Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Mamici de August 2017 (Pepenasi de August 2017)

sarcina august 2017

1032 raspunsuri la acest subiect

#561
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 10:14

O saptamana frumoasa mamici. Noi suntem nazdravane, toata ziua ne jucam. De abia pe 5 merg la control , mi se pare o eternitate. Iar am dureri de solduri si spate . Alexina o sa fiti bine cu monitorizare atenta. 

Oana cauta un orelist bun, eu am avut probleme cu o ureche stiu ca la disfunctie tubara trebuie investigat si nasul.

 



#562
dana.chelet

dana.chelet
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 10:59

Michella tare frumoasa micuta ta :)  , asteptam si noi cu nerabdare pe 27 sa il vedem ,vom avea 25 si 4 zile .

La mine au inceput arsurile si ma deranjeaza si ziua si noaptea :(



#563
iepuremic

iepuremic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 15:02

Buna mamici,

 

Noi am fost azi la morfologie, bebe este bine, dar doctorul de data asta a vazut o fetitia :)) ne-a mai chemat o data peste o saptamana sa ne lamurim. 

Toate bune, mai putin rezistenta pe ambele artere uterine, care e crescuta. Asa ca o sa mai facem niste analize si ne revedem saptamana viitoare. Din ce am inteles, este posibil sa imi deainjectii zilnice cu heparina. Suna horror, mai ales ca mai sunt 4 luni pana la termen.

Mai sunt mamici in odisee care fac injectii ? Cum este ? Rezolva problema cu arterele ?



#564
Marcy2017

Marcy2017
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 17:57

Buna mamici, Noi am fost azi la morfologie, bebe este bine, dar doctorul de data asta a vazut o fetitia :)) ne-a mai chemat o data peste o saptamana sa ne lamurim. Toate bune, mai putin rezistenta pe ambele artere uterine, care e crescuta. Asa ca o sa mai facem niste analize si ne revedem saptamana viitoare. Din ce am inteles, este posibil sa imi deainjectii zilnice cu heparina. Suna horror, mai ales ca mai sunt 4 luni pana la termen. Mai sunt mamici in odisee care fac injectii ? Cum este ? Rezolva problema cu arterele ?


#565
Marcy2017

Marcy2017
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 18:25

Buna, 

eu fac clexan de la 8 saptamani, și voi continua administrarea pana după naștere. Dr mi-a prescris rețeta in urma unor analize in care îmi apărea prezenta unor moddificari genetice moștenite, adică risc de trombofilie. Țin sa Menționez ca am mai avut o sarcina oprită in evoluție la 7 saptamani! Deci, din cauza mutațiilor trombofilice, fie suferi un avort spontan, fie exista o sarcina cu risc care nu se dezvolta așa cum ar trebui fătul. Acum noi suntem bine, avem 26 de saptamani și continuam administrarea clexanului injectabil in fiecare zi. La început era mai greu, acum face parte din tabieturile mele, important este ca gărgăriță mea sa fie bine! Eu zic ca nu îți faci griji dinainte și sa fii optimista!


#566
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 18:44

Am fost astazi la morfologie. A crescut nivelul de lichid iar! Acum nu mai suntem in zona de risc. Sunt foarte usurata. M-a incurajat sa continui sa ma hidratez si sa ma odihnesc pe cat posibil.

N-am zarit bine fetita la pozele 3D, pt ca isi tinea manutele pe fata si picioarele turceste, in zona genitala. M-a nedumerit nitel insistenta cu care incerca sa ii pozeze zona intima 3D, dar o prietena mi-a explicat ca asta cer 99% din parinti, DOVADA :)) Eu eram numai cu ochii dupa lichid, rinichi, inima, din astea. Nu ma deranjeaza ca n-a stat la poza, o sa o vad oricum 3D tot restul vietii mele.



#567
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 18:59

Iepure mic eu fac clexane de la inceputul sarcinii si o sa fac si 6 sapt dupa nastere, nu este foarte greu, mi le fac singura zilnic, important e sa fie bebelusa bine. 

Alexina important ca sunteti ok cu lichidul, are personalitate nu si-a aratat fata, tot asa statea si a mea, de la 20 saptamani, tot se ascunde, sta cu mainile pe fata, dar vb ta o sa o avem 3D toata viata.



#568
iepuremic

iepuremic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 19:46

Multumesc fetelor ! Ce mi se pare mie ciudat este ca am fost la 2 medici hematologi diferiti si amandoi au zis ca am niste mutatii foarte usoare care nu necesita clexane, apoi am tinut tensiunea sub control inca de la inceputul sarcinii cu tratament si vizite lunare la cardiolog si totusi apare aceasta rezistenta pe artere... Of. Da, importatnt este sa fie bebe bine, mergem inainte. 

Alexina ma bucur pt veste ! Si dr. meu astazi a inceput tot cu zona intima si se stresa tare ca nu vede bine sa ne zica 100%, desi noi nu am intrebat nici unul nimic, si vorba ta, ma uitam sa fie toate celelalte in regula. Dar na, cred ca s-au obisnuit asa. 

Seara frumoasa !



#569
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 20:22

Iepuremic si eu am niste mutatii usoare , dar la mine sarcina a fost obtinuta prin FIV, hematom in primul trimestru, analizele erau modificate. Deci nu e totul matematica, poti sa ai si trombofilie dobandita nu genetica.



#570
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 20:43

Si eu fac clexane 0.6 am 4 mutații de trombofilie, din care una homozigota. L-am inceput de la primul test pozitiv si voi mai face inca 6 saptamani după naștere, deja am făcut experiență  [batcap]

Alexina, ma bucur ca ai primit vesti bune!





Etichetat si cu sarcina, august 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -