Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

va rog, sfatuiti-ma!


26 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 11:01

Buna ziua.

Sunt mama unui adolescent de 19 ani (nu am stiut unde in alta parte sa postez, avand in vedere ca este mai mare de 18 ani). Tocmai a terminat liceul vara aceasta, si-a luat bac-ul cu nota mare(9,50) si este student anul I la Politehnica.

Problema e ca anul acesta, prin februarie, am aflat ca a consumat marihuana(am postat tot aici un subiect) si treaba asta s-a mai repetat pe parcursul anului, in sensul ca inca o data am gasit la el in camera.Dar e posibil sa mai consume, fiindca de curand, i-am facut niste analize si, fara sa stie, la analiza de urina, am platit inca una, pentru depistarea de consum de substante interzise si a iesit ca a consumat in perioada anterioara canabis. Lui nu i-am spus despre asta, insa sunt foarte ingrijorata si nu stiu ce sa fac.

Ce ma mai ingrijoreaza este ca nu pare motivat de nimic.Am vorbit cu prietena lui(inca eleva de liceu) si mi-a spus ca foarte des el spune ca nu-i pasa. Cand se cearta cu ea nu mananca, doarme putin, nu stiu... Pare sa nu poata gestiona situatiile de criza sau stresante.

 O perioada am pus comportamentul lui pe seama rebeliunii si a faptului ca, student fiind, vrea sa se rupa de familie, sa se bucure de libertatea pe care i-o da noul statut. Am discutat cu el in multe randuri, de fapt de multe ori doar incerc sa discut, pentru ca nu are rabdare sa ma asculte. Spune ca sunt cicalitoare si ca-l stresez prea mult. Practic, tot ce incerc sa-i spun, pare ca trece pe langa urechile lui.

 Va spun sincer, ca nu mai am somn si liniste! Vreau sa am un baiat care sa fie un viitor adult echilibrat, mai cu seama ca tatal lui , de care am divortat de mult, a trait haotic si mi-a facut viata un cosmar!

 Pe scurt: in cazul in care suspectez ca el consuma inca marihuana, ce sa fac? Unde sa ma duc? Daca el nu vrea sa coopereze? daca va fi nevoie sa merg la un terapeut, spre ex, si el nu vrea, cum sa procedez?

 Incerc sa-l conving sa faca sport, dar iarasi nu vrea! Mananca pe apucate, pentru ca orele de la facultate sunt imprastiate pe toata ziua. I-am dat bani de buzunar, pentru a manca in oras, daca nu ajunge acasa la masa, dar o parte ii cheltuie pe tigari! Pare sa nu-si gaseasca drumul!

Vreau sa aiba o viata ordonata, sa manance, sa doarma suficient, sa faca sport. Si nu reusesc nicicum! Am vorbit si cu prietena lui(fara ca el sa stie), sa mai aflu una, alta despre el. Fata imi zice ca el se plange ca-l stresez prea mult si ca il consider un copil! El imi zice sa-l las in pace. Daca ar putea, n-ar sta nici 5  minute pe zi cu noi, de vorba!

Nu cred ca e normal sa se intample asa si nu vreau sa fie prea tarziu! Vreau sa-l ajut si nu mai stiu cum.

Voi ce ma sfatuiti? A fost cineva in situatia asta?

 Trebuie sa reamintesc ca 19 ani e o varsta dificila pentru un baiat si daca apelez la amenintari sau masuri drastice, poate pleca de acasa! Trebuie sa actionez cu multa atentie si vorba buna! Dar nu mai stiu cum!

Va multumesc anticipat!

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 11:23

pe langa pericolul dat de dependenta in sine de acest drog, fiul tau se expune riscului de a fi arestat pentru consum de drog de mare risc.

politia ii cam cunoaste pe toti dealerii de droguri, si nici clientii acestora nu scapa neobservati.


Editat de CorinaDani, 28 noiembrie 2016 - 11:55 .


#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 12:06

Cred ca o varianta buna ar fi sa iei legatura cu ONGuri specializate pe asistenta care au servicii in orasul in care domiciliaza fiul tau. Au experienta necesara si managementul gestionarii unor astfel de situatii.



#4
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 12:47

   Pentru ipoteza in care as face abstractie de problema cu marihuana, si as presupune ca atitudinea lui nu tine neaparat de asta(e posibil ca in prezent sa nu mai consume), ce as (mai) putea face pentru a-l determina sa faca sport si sa aiba un stil de viata mai ordonat?

    Nu as vrea sa intelegeti din ce v-am spus ca e in ultimul hal de deviat, ci ca ma ingrijoreaza, pentru ca am alte asteptari de la el, la varsta asta.Dar eu sunt deja un om in toata firea si trebuie sa recunoastem ca fiecare dintre noi a avut de parcurs drumul propriu pana la vatsra matura.

    Poate sunt printre voi parinti cu baieti asa mari sau aveti prieteni cu baieti mari, de la care ati auzit cum au procedat. Eu vreau sa-mi ajut copilul si in cazul in care exclusiv din motivul consumului de marihuana(pe care il cred totusi sporadic si in cantitati mici), el nu pare motivat sa faca sport, sa doarma suficient si, in general sa aiba o viata orientata spre o directie, dar si in cazul in care toata situatia s-ar datora faptului ca, la  19 ani e devreme sa spui ca esti un adult echilibrat si multi baieti trec prin "turbulente" de tot felul pana-si gasesc directia.

    Sunt o mama singura si mi-am crescut copiii singura de vreo 14 ani. Sunt un om cu o viata linistita, va spun asta pentru a intelege ca dupa divort am tinut foarte mult sa-mi cresc copiii intr-o atmosfera de familie armonioasa. si, mai cu seama, prin prisma a ceea ce am trait in trecut, imi doresc ca si copiii mei sa aiba o viata de adult linistita si echilibrata.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 13:14

crisseis, stai putin si aminteste-ti, tu cum erai la varsta asta ? ti-ar fi placut sa te bata parintii la cap sa faci sport si sa nu pierzi noptile, sa mananci sanatos si regulat ?

e adolescenta, e perioada de libertate, evadarea din cuibul parintesc. asta nu inseamna, totusi, sa iti testezi toate limitele si sa traiesti periculos.

insa unii adolescenti nu se conving decat dupa ce dau cu capul de pragul de sus.

faptul ca nu face sport si nu doarme suficient ar trebui sa fie ultima ta grija.

comunicarea scartaie rau de tot intre voi. solutia cu trasul prietenei de limba nu merge la infinit. poate se desparte de actuala sau ii interzice categoric sa mai discute cu tine.



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 13:28

crisseis el deja e un adult... Adica acum nu prea mai conteaza ce vrei tu ca el sa faca, ci ce vrea el sa faca... 

Si eu zic ca Marius, cauta in zona pe cineva cu expertiza in aceasta directie, oameni care stiu sa gestioneze astfel de situatii. Daca el nu te vrea in viata lui si considera ca il bati prea tare la cap, nu te va accepta pur si simplu. Tot ce poti face este sa ramai in preajma lui ca sa-l prinzi daca pica prea de sus.... 

In principiu refugiul in droguri il cauta cineva care are nevoie sa suplineasca ceva. Tu spui ca nu e consumator frecvent, ci doar ocazional. Asta ar putea fi ok, daca nu ar ramane deschisa posibilitatea ca intr-o perioada mai grea sa fie tentat de droguri de mare risc. 

Eu as insista pe faptul ca ai incredere in el. Ti-a dovedit deja ca e istet si muncitor, luand BAC-ul cu asa nota buna. Spune-i cinstit ca esti ingrijorata de consumul de droguri, dar ca stii ca el este capabil sa-si croiasca o viata ordonata. Eu nu l-as mai bate la cap cu ce-mi doresc eu sa faca. Mai degraba l-as intreba pe el ce-si doreste, cum crede ca va obtine ce-si doreste, si as incerca sa-l incurajez cat de mult pot.

 

Lui ce-i place? Ce vrea sa faca? Facultatea a ales-o din pasiune sau ...? 



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 14:43

Si eu cred ca-l stresezi si pisalogesti prea mult!Sigur,discut doar pe tema subiectelor deschise de tine ,de-a lungul timpului.

 

Clar ca te inteleg ca mama,orice mama doreste un adult echilibrat ,rezultat al educatiei ei...insa pisalogeala ,la unii copii(eu am unul acasa insa am stiut cind sa iau piciorul de pe acceleratie si e bine acum)nu tine pur si simplu.

 

E adult(stiu ca pentru tine e tot copilul tau)si poate decide ce si cum vrea el.Daca el nu vrea sa mearga la psiholog,nu va merge,daca nu vrea la terapie,nu va merge.

 

Cred ca trebuie sa te detasezi(macar asa la suprafatza,sa-l lasi pe el liber,sa ia decizii,da...sa se simta stapin pe viata lui),sa observi de la distanta si doar daca te apeleaza el...intervii.

 

Deci eu nu cred ca ai cum sa-l ajuti,nu cred ca ai cum sa-l faci TU sa nu devina dependent de droguri,nu cred ca ai TU cum sa-l indepartezi de aceste probleme.

 

Tot ce pot sa-ti spun e ca sper ca educatia ce i-ai dat-o sa -si spuna cuvintul,principiile ce i le-ai insuflat sa dea roade,morala in care l-ai crescut sa -si spuna cuvintul.

 

edit Da,discuta cu el deschis despre consumul lui de droguri,spune-i ce simti si cum vezi tu situatia,asta daca nu ai facut-o deja pina acum.


Editat de andacos, 28 noiembrie 2016 - 18:55 .


#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 15:18

Copilul tau este adult, numai el se poate responsabiliza. Tu l ai ajutat pana acum, l ai educat, i ai pus bazele ca el sa continue. Normal ca locuind cu tine il vezi in fcontinuare ca pe un copil pe care trebuie sa l supraveghezi pas cu pas, daca a mancat, s a odihnit etc.

 

Am fost diriginta multi ani la cl 11-12 si stiu prin ce trec tinerii. In general fetele se maturizeaza mai repede ca baietii, baietii experimenteaza mai mult, trateaza provocarile vietii cu mai multa lejeritate.

 

Il ajuti acordandu i incredere si tratandu l ca pe un adult.

 

Gandeste te ca daca locuia nu cu tine ci la camin nici nu stiai de toate astea.

 

Asa sunt primele luni de studentie, se simt ei mai descatusati. Vor veni proiectele, prima sesiune, treptat vrand nevrand va trebui sa se organizeze. Este capabil doar a fost elev foarte bun.

 

Revin cand am timp, ref la problema drogurilor, o alta discutie.

 



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 17:18

Criss, eu i-as da din ce in ce mai putin bani. De unde are el bani de droguri de astea de clasa A? Nu-s scumpe si in Romania? Insa fa-o asa delicat, spune-i ca ti=a micsorat salarul, sau ceva de genul asta, nu-i spune ca ii dai mai putini bani ca sa nu mai cumpere de droguri.

 

Spun si eu ca fetele dinaintea mea, nu il bate la cap, sau bate-l cit mai putin. Altfel o sa plece de acasa, fie sa locuiasca cu un coleg, fie sa locuiasca precar pe cine stie unde. Fiu=meu are 16 ani si nu vorbim zilnic 5 minute. Well, eu am noroc ca il aduc de la scoala si vorbim in masina pina ajungem acasa (desi are zile cind nu vrea sa vorbeasca), dar daca e in vacanta nu iese din camera decit la baie!!! Ce sa fac? sa ma duc sa-l iau la rost de ce nu vine sa conversam? 

 

Are zile cind vine si vedem filme impreuna, sau discutam de scoala, de ce vrea sa faca, dar vine de buna-voie, nu il oblig eu. Nici mie nu imi placea sa stau cu parintii la virsta lui, deci incerc sa nu ii invadez spatiul daca nu e necesar.

 

Tatal lui nu e in peisaj deloc? Ma gindesc ca niste sfaturi venite de la un barbat ar cintari mai mult? Sau bunicul lui? Cineva de sex masculin din familie pentru care el are respect?

 

E o perioda atit de periculoasa intr-adevar si fiind major e si mai greu de controlat situatia. Sint sigura insa ca in citiva ani ii va veni mintea la cap, insa pina atunci e normal sa fii ingrijorata, eu cred mi=as iesi din minti.



#10
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 00:05

Eu vreau doar sa spun ca in State marijuana e declarata drog legal, cel putin in California unde locuiesc eu. Pe langa faptul ca e drog medical, a fost legalizat consumul recreativ. Exact cum "auziti", recreativ. Ai voie sa consumi acasa la tine marijuana, nu in public, dar altfel ai voie. Si ai voie sa ai asupra ta o cantitate mica de marijuana (nu stiu exact cat acum). Legal! Asta nu inseamna ca nu ma ia cu dureri de cap cand ma gandesc ca in cativa ani, sper cat mai multi, baiatul meu de 12 ani nu o sa consume asa ceva. Marea majoritate, si cand spun marea, chiar e marea majoritate a tinerilor consuma asa ceva aici. Din pacate! Problema e sa fie suficienti de destepti sa se opreasca la marijuana, sa stie riscul trecerii la urmatoarea categorie, ca daca ajung la cocaina, atunci chiar iti pierzi mintile.

Deci ideea mea e sa faci cumva sa ii expui efectele devastatoare ale consumului de droguri. Sa ai o discutie deschisa cu el despre droguri si sa stii ca el stie exact care sunt efectele consumului de droguri. Mai mult de atat nu ai ce sa faci, pentru ca din pacate e adult si vorba ta, poate pleca de acasa si atunci chiar nu mai ai ce sa faci.

Pentru ca din pacate in Ro nu stiu cat de pregatiti sunt sa il ajute in caz de altceva, doamne fereste. Si nici nu stiu cat de legala e posesia si consumul de marijuana in Ro.

Iti tin pumnii!


Editat de Carmenbr, 29 noiembrie 2016 - 00:08 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -