Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Criogenia dupa moarte - o speranta adevarata sau falsa?


46 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 11:00

Stirea care m-a impresionat de dimineata este cazul unei copile de 14 ani care a murit in urma unui cancer si a scris o scrisoare in care si-a cerut dreptul la ...viata dupa moate prin criogenie.

 

Mi-e neclar - cum functioneaza acest lucru - credeam ca acest concept ar putea evenrual fuctiona daca pacientul alege ingherarea cand este inca in viata. Daca a murit, cum se poate tine un corp in speranta vindecarii cancerului - daca ea a murit?

 

Va rog sa imi spuneti parerea voastra. Cazul este aici 

Girl wins the right to return from the dead: Teenager cancer victim, 14, becomes the first British child to be cryogenically FROZEN after winning court battle against her father



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 11:17

hmmmm, criogenia...

 

eu cred ca dezghetul nu se va petrece nicicum asa cum isi imagineaza cei care opteaza pentru asta. Nu cred ca va functiona asa. Am citit candva o carte interesanta, scrisa de Larry Niven, Lumea de dincolo de timp, daca nu ma insel. Era vorba despre un tip care s-a inghetat, pentru a se trezi apoi in corpul unui criminal condamnat la stergerea memoriei. Ei, nu-mi dau seama daca din cauza acestei carti sau nu, dar cam asa ceva cred ca s-ar putea eventual petrece. Reconstruirea cuiva in capul (si corpul [:D]) altcuiva.

 

Editez ca sa precizez ca nu imi imaginez asta ca pe un transplant al creierului inghetat in alt cap, ci cumva ca pe copierea proceselor intelectuale, a patternurilor de gandire si a amintirilor in alt creier, viu.


Editat de BlackCat4evR, 18 noiembrie 2016 - 13:42 .


#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 11:47

Pai in afara de dezghețare, ar trebui sivresuscitata si vindecata. Mi se pare mult prea mult pentru posibilitățile științei chiar și în 100 de ani. Ma rog, mie, în momentul ăsta, mi se pare aiurea criogenarea asta. Bine, să zicem că peste 500 de ani reușește să învie. Cine se va ocupa de ea, familie nu va mai fi, adaptare la noua civilizație, etc etc

#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 11:48

Poate ar avea persoanele dezghețare o valoare istorică, să zic vin cu informații din si despre trecut. Dar altceva?

#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 11:50

Si doar așa, să fie tinere, ca ce rost ar avea, scuzați cinismul, să dezghetam bătrâni care se vindecă de ce aveau si iau altceva, nou apărut?

#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 11:56

Si cat timp corpul sta inghetat si asteapta sa evolueze stiinta, sufletul ce face? Asteapta si el linistit in fotoliu? [:)]

Nu cred ca asa ceva se va intampla!



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 12:55

Plus chiar si inghetata, timpul nu trece peste ea? Peste 100 de ani va avea 114 ani si chiar de vor fi tratamente, un organism de 114 ani nu e ideal!

 

Ati vazut filmul cu Mel Gipson care a fost inghetat in timpul celui de al doilea razboi mondial (dar era bine sanatos la momentul inghetarii) si s-a trezit in anii 90? Forever young.

 

http://www.imdb.com/...=nm_flmg_act_31



#8
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 13:45

Plus chiar si inghetata, timpul nu trece peste ea? Peste 100 de ani va avea 114 ani si chiar de vor fi tratamente, un organism de 114 ani nu e ideal!

 

Ati vazut filmul cu Mel Gipson care a fost inghetat in timpul celui de al doilea razboi mondial (dar era bine sanatos la momentul inghetarii) si s-a trezit in anii 90? Forever young.

 

http://www.imdb.com/...=nm_flmg_act_31

 

Pai teoretic toate procesele sunt "inghetate", nu se petrece nimic cu acel corp, in afara ca e inghetat bocna in nitrogen lichid... Adica dupa dezghetare, ar avea teoretic tot 14 ani, daca am inteles bine asta era si argumentul tatalui ei ca sa se opuna procedurii, ca s-ar trezi in 200 de ani, un minor, fara rude in viata, sau cine stie...?



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 13:51

Pai teoretic toate procesele sunt "inghetate", nu se petrece nimic cu acel corp, in afara ca e inghetat bocna in nitrogen lichid... Adica dupa dezghetare, ar avea teoretic tot 14 ani, daca am inteles bine asta era si argumentul tatalui ei ca sa se opuna procedurii, ca s-ar trezi in 200 de ani, un minor, fara rude in viata, sau cine stie...?

Imediat dupa trezire ar arata ca la 14 ani, dar procesul de imbatrinire ar fi foarte rapid si intr-un an ar ajunge la virsta de 114! 

 

Nu stiu, speculez, am vazut prea multe filme! [:-)))] Doctorii poate stiu mai bine!



#10
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 13:56

Mai, mie nu mi-e clar..ca si cum ar fi cuiva :))...fata, saraca, a murit, deci A MURIT. Nu e ca si cum au criogenat-o sa calatoreasca prin spatiu, DE VIE.

 

Si sufletul, sau na..pt atei...memoria, constiinta de sine...astea?

Adica, mai esti tu sau cum?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -