Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Conceptul "era mai bine pe vremea lui Ceasca" loveste din nou. Unde sunt tinerii?

tinerii in politica

34 raspunsuri la acest subiect

#31
avenirv

avenirv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 22:31

Eu nu am inteles exact ce se doreste de la subiectul asta si care sunt "personajele principale" ...

 

Vorbim despre viata in comunism vs capitalism ?

 

Vorbim despre Romania si schimbarea necesara acolo ? Sau vorbim despre Lume si schimbarile la nivel mondial ?

 

Cumva s-a ajuns la o discutie despre political corectness, rasism ...etc ? Despre asta vorbim ?

 

Tot ce am inteles este ca e nevoie de o schimbare ... chiar daca nu imi este clar unde, in Romania, in Europa, in USA ... pare ca toata lumea rezoneaza ca schimbarea este necesara, dar ce anume trebuie schimbat si mai ales cu ce ?

 

Considerati ca trebuie schimbate mentalitati ? Cu ce ???

 

Considerati ca trebuie schimbate valori ? Care si cu ce, cu care altele ???

 

Considerati ca trebuie schimbate strategii economice ? Din ce ...in ce ?

 

Considerati ca trebuie schimbate norme sociale ? Care ? Si ce punem in loc ?

 

Considerati ca trebuie schimbate sisteme politice ? De ce ? Si mai ales ... cu ce lideri ??

 

Caci mie cea mai grava problema in momentul de fata, mi se pare lipsa de lideri, la nivel mondial ...si cand spun lideri, ma refer la niste persoane (tinere, batrane, nu conteaza) care sa identifice ariile care necesita schimbarea si vina cu un plan pertinent.

 

Eu cred ca confuzia asta generala vine tocmai din faptul ca nu stim ce vrem ... cel mai simplu este sa spunem, vrem o schimbare ...dar cand intram in amanunte, suntem atat de divizati, ca rase, ca apartenente religioase, ca natii, ca interese, dar pe de alta parte suntem atat de dependenti unii de altii ...incat nu putem defini la nivel global ce trebuie sa schimbam, cum trebuie sa schimbam si mai ales cine trebuie sa se schimbe, astfel incat nimeni sa nu piarda.

 

Suna extrem de cinic ce spun si nu este ceea ce imi doresc ...dar un razboi, pune ordine in toate ...va da o gandire comuna, o strategie comuna si va reseta ordinea mondiala, astfel incat sa fie construita de la capat ...toate astea desigur, pentru cei ce vor supravietui.

discutati despre un razboi care sa ii atinga pe toti dar nu pe dvs, da ? si asta este o atitudine intelectuala ?!



#32
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 22 noiembrie 2016 - 08:23

vorbim ca sa ne aflam in treaba sau ca ne-am saturat de prea mult bine.

uitati-va aici ce inseamna sa nu-ti fie bine:

http://www.digi24.ro...mnisoara-616908



#33
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 07:09

ceea ce mi se pare grav este cand tinerii discuta despre preturi corecte, salarii corecte, etc cand de fapt totul este dat de piata. vorbesc de discutiile de pe internet, atunci cand sub masca anonimitatii poti sa spui ceea ce cu adevarat gandesti.

 

pe de alta parte cum se defineste valoarea, cine o defineste ? asta apropos de kardashience. stiti ca kardasiencele nu fac droguri, nu se dau in stamba ca multe intelectuale din la sau manhattan ? muncescdin greu si castiga enorm de multi bani (kardasianca de baza a avut o idee cu un joc pe net ce ii adduce 700K/zi). ele sunt exact reflectarea tineretului de astazi.

 

Poate reformulezi, deoarece nu este clar deloc ce ai vrut sa spui (partea subliniata)

 

Cat despre Kardashience...ce pot sa spun?? Am trait sa aud ca sunt apreciate si ca muncesc din greu !!!! 

 

Chiar mi se pare de necrezut ca cineva crede ca muncesc din greu!!!!!

Absolut fara cuvinte!!

Nu-i vorba nici de invidie, nici de struguri acrii etc. Dar asa non talente sa fie promovate la rang de model mi se pare tare trist.



#34
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 noiembrie 2016 - 20:17

ceea ce mi se pare grav este cand tinerii discuta despre preturi corecte, salarii corecte, etc cand de fapt totul este dat de piata. vorbesc de discutiile de pe internet, atunci cand sub masca anonimitatii poti sa spui ceea ce cu adevarat gandesti.

 

pe de alta parte cum se defineste valoarea, cine o defineste ? asta apropos de kardashience. stiti 

 

Eu una nu as critica tinerii pentru faptul ca vorbesc de "preturi corecte, salarii corecte etc". Piata asa cum este ea e facuta sa avantajeze aia 1% din populatie care deja au acumulat indeajuns de multa avere incat sa-si permita pretul pietei.

 

In US de exemplu la un pret mediu de colege tuition 45k/year (asta doar pretul studiului fara lodging expenses sau altceva) un tanar pleaca in viata cu 135k-225k $ datorie. Asta face ca posibilitatea de a cumpara o casa sa fie slim to none, si deci trebuie sa inchirieze, adauga la plata datoriei in jur de 1000$/luna. Ii trebuie o masina si asta costa bani si tot asa.

Daca mai e si platit dupa cum e dictat de piata (a se citii companiile abia asteapta sa scada costurile cu personalul si sa-si creasca profitul) probabil ca va ajunge in faliment foarte repede.

 

Prin anii 40-60, dintr-un singur salariu o familie traia decent. De cand cu dictatul pietei, situatia s-a schimbat. Acum cu doua salarii si tot exista probleme. Doamne fereste sa ai probleme de sanatate ca piata a dictat in ultimul an scumpirea cu 5000% a unor medicamente folosite intratamentul HIV, a unor cancere si toxoplasmozei. 

http://www.cbsnews.c...cent-overnight/

Asta e piata, o metoda de a ingrosa buzunarele celor care au deja mai multi bani decat isi pot imagina unii dintre tinerii astia care abia isi incep viata. 



#35
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 noiembrie 2016 - 00:41

conceptul nu loveste deloc.  tinerii au realizat ca politica e cea mai mare curva si nu se mai baga in ea.  

mai trebuie sa treaca o generatie ca sa intelegem ce menire au tinerii din ziua de astazi.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -