in pericol.

 

James provine dintr-o familie cu dificultati financiare. Epipenul este foarte scump si cu greu si cu ajutoare externe, mama lui reuseste sa ii asigure, aproape continuu, siringa la el. Au fost situatii in care a fost descoperit, saptamani, cel mai mult 3 luni, pana cand Epipenul a putut fi cumparat.

 

Siringa pe care o are acum expira intr-o saptmana. La 3 zile dupa data expirarii, James trebuie sa se duca intr-o excursie de o zi, cu scoala, undeva in afara statului. Desigur ca asta este una dintre perioade in care familia lui James este coplesita financiar si mama nu are bani pentru a-i cumpara noua siringa in ziua in care cea veche si din fericire, nefolosita, expira ...

 

Directoarea si asistenta din scoala refuza sa il primeasca pe James in excursie. Baiatul poate veni in excursie numai daca are la el un Epipen neexpriat. James este devastat, asteapta excursia asta de mult timp, a visat la ea, este pe langa o banala excursie, o "vacanta" pe care parintii lui nu si-o permit.

 

Mama lui James s-a dus la pediatru care a spus ca este ok ca baiatul sa foloseasca Epipenul expirat de numai 3 zile, de fapt, este foarte posibil sa nu il foloseasca deloc.

 

Directoarea si asistenta scolii refuza ... refuza de asemenea sa o ia si pe mama copilului in excursie spunand ca asta nu le absolva pe ele de responsabilitate.

 

Conflictul ia amploare. Partile devin : mama + pediatrul versus directoarea + asistenta medicala.

 

Ce parere aveti ? Daca cazul ajunge in tribunal, cine ar trebui sa castige ?


Editat de buflea, 06 decembrie 2016 - 17:30 .


#2
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:34

Mie mi se pare ca scoala exagereaza foarte mult pentru a-si miscora "liability" la minimul posibil. Stiu ca nu va exista "push-back" legal din partea familiei asa ca abuzeaza. Daca mama vine in excursie cu copilul, legal responsabilitatea se resfringe asupra ei in totalitate pentru ca scoala nu mai este raspunzatoare (in caz de urgenta, scoala actionaza ca un "guardian" in locul parintelui pentru decizii imediate). 

In fond, excursia este de o zi...deci mama poate veni bine mersi (nu exista dormit peste noapte sau alte facilitati care nu pot fi intimpinate). 

La urma urmei, chiar daca acel copil are Epipen, procedura legala este sa suni la 911 imediat cum afli ca are reactie, indiferent daca i s-a admistrat Epipen. 



#3
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:35

Intr-o tara in care frica de procese n-ar fi atit de covirsitoare, directoarea ar accepta o hirtie prin care mama isi asuma responsabilitatea si ar lua copilul in excursie.

 

La tribunal in ce situatie s-ar ajunge? Daca directoarea accepta copilul, acesta pateste ceva si mama o da in judecata? Altfel cum? Ca doar nu o da mama in judecata pe directoare pt ca nu a vrut sa-l ia pe James in excursie! In acest al doilea caz cred ca ar cistiga directoarea pt ca  legea spune NU si ea o aplica, indiferent de alte considerente afective.



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:38

Puteti organiza la scoala un Just giving . Cat costa o seringa?

Medicul trebuiaa sa ii dea mamei o adeverinta prin care sa declare ce ai spus , ca e ok sa mearga .
Depinde de protocoalele Health andd safety pe care le are scoala daca pot fi atatcate si in ce conditii .
Pana ajunge la tribunal , banuiesc ca excursia e deja consumata , dar daca mama merge in calitate de insotitor si responsabil nu vad care e problema . Daca ar da o declaratie prin care ia asupra ei eventualele probleme ar fi perfect normal sa poata merge .

#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:40

Din punctul meu de vedere, directoarea are castig de cauza. Excursia este organizata de scoala si scoala raspunde, indiferent daca mama sau doctorul isi dau acordul. 

 

Uneori realitatea poate parea dura, dar acolo unde este vorba de viata unui copil, nu incape loc de tocmeala.



#6
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:52

Intr-o tara in care frica de procese n-ar fi atit de covirsitoare, directoarea ar accepta o hirtie prin care mama isi asuma responsabilitatea si ar lua copilul in excursie. La tribunal in ce situatie s-ar ajunge? Daca directoarea accepta copilul, acesta pateste ceva si mama o da in judecata? Altfel cum? Ca doar nu o da mama in judecata pe directoare pt ca nu a vrut sa-l ia pe James in excursie! In acest al doilea caz cred ca ar cistiga directoarea pt ca legea spune NU si ea o aplica, indiferent de alte considerente afective.

 

In tribunal se ajunge exact cu acest conflict. Mama da in judecata școala pentru ca refuza sa il ia pe copil in excursie. Argumentele scolii sint cele de mai sus ...

Poate scoala exagereaza, dar mie mi se pare ca are legea de partea ei. Daca epipenul are data de expirare, atunci trebuie tinut cont de ea, nu ? 

 

Nu cred ca prezenta mamei in excursie, absolva scoala de responsabilitate ...excursia este a scolii, parintii vin doar sa ajute ...daca copilul are o criza, epipenul expirat nu funcționează sau funcționează parțial, apar complicații si copilul moare sa spunem ...directoarea poate fi acuzata de manslaughter, si asta nu o va face mama copilului ci statul. Deci nu e vorba de societatea americana obisnuita cu procesele ...daca copilul moare, cred ca orice sistem legal intra in actiune. Nu este asa si in Europa ???

 

Încercați sa va puneti in postura mamei si apoi a directoarei. Mi se pare interesant ca situatia este foarte balansata ...se pune cuvantul unui doctor in balanța cu cel al unei asistente. Si dorinta unei directoare in balanta cu cea a unei mame mai inferioara social si educațional.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:55

Din punctul meu de vedere directoarea respecta legea si are dreptate. 

Ea are o responsablitate si respecta legea. Ea nu accepta acel 'las ca merge si asa'



#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 17:58

Puteti organiza la scoala un Just giving . Cat costa o seringa? Medicul trebuiaa sa ii dea mamei o adeverinta prin care sa declare ce ai spus , ca e ok sa mearga . Depinde de protocoalele Health andd safety pe care le are scoala daca pot fi atatcate si in ce conditii . Pana ajunge la tribunal , banuiesc ca excursia e deja consumata , dar daca mama merge in calitate de insotitor si responsabil nu vad care e problema . Daca ar da o declaratie prin care ia asupra ei eventualele probleme ar fi perfect normal sa poata merge .

 

Situatia s-a intamplat, deci soluțiile de strângere de bani pt injecție sint tardive. Dar chiar, aveti idee, oare cat costa un epipen din asta ? Știu ca a fost un scandal pe aici cu o companie farmaceutica despre aceste costuri ...

 

Intrebarea mea este ...daca copilul moare, la ce ajuta declarația pediatrului ? Mai ajuta la ceva ???

 

In plus, eu nu cred ca vreun doctor ar da o asemenea declaratie in scris ...pe gura multe se spun, dar exista vreo certitudine științifica cum ca un medicament expirat mai poate fi folosit cu aceleasi efecte ? Ce inseamna exact "medicament expirat" ???



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 18:02

Cu un copil cu o stare de sanatate atat de fragila, eu nu as risca sa folosesc un medicament expirat de o ora, darmite de 3 zile.

 

Deocamdata mi se pare ca scoala actioneaza corect.



#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 18:02

Daca vorbim de acest caz la trecut, inseamna ca mama chiar a dat scoala in judecata?

Acest caz a fost solutionat? Care a fost verdictul judecatorului?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -