Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

meseria de invatator-meserie de vocatie?


62 raspunsuri la acest subiect

#21
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:28

Alizee, pe de o parte copilul meu nu este unul dintre cei de la care scoti cu clestele; dimpotriva imi povesteste cu lux de amanunte. Pe de alta parte, sunt sigura ca voi fi la curent cu tot ce se intampla in clasa!!

 

Fie-mea este genul de copil vaicaret. Si, la cine sa-si vaite nemultumirile ? La mine. Pana am inteles ca ea exacerbeaza ceea ce i se intampla, mi-a scos peri albi, la propriu, de ingrijorare.

Pana intr-o zi, cand invatatoarea din clasa a II a mi-a povestit ca fie-mea este un copil, in permanenta vesel si, daca nu se joaca cu copiii, isi gaseste singura de lucru, gasind bucurie in tot ce are.

Crezi ca atitudinea asta o avea acasa ? Nuuu. Mi se plangea de fiecare respiratie a cuiva care o deranja pe ea. 

 

Asa este si acum, dar mi-am invatat lectia si o iau la intrebari despre ceea ce a condus la un anumit comportament a cuiva fata de ea. Uneori, ii dau dreptate alteori, nu. 


Editat de Alizee, 02 noiembrie 2016 - 13:29 .


#22
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:34

Dupa luptele personale cu sistemul, am inteles ca mai bine las de la mine si, daca am o problema cu un profesor, il iau pe ocolite pt a nu se simti jignit. Spre exemplu, daca nu-mi place cum se poarta cu fie-mea, nu ii zic asta in fata, ci ii povestesc ca fie-mea este un copil minunat, cuminte, dar sensibil.

Tot timpul ii spun fie-mii sa respecte profesorii ca ei, pe langa faptul ca au invatat, este si greu sa faci fata atator probleme cu tot felul de copii si parinti, zi dupa zi. 

Sincer, eu nu m-as inhama la o meserie cu atata uzura psihica si emotionala.



#23
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:45

Alizee, daca tu iti cunosti copilul si ai inteles ca exacerbeaza tot ce i se intampla, nu inseamna ca toti copiii procedeaza la fel. Si eu consider ca imi cunosc foarte bine copilul, si nu are aceeasi maniera de a prezenta lucrurile. In plus, nimic din ceea ce face nu consider ca scuza comportamentul sau reactiile invatatoarei. E ca si cum ai spune:"Copilul e de vina ca invatatoarea l-a intimidat tipand la el, fiindca a provocat asta sau a meritat"... Respectul pentru cadrul didactic nu se obtine prin inducerea fricii si terorii in copii. Daca acest lucru se intampla zilnic in clasa, nu stiu cat respect poate castiga din partea copiilor. Cand transmitem unui cadru didactic ca metodele folosite si abordarea copiilor nu e potrivita, nu trebuie sa il jignim, si nu ar trebui sa se simta jignit. Tine de slefuirea orgoliului si de maturitate...

#24
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:51

Rosioara, eu nu zic ca nu ai dreptate, eu iti zic ca metodele tale sunt gresite. Nu te certa cu un cadru didactic, ci initiaza o discutie constructiva, scotand in evidenta cum este copilul tau, nu cum este profesorul. Vei vedea ca va fi mai repceptiv. Uite, cand ti-am dat un raspuns sec, imediat te-ai suparat si ai refuzat un dialog cu mine. Dar cand te afli fata in fata cu o persoana si incepi sa-i faci reprosuri ? Bineinteles ca nu te va mai asculta, fiindca va stii, din start, ca o acuzi.



#25
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 14:10

Alizee, gresesti. Am avut un dialog si inca il avem. Dialogul cu invatatoarea a avut loc si el; poate nu ai urmarit cu atentie demersurile mele la celalat subiect...Nu a fost o cearta nicidecum; discutia s-a purtat calm astfel incat la final mi-a spus ca astepta demult aceasta discutie si mi-a multumit. Deci...despre ce vorbesti? Remarcile (atentie, nu reprosurile) nu au fost acuze ci atentionari. Daca il abuza fizic, poate nu mai spuneai acelasi lucru. Daca insa pun in discutie metodele nepotrivite si afectarea copiilor pe plan psihic si emotional, e incurajata mult toleranta...Nu se poate continua asa!

#26
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 14:16

Alizee, gresesti. Am avut un dialog si inca il avem. Dialogul cu invatatoarea a avut loc si el; poate nu ai urmarit cu atentie demersurile mele la celalat subiect...Nu a fost o cearta nicidecum; discutia s-a purtat calm astfel incat la final mi-a spus ca astepta demult aceasta discutie si mi-a multumit. Deci...despre ce vorbesti? Remarcile (atentie, nu reprosurile) nu au fost acuze ci atentionari. Daca il abuza fizic, poate nu mai spuneai acelasi lucru. Daca insa pun in discutie metodele nepotrivite si afectarea copiilor pe plan psihic si emotional, e incurajata mult toleranta...Nu se poate continua asa!

 

Daca discutia cu invatatoarea a decurs fara probleme si chiar ti-a multumit, de ce vrei sa o reclami ca fiind incompetenta ? Se poarta in continuare la fel ?



#27
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 15:23

Alizee, discutiile care sunt purtate intre adulti nu ar trebui sa se repercuteze negativ asupra copiilor si ma astept, dimpotriva, ca acest lucru sa nu se intample. Invatatoarea trebuie sa fie foarte constienta ca tot ce zice si tot ce face la clasa este sub "o lupa" f atenta. Nu isi poate imagina ca isi poate permite sa trateze copiii oricum, iar noi, ca parinti-parteneri egali in educatia copiilor, vom trece sub tacere comportamentul nepotrivit.

 

 

Teoretic. Practic, insa, invatatoarea va sicana copilul, mai ales ca este mic si nu stie cum sa relateze acasa ce ii face invatatoarea.

 

Daca deja te pregatesti sa iti transferi copilul, este bine.

 

Alizee, traiesc cu impresia ca in baza experientei personale generalizezi. Cred ca solutiile sunt de fiecare data particulare situatiei. Exista persoane care se pot schimba, care nu sicaneaza dupa ce li se atrage atentia. Iti spun din experienta personala. Am discutat si eu cu un profesor s i-am atras atentia cu privire la o serie de incidente care s-au intamplat la el la clasa. Atitudinea a fost una foarte amicala, mi-a multumit ca i-am spus si chiar a facut schimbari. Nu cred ca trebuie sa plecam in todeauna de la ideea ca daca ne plangem de ceva, implicit o sa fim asteptati la colt sa nu se plateasca "favorul".



#28
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 15:27

Collins, un cod de conduita afisat...nu am vazut pe nicaieri...Ma gandeam insa ca cei care devin cadre didactice stiu de exemplu, ca: nu trebuie sa foloseasca etichetarea, sa intimideze, sa culpabilizeze, sa nu contribuie la scaderea stimei de sine, sa respecte corespunzator timpul pauzelor de recreere, sa nu prelungeasca programul ca pedeapsa pentru nerespectarea regulilor etc. etc. Faptul ca oricine greseste si isi poate regla conduita este adevarat. E important insa sa recunoasca greselile si sa le corecteze in timp scurt, in caz contrar cel care are de suferit este copilul.

 

Exista foarte multe coduri de conduita. Multe sunt chiar de gasit pe site-ul Ministerului. intr-o zi mi-am petrecut vreo 7 ore pe site-ul ministerului sa vad ce fel de informatie este disponibila. Am gasit lucruri de mare calitate. Problema este alta: chiar daca exista norme, ele nu sunt cunoscute si nu se respecta. Sa vedeti ce ghid bun am gasit pentru educatoarele de gradinita! Am intrebat la 3 gradinite daca ei cunosc acel indrumar si evident ca raspunsul a fost negativ. Cred ca Ministerul ar trebui sa fie mai activ pe Facebook si pe Desprecopii.com. Sa dialogheze mai des cu parintii, cu educatorii, si sa isi promoveze propriile produse.



#29
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 15:39

Alizee, traiesc cu impresia ca in baza experientei personale generalizezi. Cred ca solutiile sunt de fiecare data particulare situatiei. Exista persoane care se pot schimba, care nu sicaneaza dupa ce li se atrage atentia. Iti spun din experienta personala. Am discutat si eu cu un profesor s i-am atras atentia cu privire la o serie de incidente care s-au intamplat la el la clasa. Atitudinea a fost una foarte amicala, mi-a multumit ca i-am spus si chiar a facut schimbari. Nu cred ca trebuie sa plecam in todeauna de la ideea ca daca ne plangem de ceva, implicit o sa fim asteptati la colt sa nu se plateasca "favorul".

 

Cu totii vorbim din prisma experientelor proprii. 

 

Nu stiu daca ai citit, dar in urma discutiilor Rosioarei cu invatatoarea, aceasta din urma i-a multumit. Atunci, unde este pericolul pt copil?

 

Plus ca raspunsul meu a fost urmare a unui mesaj anterior al Rosioarei, nu o sintetizare a intregii situatii. 



#30
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 16:00

Admin, multumesc pentru sugestie. Voi cauta si eu mai atent pe sait-ul Ministerului; chiar ar fi important sa gasesc niste coduri de etica oficiale. Alizee, pericolul pentru copil l-ai invocat chiar tu atunci cand ai spus ca e posibil ca invatatoarea sa imi sicaneze copilul. Daca discutia cu invatatoarea a decurs bine, asta trebuie sa se vada in practica la clasa cu toti copiii si sa fie ceva constant. Adica, mai concret, conceptul de disciplinare pozitiva spre exemplu, trebuie sa dovedeasca ca l-a inteles corect. Pe langa faptul ca i-am semnalat erori de conduita si de management al clasei de elevi, eu am adus in discutie si faptul ca, de exemplu nu intelege si nu aplica corect metoda invatarii prin joc, la clasa pregatitoare. Nu mi se pare un amanunt de trecut cu vederea, iar abordarea si predarea militareasca nu isi au locul aici si nu ii ajuta pe copii sa se adapteze usor, sa priveasca scoala ca pe o experienta pozitiva si placuta.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -