Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre muzica


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 12:52

As vrea aici o discutie despre minunatii nostri copii si extraordinarele instrumente muzicale .
Copilul meu vrea al doilea instrument , vioara mai exact , si sunt ingrijorata cum va face fata cu pian SI vioara . Credeti ca ar trebui sa ramanem doar la un instrument .

#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 13:11

draga mea, daca el vrea al doilea instrument  - eu zic sa fii de acord. Un adevarat muzician stie mai mult de un instrument. (asta e teoria lui fi-meu- ca esti muzician daca stii cel putin 2 instrumente)
Daca nu va avea timp - va alege ce ii place mai mult - dar merita sa il lasi sa incerce.  [flo2]



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 13:17

Collins, de cati ani face pian?

Am observat la toti "micii adevarati muzicieni", ca dupa ce ajung sa stapaneasca un instrument il vor pe al doilea :).

 

Si fetita mea face pian, si imi tot zice ca atunci cand va fi la gimnaziu, va dori sa faca si chitara.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 13:19

da, asa e - pasionatii de muzica vor mai mult de un instrument. Si asta e doar in avantajul lor.



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 13:23

La scoala la fie`mea, cei care sunt pe partea de muzica, toti fac pian - ca instrument principal si obligatoriu inca un instrument :-) 



#6
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 15:22

 

 

Collins,

 

ai mei au facut 4 respectiv 2 ani fluer.

 

apoi au schimbat unul Klarinette altu Trompeta. Au vreau sa le platesc prof sa vina acasa sa faca chitara.

 

ai mei cu intrumentul am avansat fantastic cand au inceput sa cante in orchestra.

 

si, da am auzit deseori copii cu 2 intrumente, pian si unul de suflat sau chitara si unul de suflat..etc..



#7
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 05 decembrie 2016 - 15:31

Offtopic: de mult imi doresc sa strangem pe Desprecopii.com un grup de parinti care sa tina o "rubrica" pe teme de muzica. Cred sincer ca muzica este f. importanta pentru dezvoltarea emotionala. Daca cine doreste sa inceapa pe desprecopii.com un astfel de proiect are suportul meu.



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 06 decembrie 2016 - 13:07

Va multumesc !

Am comandat vioara deja . Pian a facut doar jumatate de an , l-a lasat , probabil era prea aglomerata , a avut niste examene . Acum vrea sa continue , pe 3 ianuarie incepe .



#9
andiaroro

andiaroro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.741 mesaje

Postat 01 ianuarie 2017 - 10:55

Sa faci 2 sau 3 instrumente e extraordinar, dar trebuie sa ajungi la un anumit nivel cu primul inainte de a te apuca de al doilea, asta si pentru ca altfel abordeaza un nou instrument cineva care are ani de muzica in spate comparativ cu un incepator in ale muzicii.

Concret, dupa 5 ani de vioara Alex s a apucat "si "de pian. In primul curs au parcurs efectiv manual (sarind melodiile ce repetau unele notiuni), pe care profesoara il face in mod obisnuit cu un elev incepator intr un an intreg (pe asta il avea atunci la indemana). Evident,  ii nu cunostea  tehnica mainilor, picioarelor, dar cum sta f bine la teorie muzicala, descifratul a fost o joaca pentru el. Pentru urmatoarele cursuri au schimat manualul.

La noi vioara ramane pasiune si la cata munca a depus ii va fi f greu sa  ajunga la acelasi nive. Pian si-a dorit pentru compozitie si mai are in plan si unul de suflat (deocamdata il tenteaza saxofonul), dar peste vreo É ani.

 

Copilul tau vrea sa descopere mai multe instrumente si asta i bine. Trebuie sa i explici insa ca la un moment dat va trebui totusi sa se decida.


Editat de andiaroro, 01 ianuarie 2017 - 11:02 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -