Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

meseria de invatator-meserie de vocatie?


62 raspunsuri la acest subiect

#11
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 11:22

Singurul motiv pt care continuu sa-ti raspund este ca incerc sa te fac sa intelegi ca ii inrautatesti, fara sa vrei, mi-e clar asta, relatia copilului cu invatatoarea.

 

Aminteste-ti ce invatatori si profesori ai avut de-a lungul scolii. De cand lumea, au fost fel de fel de profesori : unii colerici, altii calmi, unii cu drag de predat, altii neinteresati. 

 

De ce crezi ca in generatia de acum, sunt altfel de oameni, cei care lucreaza in invatamant ?



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 11:49

rosioara, de curiozitate, la ce scoala ai copilul?



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:11

Sunt curioasa ce intelegeti prin meserie de vocatie in general, si particularizand la meseria de invatator - ce calitati sau aptitudini te recomanda pentru meseria de invatator? 
Oare poate oricine sa devina invatator?
Multumesc.
 


Inaintea examenului de admitere se da proba de aptitudini la muzica si sport. Sa era odata , cred ca e la fel si acum. Sunt candidati care nu pot intra in examen daca nu trec de aceste probe . Pe parcursul anilor si mai ales in timpul practicii pedagogice unii realizeaza ca nu sunt facuti
pentru asta si renunta.
Un invatator nu poate decide daca are vocatie de bun dascal , ramane la aprecierea celorlalti , elevi , parinti , colegi , daca el are intradevar aceste calitati .

In scoala la care merge fata mea toate aspectele relatiei elev-profesor sunt cuprinse intr-un cod de conduita , Policy , si este foarte clar specificat ce trebuie sa faca in anumite situatii. Aceste policies pot fi vazute de toti parintii pe pagina scolii.La fel si modul in care daca un parinte este nemultumit cui poate sa isi adreseze plangerea, sunt anumite proceduri clar stipulate, precumsi caile de atac. Nimeni nu sugereaza ca un profesor nu poate sa greseasca la un moment dat .
cred ca e imatur sa credem asa ceva , iar faptul ca trebuie sa trecem cu vederea de dragul linistii e o iluzie . Respectivul in loc sa se opreasca merge din rau in mai rau .

Personal , nu cred ca numai oameni deosebiti si extraordinari au dreptul sa exercite aceasta meserie atata timp cat isi regleaza activitatea la scoala dupa un cod de conduita . Care ar trebui sa existe .

Editat de Collins20, 02 noiembrie 2016 - 12:46 .


#14
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:14

Cateva idei din partea mea pentru un educator bun:
 
- sa fie in stare sa creeze in clasa o atmosfera pozitiva, prielnica procesului de invatat. Copiii sa se simta ca sunt parte a unei comunitati (clasa), ca nu sunt izolati, ca au sansa si sunt stimulati sa participe la ora.
- sa aiba respect fata de fiecare elev in parte si sa isi impuna cat "mai soft si nu autoritar" sa fie respectat
- sa aiba empatie si social skills care sa-l ajute sa inteleaga fiecare persoana in parte, sa-i inteleaga talentele si slabiciunile si sa-l ajute sa performeze.
- sa fie entiziast fata de meseria pe care o practica si sa transmita acest entuziasm si aceasta energie pozitiva elevilor
- sa fie flexibil si inovativ fata de metodele de invatamant. Evident ca trebuie sa urmeze programa de invatamant dar sa gaseasca metodele necesare sa faca ora atractiva, sa-i scoata pe elevi din rutina clasica, sa-i stimuleze.
- sa comunice constant cu alti colegi si cu parintii pentru a colabora impreuna cu toate partile implicate in educatie sa maximizeze potentialul fiecarui copil.
- indiferent de cata experienta are sa fie constant preocupat de modernizarea procesului de invatamant. Sa participe la cursuri, sa citeasca, sa fie la curent cu ultimile inovatii in domeniu.
- ca in fiecare domeniu sa fie un profesionist! Sa nu accepte jumatati de masura, "merge si asa" si sa fie determinat sa ofere cel mai bun serviciu elevilor sai.
 
Din pacate insa .... trebuie sa se multumeasca cu un salariu mizer, cu directori impusi pe criterii politice, cu un sistem de invatamant bolnav si falimentar, cu o lipsa acuta de materiale care sa-i sustina procesul de invatamant, asa in general .... cu Romania anului 2016.


De acord cu multe , dar in ce tara profesorii sau alta categorie au norma de munca de 20 de ore pe saptamana ??!!

#15
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:56

Alizee, discutiile care sunt purtate intre adulti nu ar trebui sa se repercuteze negativ asupra copiilor si ma astept, dimpotriva, ca acest lucru sa nu se intample. Invatatoarea trebuie sa fie foarte constienta ca tot ce zice si tot ce face la clasa este sub "o lupa" f atenta. Nu isi poate imagina ca isi poate permite sa trateze copiii oricum, iar noi, ca parinti-parteneri egali in educatia copiilor, vom trece sub tacere comportamentul nepotrivit.

#16
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:04

Teoretic. Practic, insa, invatatoarea va sicana copilul, mai ales ca este mic si nu stie cum sa relateze acasa ce ii face invatatoarea.

 

Daca deja te pregatesti sa iti transferi copilul, este bine.



#17
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:11

Collins, un cod de conduita afisat...nu am vazut pe nicaieri...Ma gandeam insa ca cei care devin cadre didactice stiu de exemplu, ca: nu trebuie sa foloseasca etichetarea, sa intimideze, sa culpabilizeze, sa nu contribuie la scaderea stimei de sine, sa respecte corespunzator timpul pauzelor de recreere, sa nu prelungeasca programul ca pedeapsa pentru nerespectarea regulilor etc. etc. Faptul ca oricine greseste si isi poate regla conduita este adevarat. E important insa sa recunoasca greselile si sa le corecteze in timp scurt, in caz contrar cel care are de suferit este copilul.

#18
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:15

Alizee, pe de o parte copilul meu nu este unul dintre cei de la care scoti cu clestele; dimpotriva imi povesteste cu lux de amanunte. Pe de alta parte, sunt sigura ca voi fi la curent cu tot ce se intampla in clasa!!



#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:17

Exista oficial statutul cadrului didactic. Aceste norme prevazute sunt obligative. 



#20
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:20

eu nu cred ca invatatmantul e o meserie de vocatie. e o meserie la fel ca oricare alta, te simti atras de domeniu si te duci sa te faci invatator. Apoi vezi tu daca esti bun sau nu.

Dar ca si in orice alta meserie ar trebui sa existe regulamente clare, criterii de performanta si evaluari obiective unde parintii sa aiba un cuvant de spus ca sunt parte din procesul educational si sunt reprezentantii legali ai beneficiarilor. Din pacate mecanismul asta de reglare ca in orice alta industrie nu exista in invatamant asa ca daca ajungi sa ai pe cineva cu adevarat nepriceput la catedra nu ai cum sa-l corijezi/evacuezi prea usor din sistem. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -