Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Interzicerea sarbarilor in institutiile de invatamant !?!?!?!


22 raspunsuri la acest subiect

#11
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 07:25

Nici noi nu prea facem serbari in clasa. Am facut la sfarsitul anului trecut, au fost parinti care n-au vrut sa plateasca la locul de joaca, si au curs apele pe noi. Unul vrea AC, altul nu vrea AC. Serbarile de Craciun le facem la un loc de joaca, impreuna cu o clasa paralela, si asa aducem un singur Mos Craciun. Sincer, mie mi-ar place mai mult la scoala, serbarile in alta parte parca nu mai sunt asa festive ca cele de la scoala, dar inteleg ideea si nevoia.  [:)]



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 08:49

Noi nu facem serbari de Craciun. Am facut o singura serbare, la sf. clasei I, am facut-o in clasa si a fost OK, pentru ca sunt putini copii.

 

La locurile din afara scolii nu se plateste, nu trebuie sa plateasca parintii? Daca da, in clasa noastra sunt si copii cu situatie materiala precara si nu stiu cat ar fi functionat solutia asta in cazul nostru.



#13
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 09:38

Si la gradi si la scoala, la ambii copii, serbarile s-au tinut in afara institutiei, din lipsa de spatiu. Dar poezii si cantecele au fost.


Editat de oana_s, 16 noiembrie 2016 - 09:38 .


#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 10:18

La noi erau 2 spectacole, unul intr-o seara si altul in urmatoarea seara, insa parintii primeau doar 2 bilete (deci nu vii cu catel si purcel si nu vii la ambele reprezentatii, sau un parinte vine intr-o seara si altul in seara urmatoare). Tocmai ca sa nu se aglomereze in asa un hal.

uite ca onor conducerea scolii nu s-a gandit sa faca macar un program pe intervale orare, de la ora 12 clasele 0 si I, de la 14 clasa a II-a, samd.

nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla daca lua foc ceva, de exemplu, in acea sala; sau daca intrau oamenii/copiii in panica, incercand unii sa iasa, altii sa intre, puteau fi calcati in picioare copiii. am crezut ca mi se rup hainele de pe mine pana am reusit sa trec de imbulzeala de la usa.

oribila experienta.



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:10

Doamne fereste Corina se putea intimpla o mare nenorocire. Nu ma mir ca nu-ti mai trebuie!



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:33

Nu Corina , la noi e bine organizat , sunt vreo 6 usi de evacuare , fiecare an are concertul separat si nu se accepta bebelusi sau copii mici care sa deranjeze .
Nici mersul pe la locuri de joaca nu mi se pare o solutie pentru ca e un efort pentru parintii care nu isi permit si pune copilul intr-o situatie neplacuta .
Solutia cu parteneriatul parintu-copii mi se pare cea mai acceptabila . La noi se fac astfel de parteneriate la clasele 1 si 2 , si e o placere deosebita sa participi la astfel de activitati . Se desfasoara in doua ore , prima ora parintii sunt serviti de profesori cu o cafea si biscuiti si se discuta moduri de interactiune in invatare , se fac niste teste pe grupe . Dupa o ora vin si copiii si incepe activitatea de parteneriat . E o incantare .Tin minte ca o data am facut bugs hotel si am plantat flori si seminte , o data am facut o activitate cu prilejul anului nou chinezesc , alta data o activitate dupa cartea The spider and the Fly .

#17
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 16 noiembrie 2016 - 11:35

Anul acesta , pentru ca este in an terminal , clasa fetei va tine concertul de Craciun la Biserica locala . E o traditie .

#18
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:10

la noi, in clasele 1-4 se fac serbari la scoala.

-serbarile se fac numai in timpul orelor

-de multe ori se tin in clasa, alteori cand vremea permite in fatza clasei (in curtea scolii)

-este acceptat un numar strict de volunari parinti care sa ajute.

-copii sunt impartiti in grupuri, fiecare prin rotatie fac activitatile propuse.

-parintii sunt invitati sa asiste si toata serbarea tine citeva ore...usa e deschisa in permanenta si fiecare parinte vine cind vrea si sta cit vrea.

- nu se prea fac serbari cu cintece si poezii solo...doar cind se ofera vreun copil talentat...totul se face in grup.

-nu toate clasele au serbare in aceeasi zi, incit sa nu se produca aglomeratie.

-nu e voie cu absolut nimic inflamabil...pocnitori...ori chestii din astea...proiectele sunt alese cu multa grija incit sa nu produca accidente.

-in 4 ani de zile cit am voluntariat la petreceri de craciun etc...nu am avut niciodata vreun incident.



#19
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 noiembrie 2016 - 00:32

Noi suntem in scoala franceza, scoala laica asa ca nu exista serbare de Craciun. Aia de sfarsit de an era un cantec pe clasa si gata in primara. La colegiu nu mai exista, pa si vacanta placuta!

#20
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 21 noiembrie 2016 - 09:40

La noi s-au facut serbari doar in clasa I (au avut o invatatoare mai "artista", dansa si ea pe scena cu ei, era simpatic) si s-au tinut in sala de festivitati a scolii.

In restul anilor am dus prajituri si suc la scoala si copiii au avut un fel de petrecere cu muzica si dans in clasa. La una din petreceri au decis sa vina costumati si sa isi prezinte costumul cu ajutorul unei ghicitori. 

Anul acesta (clasa a IV-a), in loc de serbare, vor merge cu doamna la film si apoi la pizza. Dar ei nu stiu, este surpriza (tine loc si de cadou de Craciun fiindca am ramas fara idei :) )




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -