Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bacalaureatul lui Mungiu


16 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 23:11

Oh, acum am vazut in ce hal am putut sa scriu titlul ... cum se modifica titlul unui subiect ?

 

Daca nu pot eu, poate poate un moderator sa ma ajute [flo2] ...am intentionat sa scriu "Bacalaureat-ul lui Mungiu" ...



#12
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 23:31

Ah, zau ? Ce ti-a placut ?

 

 

ca prezinta realitatea care ne inconjoara, si care, din pacate, pe mine m-a dezamagit cand am vazut ca si tinerii frumosi si liberi - si nu vorbesc acum de astia din film, ci de cei din realitate - vor tot "egalitate, dar nu pentru catei". asta a fost cea mai mare dezamagire a mea, si m-a lasat fara speranta in mai bine.

 

nu, nu exista sa fii cinstit in interiorul tau si sa traiesti necinstit cu cei din jur; e doar o cumplita deformare a notiunii de "cinstit".

 

da' probabil is eu din alt film, unde cinstit inseamna chiar cinstit, si corect inseamna chiar corect; oricand, si mai ales cand ti-e greu, nu mai ales cand ti-e bine.



#13
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 23:45

Nu pricep ...ai zis ca discutia de la final, cu Mungiu ti-a placut mai mult decat filmul ...sau am inteles eu gresit ?

 

Ce ti-a placut la discuție si de ce mai mult decat filmul ???

 

Eu nu cred ca putem fi verticali si principiali, cinstiti si corecti in interactiunea cu ceilalți, indiferent de tara in care locuim ...in Romania, cu atat mai puțin.

 

Sunt insa convinsa ca Romania e plina de oameni buni, parinti buni, care isi iubesc copiii pana la cer si chiar mai sus, oameni cu defecte si greseli, exact asa ca tatal din film.

 

Personajul Romeo Aldea este imaginea parintelui perfect, dezvoltata intr-o fiinta umana mai putin perfecta, care traieste intr-o societate total imperfecta.



#14
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 00:56

Nu pricep ...ai zis ca discutia de la final, cu Mungiu ti-a placut mai mult decat filmul ...sau am inteles eu gresit ?

 

Ce ti-a placut la discuție si de ce mai mult decat filmul ???

 

.

pentru ca Mungiu e un om cult si cu umor, pentru ca nu in fiecare zi am ocazia sa il aud vorbind despre filmele lui, despre gri-ul din ele, asezonat si cu un Vintila Mihailescu - care a vorbit la obiect, si, cum am zis, cu Lia Bugnar (care nu poci zice ca s-a remarcat prin ceva anume in compania mentionata).

 

asta nu vad in fiecare zi; ce-am vazut in film, da, vad mereu - mi s-a parut bine sintetizat, nu neaparat si bine jucat.



#15
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 03 decembrie 2016 - 02:00

 

 

Eu nu cred ca putem fi verticali si principiali, cinstiti si corecti in interactiunea cu ceilalți, indiferent de tara in care locuim ...in Romania, cu atat mai puțin.

 

 

si unde putem fi? doar cand ne privim in oglinda din baie? eventual incercand sa uitam cum suntem in interactiunea cu ceilalti, ca se duce naibii zenu' de om cinstit si vertical care ne-am hotarat ca ne reprezinta pe cand mergeam la culcare? [:)]



#16
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 04 decembrie 2016 - 16:32

Mie nu mi s-a părut deloc ca fiind un părinte perfect tatal. Focusul lui nu a fost pentru a face ce este mai bine pentru fata ci pentru îndeplinirea viziunii lui unde trebuie sa meargă fata. Ruperea relației dintre el si soție au eliminat mult din comunicarea cu fata intr-un front unit. Fiecare părinte, copleșit de propriile frustrări, au scăpat din vedere nevoile fetei. Ca părinți (si aici si eu ma regăsesc uneori si e greu de gestionat), avem mai multa experiența in a avea atenția asupra rezultatului "final" decit asupra procesului si motivatiei. Noua ni se pare normal sa avem un tel bine definit si cum ajungem acolo nu este asa de complicat, insa ei (adolescenții) Pășesc pe acel drum pentru prima oară.

 



#17
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 13 februarie 2017 - 10:38

Am vazut si eu filmul aseara. 

 

Filmul l-am gasit foarte bine facut, parintii i-am gasit tipic romani "fac totul ca sa-ti fie te bine, taci si ma asculta", atit doctorul cu fiica cit si mama doctorului cu fiul. 

Imaginile din Romania sunt teribile, si tot filmul e foarte nuantat. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -