Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Situatie incomoda


36 raspunsuri la acest subiect

#31
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 13:34

se prea poate ca aceste forme sa fie puse ca sa fie corectate de elevi. Altfel prea suna a engleza de facebook....



#32
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 14:50

Daca nu este profesorul copilului meu si este ceva ce am observat din treacat, eu nu m-as baga sa corectez pe nimeni pentru ca ma gindesc ca exista oameni direct afectati care pot aduce mai multa indreptatire "corecturii" respective. Vad o droaie de greseli de ortografie si gramatica in jurul meu: in ziare, in comunicari de servici , etc. Nu pot sta sa ii corectez pe toti. 

 

Daca profesorul ar fi "de-al meu" (adica sa predea copilului meu) as deveni nitel atenta si as documenta intii unde greseste. Initial, as avea o intrevedere doar in doi sa simti pulsul persoanei si cum reactioneaza. Trebuie sa deschizi un dialog si sa dai sanse persoanei sa justifice actiunile. Apoi, daca nu se poate discuta constructiv, as merge mai departe la superiorii profesorului (profesorul pus in copie, bineinteles). Totul cu multa diplomatie si atentie. 



#33
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 17:08

Of.

 

Nu erau exercitii pentru elevi, era teorie, lectia pentru ziua respectiva. Am construit eu exemple, ca sa va arat despre ce gen de greseli este vorba. Nu dau exact greselile respective, ca nu e safe.



#34
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 00:24

Eram sigura ca e vorba de o limba straina .Am vazut reportajul pe pro tv cu profesorii de imbi straine din sate , orase sau zone mai sarace unde abia daca stiu profesorii sa citeasca bine in limba respectiva . Sunt scoli in care profesorii calificati nu merg , e o realitate . O cunosc foarte bine .
Cu o diploma de la o universitate particulara si o cunoastinta la inspectorat , director sau partidul la putere poti sa predai fara frica in scolile patriei. Nu toate scolile sunt ca la Bucuresti , sau orasele mari.
Stai linistita Pepco , ai noroc ca poti tu sa iti ajuti copilul

#35
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 02:12

Eu zic ca nu ai cum sa-ti dai seama doar dintr-o privire asupra tablei, care a fost intentia profesorului cu lectia respectiva. La fel cum si copilul putea sa iti spuna vag ca aia a fost lectia dar in fapt sa doreasca sa transmita altceva.

In locul tau as sugera parintilor sa verifice cu atentie materia predata copilului si daca sunt erori sa ceara lamuriri profesorului (dar lamuriri nu sa ceara socoteala asta nu face decat sa duca la scandal). Daca ceva din explicatiile profesorului nu este multumitor sau lasa de inteles ca nu se descurca cu materia atunci cred ca se poate reclama la inspectorat.

 

Profesoara mea de mate din liceu facea ocazional greseli in exercitiile rezolvate la tabla. Cum eram mai mereu inainte cu materia eu rezolvam exercitiul singura apoi cand descopeream ca rezultatul final nu e la fel intrebam. Eu eram eleva, iar dansa profesoara si tot nu s-a ofuscat vreodata ca i-am atras atentia asupra unei greseli. A gresii e omeneste.



#36
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 08:44

In locul tau as sugera parintilor sa verifice cu atentie materia predata copilului si daca sunt erori sa ceara lamuriri profesorului (dar lamuriri nu sa ceara socoteala asta nu face decat sa duca la scandal).

 

Scandalul nu era printre intentiile mele.

 

Sugestia este buna, dar daca parintele nu detine el insusi cunostintele necesare pentru a putea detecta erorile, nu vad cum ar putea-o aplica.

 

Ca un facut, in scoala noastra tocmai zilele trecute s-a discutat despre reforma, incluziune, cum putem face procesul de predare mai bun, ce sugestii avem.



#37
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 09:27

Atunci te duci la director, ii spui ca tu ai diploma in engleza si ca asta e meseria ta, daca vrea i-o arati, si-i explici discret situatia: cu ce ocazie ai vazut greselile de pe tabla, ca nu ai calitatea sa-i atragi direct atentia profesorului, eventual ii arati o poza cu ce a scris fata respectiva in caiet (ca sa fie anonim). Daca vrea sa ia masuri poate s-o faca. Sau nu-l intereseaza pentru ca alt profesor nu mai gaseste. Daca nu actioneaza, asta e, ii spui fetei pe care o cunosti ca nu trebuie sa puna mare baza pe ce scrie profesorul ei la tabla si sa se uite in manual.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -