Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

National Parks - Writing competition


23 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 20:47

Toate clasele a 5 a si a 6 a trebuie sa participe la un concurs national de compozitie, care anul acesta are ca tema "Parcurile Nationale" din America. Competitia incepe la nivel de clasa - scoala - oras - stat ...etc.

 

Copiii mei si-au ales :

 

Flavia - Virgin Island National Parc ... un parc plin de turism, plaje, ocean, apa albastra, vegetatie, cald tot timpul.

 

Alex - Crater Lake National Park - un parc construit in jurul unui lac vulcanic, creat in craterul unui vulcan stins - exact ca Lacul Sf. Ana din Romania.

 

Compozitiile trebuie sa aiba forma unui jurnal - ziua 1, ziua 2 ...si sa descrie parcul si zonele lui de interes.

 

E usor de gasit informatii despre parcurile astea ...e plin net-ul.

 

Am insa nevoie de o idee, in jurul careia sa brodam acest jurnal ... cel mai simplu este sa spuna ca au plecat in vacanta cu parintii acolo si sa descrie ce fac in fiecare zi ...eu as vrea ceva deosebit, o legenda, o poveste de aventuri ..ceva gen Ciresarii [:-)))] .

 

Am deja o idee pentru unul dintre ei, cred ca Flavia, pentru ca parcul ei se preteaza mai bine. O sa-i spun sa scrie povestea din punctul de vedere al unei pasari care locuieste in parc. Adica ea e pasarea (Red-Tailed Hawk, ca am citit ca astia locuiesc acolo) care povesteste ce vede de sus, cand zboara ...plaje, aglomeratie, oamenii care au invadat habitatul, pestii care se vad prin apa albastra ...etc, etc,etc.

 

Ce idee imi dati pentru Alex, cu lacul lui vulcanic ...und am citit ca 8 luni pe an e zapada. Deci mi-ar trebui o poveste. o legenda, o aventura de iarna ...

 

Help, please  .... [flo2]



#2
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:07

Nu era Paul Bunyan din Oregon? E un personaj de folclor (cica un soi de lumberjack)..poate sa legi o poveste a lui Paul cu Crater Lake?



#3
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:17

N-am habar de Paul asta ...ce exact facea ?

 

Am auzit o idee interesanta tot la Alex, dar este a unui coleg al lui, deci nu o putem folosi ...cica colegul cade cu avionul in parcul asta si incearca sa ajunga la o sursa de salvare si descrie pe zile pe unde merge ...buna ideea, un fel de Revenant in varianta științifică.

 

Acum se vede cine citeste carti de aventuri ...

 

 


Editat de buflea, 04 noiembrie 2016 - 21:18 .


#4
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:20

Auziti, dar in Ciresarii, nu era un volum care se intampla iarna, la ski ? Pot sa jur ca era unul ...

 

Isi mai aduce cineva aminte, care era aventura de la ski ? Ca sigur, n-au auzit adtia de Ciresarii ...poate be inspiram din Constantin Chirita


Editat de buflea, 04 noiembrie 2016 - 21:20 .


#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:24

N-am mai uitat pe net la Legenda lacului Sf.Ana, care este exact la fel cu lacul lui Alex ...cica o mireasa s-a aruncat intr-o prapastie pentru ca au fortat-o parintii sa se marite cu un baiat pe care nu il iubea. Baiatul a fost atat de suparat, incat a umplut prapastia cu lacrimile lui ... Dar cum sa leg legenda asta de Alex si jurnalul lui ...

#6
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:27

Ceva cu haiduci, care se ascund in munti ??? ...lol. Sa-l fac pe Alex haiduc ??? Dar ce fac haiducii, ce motiv sa gasesc sa se plimbe pe acolo si sa descrie pe zile ce face ???

#7
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:44

Auziti, dar in Ciresarii, nu era un volum care se intampla iarna, la ski ? Pot sa jur ca era unul ...

 

Isi mai aduce cineva aminte, care era aventura de la ski ? Ca sigur, n-au auzit adtia de Ciresarii ...poate be inspiram din Constantin Chirita

na c-am ajuns sa fur referate de pe net [:-)))]

 

http://www.referatel...eratele-com.php

 

 

nu prea cred ca asta aveau in vedere cei care au dat tema, da' poate gasesti ceva sa te inspire.



#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:52

Vai de mine ce porcarie. Referatul asta ori e scris mizerabil, ori eu nu mai am mintea de a mi se parea cartea asta brilianta ... Ce naiba, nu as citi in veci un volum dupa acest rezumat. Ammina, nu o lua personal, ca nu pe tine te comentez ...ci pe aia care au scris referatul. Oare sunt profesori sau copii ???

#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:59

Ceva cu haiduci, care se ascund in munti ??? ...lol. Sa-l fac pe Alex haiduc ??? Dar ce fac haiducii, ce motiv sa gasesc sa se plimbe pe acolo si sa descrie pe zile ce face ???

haiduc, eu zic ca nu...nici nu stiu cum ai putea traduce si sa nu se inteleaga alte alea aiurea...

 

poate mai bine un activist pt natura, or boy scout



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 22:25

Când zici zăpadă, mă gândesc la filmul ăla vchi, 10 mirese pentru 10 frați, când fură fetele și în urma lor se astupă trecătoarea cu zăpadă și astfel tatii furioși ajung abia la primăvară să si recupereze fetele care între timp se îndrăgostesc de frații furaciosi. Dar merge asta legat cumva de parc?


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -