Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Mamici de August 2017 (Pepenasi de August 2017)

sarcina august 2017

1032 raspunsuri la acest subiect

#331
anly

anly
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 14:41

Buna mamici.

Am revenit si noi cu vesti bune: am avut morfo Trim I+dublu test. Totul se pare ca e in regula. Bebe e foarte activ, abia  a reusit dna doctor sa ii faca masuratorile necesare. Nu am aflat ce va fi, dar e in regula. Mai bine asa decat sa fie cu presupusul :)

 

In rest, am mai scapat de greturi, dorm noaptea mai bine si pe toate partile, cu mirosurile inca nu m-am obisnuit...

 

Am o intrebare: am intrat in sarcina cu greutatea de 56 kg (la 5 saptamani) si acum am 55 kg (deci doar 1kg in minus)...e obligatoriu sa incep sa ma ingras?

 

pe curand!



#332
Michella2016

Michella2016

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 18:49

Am fost azi la dr si mi-am vazut bebelina, micuta mea extraterestra... Facea nani. E o frumoasa. Are 200 de grame deja si se face tot mai mare. :)

Abia astept urmatoarea vizita, sa o vad din nou.

 

Altfel, de azi sunt in concediu doua saptamani.  Din pacate, sunt nevoita sa imi iau concediul de odihna pe anul asta inainte sa nasc (mai putin 12 zile, asta e nr maxim pe care il pot transfera in anul urmator). Pe bebe o s-o duc totusi la cresa in continuare, sa ma odihnesc si eu. In ultimele doua nopti m-a trezit din ora in ora, maraia/plangea in somn, ori de la dintidori, ori vise urate...



#333
Dianam2121

Dianam2121

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 25 februarie 2017 - 14:11

Michella - ma bucur ca este bine micuta ta, o sa iti prinda bine si concediul


#334
Michella2016

Michella2016

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 26 februarie 2017 - 19:51

Diana, multumesc. :)

 

Anly, cu siguranta trebuie sa pui niste kilograme si o sa incepi dupa ce termini cu greturile... Parca citisem pe undeva ca minimum 7 kg artrebui sa pui, dar in general la modul ideal se vorbeste despre 9-12 kg in timpul sarcinii. 



#335
CiocirlanOana

CiocirlanOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 27 februarie 2017 - 10:59

Buna Anly,

 

 

felicitari pentru bebelina. Nu trebuie neaparat sa iei in greutate in primul trimestru al sarcinii. Justificarea este ca se poate sa ai greturi sau sa suporti putine alimente in primele luni dar din trim 2 cu siguranta vei lua in greutate.

Sarcina usoara in continuare.



#336
ramona66

ramona66
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 07:58

Da si e chiar super ca poti afla asa repede, dr meu nu face 4d, dar daca totul va fi bine, probabil la 12s, imi voi face si eu programare la un alt dr.

 

bună dragă Ana. 4 D nu se face la 12 săptămâni, aşa că rămâi la doctorul tău. 4 D poţi face după cele 24 de săptămâni. Până atunci ai ecografia clasică,  2 D sau 3D.  Să ştii că la 12 săptămâni îi poți auzi inimioara şi îl poţi vedea foarte clar pe bebe. Deci, uşor, toate la timpul lor! Sarcină uşoară! :*



#337
ramona66

ramona66
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 08:04

Buna mamici. Am revenit si noi cu vesti bune: am avut morfo Trim I+dublu test. Totul se pare ca e in regula. Bebe e foarte activ, abia a reusit dna doctor sa ii faca masuratorile necesare. Nu am aflat ce va fi, dar e in regula. Mai bine asa decat sa fie cu presupusul :) In rest, am mai scapat de greturi, dorm noaptea mai bine si pe toate partile, cu mirosurile inca nu m-am obisnuit... Am o intrebare: am intrat in sarcina cu greutatea de 56 kg (la 5 saptamani) si acum am 55 kg (deci doar 1kg in minus)...e obligatoriu sa incep sa ma ingras? pe curand!

 

 

Draga mea, eu la prima sarcină am slăbit 20 de kg ín primele 3 luni, prin urmare nu te speriat.  În primele 4 luni e normal. Greața,   lipsa somnului şi  vărsăturile nu te vor lăsa să pui pe tine. Plus că depinde foarte tare ce mănânci.Eu de exemplu am pus 3 kg în 15 săptămâni şi pe acelea doar la burtică. Timpul schimbă tot, după 6 luni când vor veni arsurile vei începe să pui suficient. :)Deci sarcină uşoară şi...  Don't worry be happy!  



#338
CiocirlanOana

CiocirlanOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 10:13

O primavara minunata va doresc si sarcina usoara in continuare.



#339
Dianam2121

Dianam2121

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 13:37

Multumim la fel Oana!


#340
Michella2016

Michella2016

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 14:39

O primavara insorita sa avem ! :) Deja ma gandesc la vara si la puiutii nostri. 





Etichetat si cu sarcina, august 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -