Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat trebuie sa invete un copil in afara orelor de scoala? - dezbatere Desprecopii

dezbatere scoala teme invatamant

72 raspunsuri la acest subiect

#11
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 12:44

Mi se pare rezonabil ce spune ministrul. In cele o ora sau 2 n as include insa cititul unei carti pt scoala, mai mult temele scrise, la cei mici citit de litere si cuvinte de vocabular, numarat etc.

 

La primar au de invatat poezii cantece si mai rar prezentari orale. Definitii si alte asemenea sunt inadecvate la varste mici.

Imi amintesc ca Pepco zicea la alt subiect ca avea de invatat copilul definitia alfabetului si a dictarii...

 

Desigur ca stilurile pedagogice si prioritatile parintilor sunt diferite . Niste repere pt lucrul acasa ar trebui sa fie insa.

Copilul la modul ideal ar trebui sa termine lucrul acasa intr o ora, sa fie eficient, sa nu se lalaie. Dar nici temele sa nu fie kilometrice sau pur si simplu inadecvate.

 

Teme pentru vacanta e un pic o contradictie in termeni. Aici nu exista, decat cel mult o lista orientativa de lecturi. De ce, f. simplu, materia se repeta integral la scoala pe cicluri de 2 ani. De ex., cl a  5 a si a 6 a fac exact aceeasi materie, cu exercitii in plus la a 6 a. Deci copilul dupa vacanta reia oricum aceeasi materie. Cand se trece la un nou ciclu se incepe anul cu recapitulari.



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 13:06

 

Mai sunt ceilalti - care sunt depasiti de cantitatea de teme si nu mai depun efortul sa le realizeze. Astia incearca sa fenteze cat pot, invata strictul necesar, copiaza teme / proiecte, lipsesc de la ore cand se poate. Supravietuiesc. Se adapteaza. Riscul enorm este ca, fiind sufocati de prea multe cerinte, sa nu le indeplineasca nici pe cele pe care ar putea sa le atinga. Pentru ca li se pare nerealist, pentru ca simt ca nu vor reusi.

 

 

eu asta o vad rezolvata prin parintii care ar trebui sa renunte sa dea copilul la un liceu fantastic de bine cotat, bagand in el meditatii 4 ani din 8 pana la epuizare, cu eforturi imense, cu scopul de a lua o nota de intrare la liceul acela. doar ca sa fie acolo.



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 14:34

Cum, CorinaDani, nimic de invatat??? Nici o definitie, nici o formula de calcul???



#14
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 14:46

as vrea sa stiu ce cuprinde notiunea "facut teme", in opinia sau viziunea ministrului.

se refera doar la timpul petrecut pentru a scrie sau include si timpul dedicat studiului si invatarii unor notiuni ?

la clasele mici, cel putin pana acum intr-a III-a, fii-mea nu a avut nimic de invatat (ca tema pentru acasa), cu exceptia poeziilor/cantecelelor pentru serbarile din 0 si I.

practic nu are de citit si repetat notiuni, temele ei sunt exclusiv din categoria "de scris/rezolvat in caiet".

 

La noi idem si la fel .  [flo2]



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 14:53

Cum, CorinaDani, nimic de invatat??? Nici o definitie, nici o formula de calcul???

 

o sa te miri, dar nu.

pentru ca li se explica / preda in clasa, iar acasa isi consolideaza cunostintele prin efectuarea temelor si aplicarea celor invatate la clasa.



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 14:57

Pfuai, pai noi am avut si autodictare din formule de calcul.



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 15:03

valeu, pepco, invatatoarea aia e normala la cap ?

 

bine, dar de ce ma mai mir, in conditiile in care in clasa 0, la o clasa paralela din scoala fetitei mele, invatatoarea i-a pus pe copii sa citeasca cu voce tare un fragment din manualele puse pe banci, inca din prima zi de scoala, cica sa-i evalueze, sa vada fiecare ce si cat stie. in conditiile in care copiii aia erau buimaci, atunci se vedeau prima oara unii cu altii si cu invatatoarea, erau treziti devreme, toropiti de sete, caldura si plictiseala (s-au tinut discursuri interminabile in curtea scolii, la festivitatea de deschidere).

 

nu poti sa muti copilul la o clasa paralela, la o invatatoare mai cu picioarele pe pamant ?

o sa ajunga copilul tau sa urasca scoala, invatatoarea, o sa-i scada stima de sine crezand ca nu e in stare sa invete, samd.


Editat de CorinaDani, 25 noiembrie 2016 - 15:04 .


#18
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 15:04

Ce, Doamne iarta-ma, de formule de calcul ati avut la clasa 2 ?!?!



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 15:08

Ce, Doamne iarta-ma, de formule de calcul ati avut la clasa 2 ?!?!

 

 

exact asta vroiam si eu sa scriu [:D]



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 noiembrie 2016 - 20:38

Formula de calcul a descazutului, scazatorului si restului/diferentei, de exemplu. Sunt copii care nu stiu recunoaste descazutul, scazatorul si restul/diferenta dintr-o scadere. Copii - inclusiv al meu - care se reped cu capul inainte si nu sesizeaza ca nu putem scadea ceva mai mare din ceva mai mic.

 

Copilului ii place colectivul si nu doreste sa se mute. Hai sa nu denigram invatatoarele chiar asa, OK? Am eu ce am cu orele transformate si cu temele de nivel de excelenta, e adevarat, dar n-as da cu invatatoarea de pamant, totusi.

 

La ceva distanta de noi e o alta scoala, am mai pomenit-o eu, daca nivelul nostru vi se pare prea ridicat, sa vedeti acolo. 


Editat de Pepco, 25 noiembrie 2016 - 20:42 .




Etichetat si cu dezbatere, scoala, teme, invatamant

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -