Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ANAF :(


138 raspunsuri la acest subiect

#131
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 decembrie 2016 - 20:17

"Acuma pe bune institutia ANAF (ca alte institutii publice dealtfel) e plina de  "profesionisti"  pe care-i intereseaza sa treaca luna cumva sa vina salariul. NU stiu aia de multe ori ce face colegul de la biroul de alaturi daramite sa urmeze in mod particular vreo temere fata de o terta persoana fizica/juridica care a deschis o actiune in instanta ca sa revendice ce?"

 

 

...acum cateva pagini faceai userii de aici necunoscatori intr-ale jurisdictiei fiscale (politicos spus), ca ANAF-ul stie mai bine si e infailibil...acum, daca s-a gasit si-un lup mancat de-o oaie :), se schimba tonul...

 

@ danielag: multumesc pentru sustinere, m-am obisnuit cu tonul "moderatorului" (motiv din care evit cat pot forumul asta, nu mi se pare ca ar fi realmente moderat). Postarea mea a fost mai mult pentru alti useri care au probleme cu aceasta institutie, ca sa isi dea seama ca se poate rezolva, daca iti aperi drepturile.

 

@ moderator : nu mai folosi expresii in engleza, ca e clar ca nu o stapanesti :) Nu exista "life's go on" (life goes on) iar "keep in touch" nu prea are sens in context.

Asta ca "lupul mancat de oaie" e aceeasi chestie cu se teme "ANAF-ul de mine".  [:-)))]

 

Da, nu sunt vorbitor de engleza categoric nu imi asum vreo calitate in aceasta directie am totalmente alta pregatire am lipsit la facultate de la limba engleza si la liceu, sunt profan as putea spune 

 

In rest...

 

Nimic de spus.pe fond  [:)] 



#132
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 decembrie 2016 - 15:04

marius, ce se intampla cu tine? A avut si cetateanul simplu macar o data dreptate, de ce i-o negi?



#133
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 decembrie 2016 - 23:34

marius, ce se intampla cu tine? A avut si cetateanul simplu macar o data dreptate, de ce i-o negi?

Nu stiu daca are sau nu dreptate, nu am de unde sa stiu, insa combat atitudinea si vanzarea in fals de imagini denaturate. Combat e prea mult spus, sa zicem ironizez. Pentru mine nu exista notiunea de cetaten simplu, cred ca toti suntem egali. Vezi chiar si tu induci unui cititor ideea de ala micu cetateanul simplu care se bate cu balaurul.

 

Eu nu stiu ce proces are deschis in justitie, nu cunosc dosarul,  e dreptul oricui sa apeleze la justitie daca se simte lezat in fond nu e ceva whaauuu ci un demers normal firesc legal democratic ia-o cum vrei fie ca e vorba de un contencios civil, administrativ sau ce o  fi sa fie.

Insa de aici de la ceva obisnuit sa ajungi sa zugravesti in culori de genul bice s-au simtit speriati, timorati samd mie imi provoaca un zambet larg si ... tac sau daca nu, devin ironic.

In rest .. numai de bine!



#134
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 15:22

marius, dar in Romania este ceva obisnuit sa ajungi sa ameninti, pentru a ti se face dreptate. Si eu am fost intr-o astfel de situatie, nu cu ANAF-ul, ci cu... Carrefourul. De ce ajungi sa ameninti cu "instanta superioara", de-aia, pentru ca te obliga cei de la nivelurile inferioare. Si eu, cand le-am spus nivelurilor inferioare ca doresc sa vorbesc cu managerul de magazin, pentru a inainta o plangere, mi-au dat urgent dreptatea pe care oricum o aveam. Stii cum? In 10 secunde.

 

Ce sa-ti mai zic de Fan Courier, care fac si magarii, pai cand curierul a auzit de reclamatie catre Bucuresti, sediul central, a inceput cu "da' de ce sunteti asa de rea, doamna, vreti sa-mi faceti probleme". Nu, vreau dreptatea mea.

 

Acum, de ce este nevoie sa obligi cetateanul sa apeleze la instantele superioare, stie saracia.

 

Poate ca in Oradea cea frumoasa si corecta chestii de-astea nu se intampla. In Romania, insa...



#135
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 15:29

Cred ca nu m-ai inteles corect. Nu am contestat si nici nu voi contesta dreptul nimanui sa actioneze in instanta. Insa sa vii sa spui "Dom'le ce le-am facut la astia, i-am  bagat in tribunal si asa s-au speriat  ca au inceput sa tremure nadragii pe ei si iute iute mi-au dat dreptate din cauza asta .... samd " este deja aiurea'n tramvai. A se intelege ca afirmatiile scrise de mine au caracter peiorativ.

Acuma stii cum e... cine doreste intelege fara nici o problema si scoate esenta, cine nu doreste, sau nu poate, sau nu vrea ... se va falfai dupa imagine. Libertatea optiunii personale.



#136
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 10:12

Cred ca nu m-ai inteles corect. Nu am contestat si nici nu voi contesta dreptul nimanui sa actioneze in instanta. Insa sa vii sa spui "Dom'le ce le-am facut la astia, i-am  bagat in tribunal si asa s-au speriat  ca au inceput sa tremure nadragii pe ei si iute iute mi-au dat dreptate din cauza asta .... samd " este deja aiurea'n tramvai. A se intelege ca afirmatiile scrise de mine au caracter peiorativ.

Acuma stii cum e... cine doreste intelege fara nici o problema si scoate esenta, cine nu doreste, sau nu poate, sau nu vrea ... se va falfai dupa imagine. Libertatea optiunii personale.

Marius, ”A se intelege ca afirmatiile scrise de mine au caracter peiorativ.” = A se înțelege că afirmațiile scrise de mine au caracter depreciativ și disprețuitor.

 

(asta înseamnă peiorativ: depreciativ, disprețuitor).



#137
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 10:56

Marius, ”A se intelege ca afirmatiile scrise de mine au caracter peiorativ.” = A se înțelege că afirmațiile scrise de mine au caracter depreciativ și disprețuitor.

 

(asta înseamnă peiorativ: depreciativ, disprețuitor).

Exact. Am spus care este considerentul personal pentru acest gen de atitudine, ce anumne este neclar pentru tine? Definitia data de tine din dex sau considerentul meu fata de anumite atitudini  exprimat prin afirmatii personale cu caracter peiorativ?



#138
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 11:16

Probabil nu vorbim aceeași limbă română.



#139
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 14:29

Pepco, DanielaG...totul e bine cand se termina cu bine. [flo2]

 

In rest, atitudinea "moderatorului" e fix aceeasi fata de oricare alt user al forumului, am observat-o de-a lungul timpului, nu ma simt eu vreo persecutata :)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -