Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce e de facut?


53 raspunsuri la acest subiect

#1
EllaCleo

EllaCleo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 16:47

Cum va descurcati cu un bebelus destul de dificil si un tatic ce va reproseaza mereu cate ceva? Bebelusul care vrea numai in brate si plimbat(inclusiv noaptea ) deci timp pentru tine si casa prea putin spre deloc si un tatic nemultumit care iti reproseaza ba ca e praf ba ca si ieri a.mancat acelasi lucru, ba ca esti nepensata [fal] si nu ai grija de tine si lista continua. ..eu simt ca am ajuns la capatul puterilor! Cum sa fac sa fie din nou bine? [batcap]



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 16:54

Pai baga-l pe tati in sedinta, si explica-i ca acum (si ca va trece) bebe are nevoie de tine.

 

Observa ca esti nepensata, spune-i dulce: "Draga, sunt aleasa deja. Ia, mai bine, si da o tura de sufragerie cu asta micu' cat imi restaurez eu sprancenele..." 

 

Cat e de mare bebe?

 

Ar fi cumva si alte probleme care ar putea sa duca la starea de nemultumire a lui tati? Poate la serviciu, poate e presat de mame / soacre in legatura cu tine si bebe...?



#3
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 17:00

Sau îl poți lăsa acasă pe tati cu copilul, într-o zi când el e liber. Îți faci de un drum până la niște rude, rezolvi niște urgențe, sau chiar îi spui că trebuie să ieși. Dar lasă-l o zi întreagă. La întoarcere poți comenta că ar fi putut și el să șteargă praful  [:D] .



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 17:31

offf ... ce tatic de moda veche.

Da, cel mai bine e sa il lasi acasa cateva ore cu bebelusul si cand vii sa il intrebi: dar tu ce ai facut in tipul asta?



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 17:33

Sau îl poți lăsa acasă pe tati cu copilul, într-o zi când el e liber. Îți faci de un drum până la niște rude, rezolvi niște urgențe, sau chiar îi spui că trebuie să ieși. Dar lasă-l o zi întreagă. La întoarcere poți comenta că ar fi putut și el să șteargă praful  [:D] .

Doar atat? Pai trebuia facuta si mancare proaspata sa fie calda sa fie servita, vasele si hainele spalate, si sa se aranjeze un pic sa-si calce o camasa curata sa fie imbracat frumos ca doar nu suntem salbatici.....



#6
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 17:51

Doar atat? Pai trebuia facuta si mancare proaspata sa fie calda sa fie servita, vasele si hainele spalate, si sa se aranjeze un pic sa-si calce o camasa curata sa fie imbracat frumos ca doar nu suntem salbatici.....

Ei, era varianta soft  [:D] . Am zis să nu sperie bărbatul din prima, că nu mai stă cu copilul dacă-și dă seama că trebuie să facă toate pe care le-ai înșirat aici.



#7
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 18:48

Cum va descurcati cu un bebelus destul de dificil si un tatic ce va reproseaza mereu cate ceva? Bebelusul care vrea numai in brate si plimbat(inclusiv noaptea ) deci timp pentru tine si casa prea putin spre deloc si un tatic nemultumit care iti reproseaza ba ca e praf ba ca si ieri a.mancat acelasi lucru, ba ca esti nepensata [fal] si nu ai grija de tine si lista continua. ..eu simt ca am ajuns la capatul puterilor! Cum sa fac sa fie din nou bine? [batcap]

Hmm eu una ii faceam program de noapte cu copilul. Toate plimbarile de peste noate sunt ale lui, ca eu sa pot sa imi fac somul de frumusete (nu de alta dar daca asta e cerinta lui [:D] ). Dupa cateva zile garantat te roaga sa-ti reiei schimbul de noapte.

 

Gluma deoparte, copilul nu e doar al tau, la fel cum nu esti menajera in casa aia. Toate ar trebui facute impreuna. Daca copilul are nevoie de alinat si plimbari ca sa adoarma noaptea, poate sa le faca si el. Sau daca nu vrea atunci sa invete sa stearga praful sau sa isi faca de mancare cand esti prea obosita sa faci asta. 

Noi alternam, o saptamana gatesc eu, una gateste sotul meu. Curatenia o facem impreuna, iar cu copii e la fel de capabil ca mine sa aiba grija de ei. 

Gandeste-te ca se poate sa te imbolnavesti si sa nu mai poti face nimic in casa, cine va avea grija de familia ta? La mine asa s-a intamplat la a doua nastere, cand am avut cezariana de urgenta si vreo doua saptamani m-am resimtit serios, soc, pierdere de sange etc. Abia puteam sa ma misc, si noi nici rude nu avem aici, prietenele mele nu aveau cum sa ma ajute, asa ca sotul meu s-a descurcat cu bebe si fetita noastra de 3 ani. 



#8
EllaCleo

EllaCleo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 20:29

Ce sa va spun,eu nu o am pe mama aproape, este la sute de km departare sunt singura aici, el lucreaza in deplasare iar bunica nu se implica deloc ba din contra imi spune ca asa se cresc copiii si ca femeia trebuie sa faca totul in casa (o femeie de milioane ce sa zic [smulgpar] ) iar varianta cu noaptea am incercat sa-l las sa stea el cu bebe dar nu a vrut sub nici o forma, am ajuns la cearta si eu la urgenta saptamana urmatoare  (anemie) fapt din care el a inteles ca tin dieta  [smulgpar]  nu ca nuam timp nicinicisa mananc. ...in fine, am incercat si treaba cu stat cu bebe cat fac eu mancare, curatenie, spalat, calcat etc. Ce Credeti?  In secunda doi era in bucatarie cu bebelu in brate ca ii e foame sau sete sau nu sta cuminte si vrea la mama (are 10 luni )si uite asa cu bebe printre picioare cu tipete si plansete reusesc sa gatesc sau sa fac cate ceva, noaptea dupa ce adoarme pana se trezeste iar incerc sa calc sau sa imi fac un dus sau depinde de treaba care mi-a ramas in urma timp in care el doarme ca e obosit, eu cred ca este dar si eu sunt pentru ca mai mult de 2 ore pe noapte nu dorm si ziua deloc si chiar nu mai stiu cum sa fac sa fie bine si sa fie multumit si bebelu bine ingrijit [help]



#9
EllaCleo

EllaCleo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 20:33

A si apropo de gatit - imi trebuie un extinctor la indemana daca gateste el si curatenie. ..pffff pana da cu aspiratorul si sterge praful trece ziua...deci nu e o solutie

#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 20:47

Aoleu... nu suna bine deloc....




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -