Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


200 raspunsuri la acest subiect

#1
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:02

Sunt o mamica de 2 fetite de aproape 5 ani(gemene). Tatal fetitelor m-a lasat acum aproape 4 ani,mai tarziu am aflat ca isi gasise pe alta si ma insela aproape imediat dupa nastere. Vreau sa fiu cat mai concisa,dar totusi sunt atatea de spus,oricum incerc sa ma fac inteleasa. De la respectiva am avut de tras mult,amenintari cu moartea si de alte feluri,prin mesaje si direct vorbind cu mine.Asta in afara de jigniri,injuraturi si vulgaritati scoase din gura ei ce nu am auzit pana acum,ca la usa cortului. Din cauza ei tatal copiilor si-a permis sa ridice si mana impotriva mea si a incercat sa ma arunce din masina in autostrada.L-am denuntat,am vrut sa o denunt si pe ea dar mi s-a spus ca acele mesaje nu sunt decat aluzii la ceea ce ar putea sa faca,deci risc sa ma denunte ea ptr.calumnie. Bine,ok.El vreo luna m-a amenintat ca le ia numele de familie al copiilor,etc. Intre timp s-a calmat si a decis,in acord si cu mine,sa ia copiii la el in oras de vineri seara pana duminica dupa-amiaza. Numai ca daca eu sunam doar 5 minute sambata si duminica dimineata sa aud fetitele,el se enerva. Asa ca tipa mi-a propus sa o sun pe ea,ca ea mi le da la telefon.Asa am facut,altfel nu puteam sa iau legatura cu fetitele mele. Una peste alta,am devenit aproape prietene,incercam sa tinem un raport civilizat,eu de dragul copiilor,ea,inca nu stiu de ce. Cu ocazia asta am aflat amandoua cat de mult am fost mintite de acest om. Am invitat-o intr-o duminica sa vina impreuna cu el,atunci cand imi aduce copiii. Numai ca el,ca un nerusinat,acum mi-o aduce in fiecare duminica,cateodata si vineri. Chiar daca se intampla sa vina fara ea vineri,don'soara ma suna sa controleze daca el a ajuns sau nu si cat timp a stat,ca ei i s-a parut ca a stat mult omul. Dilema mea este:Ce se va intampla la serbarile copiilor la gradinita? Mi-o aduce si acolo? Eu deja ma si vad la serbarea de iarna cu ei doi langa mine! Deja simt ca mi se face rau,sa se uite alti parinti care ma cunosc. As muri de rusine,ei doi stau in alt oras,aici toti ma cunosc pe mine si pe fetite,pe el il vedeau doar la serbari. Ce sfat imi dati? Trebuie sa spun ca mi-e cam frica de ea,mi-a povestit niste chestii de am ramas cu gura cascata.Sa vorbesc cu ea,sa ii spun ca as fi de rasul tuturor daca vin impreuna?

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:10

daca tot spui ca ai reusit sa ai cu ea o relatie cat de cat civilizata, ar trebui sa incerci sa discuti aceasta problema cu ea, cat mai finut si mai diplomat posibil, spunandu-i ca te gandesti in primul rand la binele copilelor, sa nu ajunga tinta rautatilor si barfelor.

ca tie nu-ti pasa de gura lumii, ca te bucuri chiar ca fostul tau sot si-a gasit o partenera, dar nu vrei ca fetitele sa fie afectate, pentru ca ele nu sunt vinovate cu nimic.

daca duduia respectiva are macar un dram de minte, bunavointa si drag de fetitele voastre, nu se poate sa nu inteleaga si sa accepte sa nu participe la serbare alaturi de fostul tau sot. daca el insista sa vina, sa-i spuna ca nu se simte bine sau ca nu poate pleca la de job (daca are unul);



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:12

Eu nu vad ce ar fi de risul lumii,ca partenera tatalui copiilor sa vina la serbare.

 

Daca se casatoresc,daca vor avea un copil impreuna,ce crezi ca vor sta deoparte,ca stiu eu ce spune lumea?

 

edit Ce naiba stai intr-o tara civilizata,nu la cuca machii sa te gindetsi la gura satului.Si iti garantez ca din afara nu se vede asa cum vezi tu.


Editat de andacos, 17 noiembrie 2016 - 15:14 .


#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:23

daca tot spui ca ai reusit sa ai cu ea o relatie cat de cat civilizata, ar trebui sa incerci sa discuti aceasta problema cu ea, cat mai finut si mai diplomat posibil, spunandu-i ca te gandesti in primul rand la binele copilelor, sa nu ajunga tinta rautatilor si barfelor.

ca tie nu-ti pasa de gura lumii, ca te bucuri chiar ca fostul tau sot si-a gasit o partenera, dar nu vrei ca fetitele sa fie afectate, pentru ca ele nu sunt vinovate cu nimic.

daca duduia respectiva are macar un dram de minte, bunavointa si drag de fetitele voastre, nu se poate sa nu inteleaga si sa accepte sa nu participe la serbare alaturi de fostul tau sot. daca el insista sa vina, sa-i spuna ca nu se simte bine sau ca nu poate pleca la de job (daca are unul);

Eu cred-din experienta mea de viata,ca o asemenea conversatie cu actuala partenera a tatalui copiilor,tata cu care si asa a existat sau exista o relatie incordata...nu face decit sa agraveze relatia.

 

Poate reactiona in momentul in care partenera incearca s ale faca educatie fetelor,insa faptul ca partenera va participa la serbare(gindeste-te ca poate va veni cu ea si la ziua de nastere a fetelor,ce fac atunci,ii interzice?) nu ar trebui sa fie vreo problema .

 

Sigur,eu stiu ca sunt sentimente si orgoloo la mijloc,insa binele copilului/iilor trebuie sa primeeze.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:33

dana, daca ce scrie la profilul lui hope e real, crema este o localitate micuta (intr-un loc e definita ca orasel, in alt loc - comuna), cu doar 33-34.000 locuitori.

asadar o comunitate mica, unde toata lumea cunoaste pe toata lumea cum s-ar zice, cine stie ce conceptii si prejudecati au localnicii, ce parere au despre imigrantii romani (si nu numai), etc.

 

cel mai probabil hope doreste sa pastreze aparentele, pentru a-si proteja fetitele de gura lumii...

 

daca ma gandesc mai bine, hope, tu nu ai de ce sa fii rusinata sau jenata, pana la urma esti o mama singura, respectabila, din ce ai scris nu esti tu cea vinovata de destramarea casniciei; si pana la urma tot e bine ca tatal fetitelor este prezent cat de cat in viata lor, mai rau era sa va abandoneze total si copiii sa sufere.

 

noi ne putem da cu parerea in fel si chip, pentru ca nu avem tabloul complet al situatiei voastre de acolo. sunt atatea nuante si necunoscute incat bajbaim oarecum in incercarea de a-ti da sfaturi.

tu stii mai bine cum stau lucrurile si alegi ce crezi ca se potriveste cu situatia in care te afli.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 15:39

Nu stiu ce aparente pot fi salvate ,cind ei oriucm sunt despartitit.

 

Doar nu-to inchipui ca cineva asteapta ca el(ca de el vorbim acum)sa ramina singur,doar üentru ca relatia lor nu a mers.



#7
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 16:26

Ma duc sa iau fetele de la gradi si mai tarziu va raspund.De-abia astept,sunt de lamurit anumite lucruri.Va multumesc.

#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 17:03

Hope nu-ti fa griji, nu o sa te judece nimeni, chiar de satul unde stai e mic. Si apoi tu nu ai facut nimic rau. Plus asa cum zice Dana, ea s-ar putea sa devina sotia lui curind, ce atita ascunzis? Nu foloseste nimanui. 

 

Nu inteleg de ce vrea ea sa vina, eu in locul ei nu as merge. Daca totusi te deranjeaza enorm, vorbeste cu ea si spune-i ca ai prefera ca anul asta sa nu isi faca aparitia. O rogi prieteneste si frumos.



#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 17:35

E clar ca ai multe resentimente atat fata de el cat si fata de ea.

Mie mi se pare de bun simt sa vina.

Consider ca nu le afecteaza pe fete cu nimic daca ea participa la serbare, din contra. 



#10
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 17 noiembrie 2016 - 18:32

Raspund intr-un mesaj ca sa nu citez,ca nu prea ma pricep.

Asadar,tipa nu lucreaza,o tine el acasa.

M-am gandit si eu ca solutia cea mai buna e sa vorbesc cu ea,cu delicatete,cu calm,nici eu nu stiu cum(cu teama,va spun voua).

Mi-e frica sa nu afectez relatia creata intre mine si ea,pe care nici nu stiu cum s-o numesc.

Eu o ascult rabdatoare de cate ori are ea chef sa ma deranjeze,stiu tot ce se intampla la ei in casa,ea imi spune totul.Atat de mult am suferit de pe urma ei,incat nu am curajul sa i-o tai scurt si raspicat.

E prima oara in viata mea cand mi se intampla asa ceva,e o relatie pe care nu stiu cum s-o denumesc.

Eu am cedat ptr.fetite,dar parerea despre ea sau ce face ea nu mi-am schimbat-o.

Dar asta stiu numai eu si voi,nu ii spun ei.Eu ascult si trag concluzii si ma conving pe zi ce trece tot mai mult ca el a facut bine ca m-a lasat si ca le sta bine impreuna.

Nu imi pasa de gura lumii,dar parca la gradinita e altceva,vin toti parintii,bunicii,educatoarele.

Ea tine la fete,se comporta bine cu ele,cel putin din ceea ce vad eu,dar cred ca o face mai mult de dragul lui.

De casatorie si facut copii nu e cazul,de casatorie nu vrea sa auda el,de facut copii nu vrea sa auda ea,are deja 2 copii mari in tara,trecuti de adolescenta.

Nu locuiesc chiar in orasul Crema,locuiesc la 7 km departare,intr-un sat cu 2500 de locuitori.Am scris Crema ca sa nu dau prea multe detalii,caci frica e mare.

De ziua fetitelor deja s-a invitat ea si o sa faca si tortul,este experta in torturi.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -