Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Si... 3 milioane de voturi merg la?


20 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 09:02

PNL!

 

Si uite asa PNL s-a asigurat de 3 milioane voturi. 

Nu credeam ca pot ajunge mai jos. Dar ce nu face un partid pentru un vot? Dar pentru 3 milioane?

 

Biroul Politic al PNL a votat luni ratificarea unui protocol cu Coalitia pentru Familie prin care vor sustine organizarea referendumului de revizuire a Constitutiei in privinta definirii familiei. Seful de campanie al liberalilor, Gheorghe Falca, a precizat ca sustine aceasta initiativa pentru ca a fost semnata de 3 milioane de romani si ca PNL a calculat un calendar care arata ca referendumul poate avea loc in aprilie anul viitor. Si liderul PSD Liviu Dragnea a declarat ca referendumul ar trebui organizat in primavara anului viitor. 

Intrebat de ce sustine schimbarea Constitutiei pentru o prevedere care exista deja in lege, Falca a invocat in mai multe randuri faptul ca este o initiativa semnata de 3 milioane de romani si s-a referit la "inima si constiinta". 

 

http://www.hotnews.r...onstitutiei.htm

 

Ba, pe naiba inima si constiinta!

 

"Prim-vicepreşedintele PNL Adriana Săftoiu a confirmat luni seara că s-a abţinut la votul dat în Biroul Politic Naíonal privindu susţinerea refrendumului propus de Coaliţia pentru Familie, arătând că liberalii ar trebui să se gândească mai mult la principiul protejării drepturilor fiecărui individ.

 

''Azi, am întrebat dacă eu cu fiul meu suntem o familie. Şi dacă cumva un partid naţional liberal nu ar trebui să plece, în orice judecată despre res publica, de la dezideratul că nici o minoritate nu trebuie neglijată, doar pentru că o majoritate se pronunţă diferit. M-am abţinut la vot! Nu singura! Am fost mai mulţi, dar nu cei mai mulţi. Însă suntem voci care susţinem că, atunci cînd majoritatea decide într-un fel, obligaţia politicului este să găsească acele formule prin care să ofere protecţie şi minorităţii. Nu am nici un chef să intru acum în discuţii despre căt de veselă e familia tradiţională şi cât de fericiţi sunt copiii crescuţi în familii tradiţionale, în care urletele pot prăbuşi blocuri. Mă limitez să spun doar atât: orice voi face ca om politic va pleca de la principiul protejării drepturilor fiecărui individ'', a scris Săftoiu pe Facebook."

 

http://www.mediafax....amilie-15959908

 



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 09:32

viviana, dar acest referendum trebuie sa aiba loc, nu poti ignora o solicitare a unei parti importante a societatii. Insa ceea ce conteaza va fi rezultatul referendumului... 

 

Chiar si daca se aduc Constitutiei modificarile solicitate de Coalitia pentru Familie, ar trebui sa ne mobilizam, ca societate si sa ne asiguram ca Legea parteneriatului civil este adoptata, si ca se asigura astfel respectarea drepturilor civile pentru toti cetatenii.

 

Eu in principiu cred ca si daca nu se voteaza modificarea Constitutiei, aceasta lege tot ar trebui adoptata, sau modificata legea familiei, care acum este foarte clara in privinta casatoriei.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 09:43

Off topic, va rog frumos adăugați "de" înainte de "voturi" ca să respectăm si gramatica românească !

#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 09:51

oh, liberala rau asocierea asta.......



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 09:52

viviana, dar acest referendum trebuie sa aiba loc, nu poti ignora o solicitare a unei parti importante a societatii. Insa ceea ce conteaza va fi rezultatul referendumului... 

 

Chiar si daca se aduc Constitutiei modificarile solicitate de Coalitia pentru Familie, ar trebui sa ne mobilizam, ca societate si sa ne asiguram ca Legea parteneriatului civil este adoptata, si ca se asigura astfel respectarea drepturilor civile pentru toti cetatenii.

 

Eu in principiu cred ca si daca nu se voteaza modificarea Constitutiei, aceasta lege tot ar trebui adoptata, sau modificata legea familiei, care acum este foarte clara in privinta casatoriei.

Nu cred ca inteleg ce vrei sa spui.

SI nu cred ca m-am facut inteleasa.

 

Eu nu vreau sa discutam legalitatea referendumului cerut de Coalitia pentru familie. Decizia finala asupra Referendumului, daca va fi organizat sau nu, apartine Parlamentului.  Viitorului Parlament.  

 

Eu doresc sa discut despre imoralitatea  semnarii unui astfel de protocol.

 

De ce crezi ca Parlamentul actual, Dragnea & company (PSD, PNL) s-au abtinut sa nu voteze in legislatura asta pentru acest Referendum?

 

Pentru a avea 3 milioane de votanti de manipulat. Iata ca PNL le-a luat-o inainte.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 10:08



Off topic, va rog frumos adăugați "de" înainte de "voturi" ca să respectăm si gramatica românească !

Multumesc ca mi-ai atras atentia. A fost o scapare. Nu am vrut sa fiu ireverentioasa fata de gramatica limbii romane.

 

[:I]  Poate renunti si tu la a-mi vorbi cu dumneavoastra? Nu ca n-ar fi corect gramatical! (e o gluma)



#7
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 10:30

Eu cred ca PNL tot va avea un scor foarte slab, in ciuda tuturor parteneriatelor si acordurilor semnate, precum si a asocierii cu Ciolos.  Dar asta e un pic off-topic.

On-topic, mi se pare foarte imorala treaba asta. Si nu stiu cine a scornit chestia asta cu Coalitia pentru familie, dar a fost o minte diabolica. Cei care adera la Coalitie sunt preponderent oameni foarte religiosi, intoleranti, cu vederi destul de inguste. Si cred ca majoritatea e in varsta. Sunt inca o masa de manevra, pe langa pensionari care cam cred tot ce le toarna astia pe la tv.

 

Edit ca n-am spus ce voiam: militantii Coalitiei nu prea sunt votanti PNL, nu prea se incadreaza in tipar. Asa ca tot spre PSD se vor indrepta. Ce am sesizat eu, pe plan local, este ca acei candidati care au alta orientare in afara PSD-ului sunt de-a dreptul ostracizati. PNL-ul e terfelit de nu se vede, iar ceilalti nu exista, desi isi fac campanie, independenti sau alte partide gen USR. Exista o incrancenare a oamenilor sa iasa PSD-ul, pe care inca nu mi-o explic...


Editat de ellinia, 16 noiembrie 2016 - 10:37 .


#8
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 10:54

Nu cred ca inteleg ce vrei sa spui.

SI nu cred ca m-am facut inteleasa.

 

Eu nu vreau sa discutam legalitatea referendumului cerut de Coalitia pentru familie. Decizia finala asupra Referendumului, daca va fi organizat sau nu, apartine Parlamentului.  Viitorului Parlament.  

 

Eu doresc sa discut despre imoralitatea  semnarii unui astfel de protocol.

 

De ce crezi ca Parlamentul actual, Dragnea & company (PSD, PNL) s-au abtinut sa nu voteze in legislatura asta pentru acest Referendum?

 

Pentru a avea 3 milioane de votanti de manipulat. Iata ca PNL le-a luat-o inainte.

 

Poate ca nu am inteles... 

 

Insa nu vad nimic ciudat in a sustine organizarea unui referendum pe o tema solicitata de 3 milioane de cetateni. Si a preciza ca acesta ar trebui sa aiba loc in primavara viitoare, in loc de in ziua alegerilor parlamentare...

 

Da, trebuie organizat, nu, nu trebuie sa fie "de alegeri". Ok, PNL se angajeaza ca sustine organizarea lui la alta data. De ce ti se pare imoral? 

 

Editez ca sa precizez ca oricum, in opinia mea politicienii sunt imorali, amorali si toate cele rele  (imi asum faptul ca generalizez) doar ca vreau sa inteleg ce ti se pare tie asa de ciudat. [:)]


Editat de BlackCat4evR, 16 noiembrie 2016 - 10:56 .


#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:00

sunt dezamagita!



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:18

Am mai spus o data. E imoral pentru ca este folosit ca tema de campanie electorala pentru a castiga voturi, chiar daca cerintele Coalitei sunt in opozitie cu ideologia liberala.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -