Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stergere mesaje


119 raspunsuri la acest subiect

#111
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 18:49

Mă folosesc de ce a scris Viviana mai sus și propun ca atunci când un moderator ascunde / mută mesajele în acea zonă destinată moderatorilor și administratorilor, în vederea moderării lor (ceea ce pentru utilizatori apare ca o ștergere), aplicația să trimită o notificare utilizatorului (de tipul: mesajul [link] a fost trimis spre moderare). O astfel de abordare este cumva mai transparentă față de utilizator, care nu va presupune imediat că i s-au șters mesajele.

 

Corect! Am trait cu impresia ca acest lucru este "by default" in softul de Forum. O sa analizam si daca nu este automat ori implementam ori facem munca manuala. Oricum eu am notat acest punct.



#112
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 19:16

De ce nu se mai poate accesa subiectul cu pricina?



#113
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 19:16

Admin, nu am ascuns cine sint...multa lume m-a recunoscut.

In primul rind as vrea sa iti apreciez incercarea de a pastra un cap limpede si o oarecare obiectivitate. Apreciez tonul in primul rind.

Daca este necesar sa revizitam cum am parasit forumul, atunci o sa o facem. Eu am pastrat screenshots, emails si mesajele trimise (si catre tine) si primite in acea perioada de timp intr-un folder pe laptop. Il pastrez pentru ca evenimentul respectiv a avut un oarecare impact asupra mea. Probabil ca pentru voi, aceste momente sint "a dime a dozen" (adica un fleac), insa pentru mine a fost important. Eu personal am invatat o lectie. Deci, daca trebuie sa facem public, stau la dispozitie.

Trebuie sa recunosc ca DC imi este drag pentru mai multe motive. In primul rind, prin intermediul DC mi-am facut niste prietene absolut minunate care s-au transformat in prietenii "in real life" care imi imbogatesc viata si care au devenit relatii la care tin enorm de mult. Ma simt extrem de privilegiata sa am asa oameni in viata mea de zi cu zi. Recunosc ca DC este si coltul unde pot sa ma conversez despre o multime de subiecte in limba materna. In afara de citiva prieteni si parintii mei, eu nu am sansa sa ma conversez in limba romana. Nu am pierdut limba in 25 de ani de vietuire in alta tara. Imi confera avantajul de a avea o punte catre tara unde am copilarit.

Te rog, ia aceste lucruri ca pe un compliment urias la adresa voastra...ati ingaduit ca aceste lucruri sa aiba loc in viata mea si sint recunoscatoare.

Revenind la problema actuala, insa cred ca si temperamente iuti la manie si lungi in memorie au de-a face cu situatia in care ne aflam. Ca o sugestie (simpla sugestie) daca totusi exista niste "afinitati" deosebite intre anumiti moderatori si useri, o incompatibilitate de idei si mentalitati, poate ar fii o idee buna sa dea un pas inapoi si sa lase alt moderator sa conduca discutia. Toti dintre noi avem puncte sensibile si raspundem disporportionat atunci cind cineva (sau mereu aceeasi persoana) apasa butonul dureros.

Se vede ca esti extrem de receptiv la sugestii, flexibil in gindire..asta este un mare atu...ar trebui acest mod de comunicare sa fie prezent mai des. In toate businessurile se fac tot felul de "training-uri" cu privire la abordare, mangement de zi cu zi, perfectionare, indeminari (skills) noi. etc. Este extrem de laudabil si de admirat ca aveti asa o afacere care ingaduie la multa lume sa aiba citeva (sau mai multe) momente fericite, sa aiba un loc de a-si impartasi bucuriile sau desarta necazurile. Un loc unde sa gasesti un sfat, o parere, o alta experienta. Cred ca o investitie intr-un training de comunicare ar fi extraordinar de benefic.

Discutiile in contradictoriu pot genera dezbateri sanatoase, pot educa, pot transmite emotii, pot cultiva idei noi in useri...este un potential URIAS si trebuie sa va aduca o satisfactie enorma.

Eu multumesc ca asa un loc exista si sper sa se gaseasca niste solutii care nu s-au incercat pina acum (expulzarea userilor nu a schimbat cu nimic dinamica moderator-user)...poate totusi ceva nou merita incercat.

Editat de antmil, 25 octombrie 2016 - 19:17 .


#114
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 19:25

De ce nu se mai poate accesa subiectul cu pricina?

Care subiect?



#115
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 22:05

Admin, nu am ascuns cine sint...multa lume m-a recunoscut.
 


?

Editat de michelle-usa, 25 octombrie 2016 - 22:16 .


#116
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 22:15

nu stiu de unde au plecat discutiile atea dar imi para rau daca s eajugne aici.
sunt de mai bine de 10 ani pe forumul asta si in toti anii astia,nu am avut nici o problema cu marius sau alt moderator(toare).

nu am fost jignita, nu am fost tratata unfair, nu mi-au fost sterse mesajele...pt micile discutii care le-am avut cu moderatorii intotdeauna s-au gasit solutii....si nu cunosc personal pe nici un moderator.

deci, nu pot sa inteleg ce se intimpla?

sutn unii useri care doar scriu la mesaje sa atace alti useri, cu aport 0 la subiect.
am remarcat un pic raspunsuri taioase din partea lui marius...dar care dintre noi , nu a dat vreodata un raspuns taios?

nu as vrea sa se ajunga la masuri drastice, adica scrii ceva cind esti mai prost dispus (cum se poate intimpla oricui)...si gata contul inchis.de gresit , greseste toata lumea s I pot gresii si userii si moderatorii dar sa nu se ia masuri in pripa si sa nu se lase sa se aprinda discutii inutile, iar userii care doar intra la subiecte sa puna paie pe foc, sa fie avertisati.

Letitia, antemil...eu nu voi intra participa pe fb...sper sa va gasesc tot aici pe dc.

#117
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 10:47

"O ce bine" mi-ar prinde sa ii demasc public :) Dar sper sa nu se ajunga la acest lucru.  .....

 

Urat gest. Desi probabil s-a vrut o gluma, banuiesc dupa smiley-ul ala, la mine se vede ca o aratare cu degetul...



#118
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 10:54

ioana, dar s-a stiut inca de la inceput cine este antmil...daca nu ma inseala memoria, buflea ne-a facut prezentarile, la cafeneaua de pe ghetar. si multa lume a recunoscut-o.

ma rog, nu s-a spus clar x=y, dar s-a putut usor deduce, dintre/printre randuri...



#119
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 11:24

Admin, nu am ascuns cine sint...multa lume m-a recunoscut.

In primul rind as vrea sa iti apreciez incercarea de a pastra un cap limpede si o oarecare obiectivitate. Apreciez tonul in primul rind.

Daca este necesar sa revizitam cum am parasit forumul, atunci o sa o facem. Eu am pastrat screenshots, emails si mesajele trimise (si catre tine) si primite in acea perioada de timp intr-un folder pe laptop. Il pastrez pentru ca evenimentul respectiv a avut un oarecare impact asupra mea. Probabil ca pentru voi, aceste momente sint "a dime a dozen" (adica un fleac), insa pentru mine a fost important. Eu personal am invatat o lectie. Deci, daca trebuie sa facem public, stau la dispozitie.

Trebuie sa recunosc ca DC imi este drag pentru mai multe motive. In primul rind, prin intermediul DC mi-am facut niste prietene absolut minunate care s-au transformat in prietenii "in real life" care imi imbogatesc viata si care au devenit relatii la care tin enorm de mult. Ma simt extrem de privilegiata sa am asa oameni in viata mea de zi cu zi. Recunosc ca DC este si coltul unde pot sa ma conversez despre o multime de subiecte in limba materna. In afara de citiva prieteni si parintii mei, eu nu am sansa sa ma conversez in limba romana. Nu am pierdut limba in 25 de ani de vietuire in alta tara. Imi confera avantajul de a avea o punte catre tara unde am copilarit.

Te rog, ia aceste lucruri ca pe un compliment urias la adresa voastra...ati ingaduit ca aceste lucruri sa aiba loc in viata mea si sint recunoscatoare.

Revenind la problema actuala, insa cred ca si temperamente iuti la manie si lungi in memorie au de-a face cu situatia in care ne aflam. Ca o sugestie (simpla sugestie) daca totusi exista niste "afinitati" deosebite intre anumiti moderatori si useri, o incompatibilitate de idei si mentalitati, poate ar fii o idee buna sa dea un pas inapoi si sa lase alt moderator sa conduca discutia. Toti dintre noi avem puncte sensibile si raspundem disporportionat atunci cind cineva (sau mereu aceeasi persoana) apasa butonul dureros.

Se vede ca esti extrem de receptiv la sugestii, flexibil in gindire..asta este un mare atu...ar trebui acest mod de comunicare sa fie prezent mai des. In toate businessurile se fac tot felul de "training-uri" cu privire la abordare, mangement de zi cu zi, perfectionare, indeminari (skills) noi. etc. Este extrem de laudabil si de admirat ca aveti asa o afacere care ingaduie la multa lume sa aiba citeva (sau mai multe) momente fericite, sa aiba un loc de a-si impartasi bucuriile sau desarta necazurile. Un loc unde sa gasesti un sfat, o parere, o alta experienta. Cred ca o investitie intr-un training de comunicare ar fi extraordinar de benefic.

Discutiile in contradictoriu pot genera dezbateri sanatoase, pot educa, pot transmite emotii, pot cultiva idei noi in useri...este un potential URIAS si trebuie sa va aduca o satisfactie enorma.

Eu multumesc ca asa un loc exista si sper sa se gaseasca niste solutii care nu s-au incercat pina acum (expulzarea userilor nu a schimbat cu nimic dinamica moderator-user)...poate totusi ceva nou merita incercat.

 

Apreciez mesajul acesta constructiv si cred ca acesta este modul corect de comunicare si de abordare a problemelor. Deci inainte sa ne repezim sa sarim la cearta, indiferent de adversitati, cred ca trebuie sa incercam o solutie moderata. Scandalul nu ajuta, creaza emotii si resentimente mult mai intense, si in final au victime directe sau colaterale (ma refer aici la gust amar, mesaje emotionale, regrete, bannari, etc.)



#120
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 12:11

ieri am incercat sa identific ce s-a intamplat la subiectul "Cine sunt cuţovlahii (...)".

 

Am analizat loguri de moderator, am discutat cu Marius si alti moderatori, cu diversi useri.  De aceea, analiza mea a durat mai multe ore. Va multumesc pentru rabdare.

 

Stiu inca de pe acum ca ceea ce am concluzionat, si masurile care urmeaza, nu o sa fie pe placul tuturor. Exista o serie de useri mai pacifisti, altii vor "sange pe perete"  [:)] . O serie de useri sunt implicati direct, emotional, sunt frustrati pentru ca au fost afectati direct. Alti useri "dezgroapa" lucruri mai vechi dupa modelul (v-am spus eu). La fel exista useri care nu inteleg de ce atata energie negativa. Pentru ce? Si cu siguranta exista useri care isi doresc sa fim mult mai fermi si sa nu dam prea multe explicatii.

 

Nu pot sa-i impac pe toti! Raman la ideea ca spiritul Desprecopii.com este si va ramane unul al tolerantei, al intelegerii, a puterii de a spune "let it go" (pentru o cauza mai nobila), a puterii de a asculta pana la capat si a nu reactiona impulsiv, si nu in ultimul rand al dorintei de a avea aici o platforma de comunicare care are pune mai presus de orgoliul personal, de frictiunile de moment,   un scop nobil: cu totii ne dorim sa ne crestem si sa ne educam copiii, intr-o lume mai buna, ne dorim sa intelegem si sa invatam unii de la altii, cum putem sa-i indrumam sa devina adulti, sa aibe si sa fie ghidati de principii sanatoase. Pana la urma, ne ambalam si ne agitam pentru ei, pentru copii si pentru viitorul lor mai bun.

 

Stiu ca acest spirit si principiile pe care le promovam nu sunt respectate in todeauna. Multi useri nu le inteleg, le uita, sau le intepreteaza subiectiv. La fel, moderatorii si adminii au scapari dar cred ca - fara sa fiu acuzat de ipocrizie - aceste valori sunt acelea la care ne intoarcem in todeauna cand energia negativa ne intuneca judecata si deciziile. Aceste valori ne ghideaza sa cautam solutii si sa facem apel la rezolvari pasnice si nu la metode extreme.

 

Asadar, iata ce am concluzionat punctual:

 

- Au fost sterse o serie de mesaje care nu trebuiau sterse pentru ca ele contineau si informatie "on topic". 

- Comunicarea cu mamica11 nu a fost una inspirata si nu i s-au explicat motivele pentru care o serie de mesaje au fost sterse

 

Ne pare rau de situatia creata si consideram ca userul mamica11 a avut motive intemeiate sa fie frustrata si sa ceara explicatii. In plus, folosim acest incident ca studiu de caz pentru ca noi, adminii si moderatorii sa invatam din el, sa incercam sa nu mai repetam lucrurile care nu au fost OK, sa devenim mai profesionisti. Discutiile de caz sunt inca in toi intre moderatori si pot sa va spun ca sunt foarte constructive si o sa aiba un efect benefic asupra activitatii noastre.

 

Pentru ca doresc sa fiu concret o sa schitez mai jos o serie de puncte care o sa aiba urmari in procedurile administrative si politica de moderare. Ele inca sunt in discutie si o serie dintre ele se vor regasi in manualul moderatorului (care nu este public) si in regulament.

 

Idei:

- vom incerca pe viitor sa nu mai stergem mesaje on topic. In cazul in care, apar mesaje care prin continutul lor disturba dialogul sau au puncte de vedere care nu le intelegem (nu a fost cazul de fata) ele pot sa fie mutate sau ascunse pana ce autorul isi explica pozitia/punctul de vedere.

- mesajele care contin o combinatie de lucruri "on topic" dar si "polemica offtopic" trebuie editate si discutia off-topic splituita sau ascunsa. Nu se sterg!

- moderatorii vor incerca pe cat posibil sa explice masura lor de moderare pentru cazurile care duc la stergerea / ascunderea / mutarea de mesaje

- moderatorii trebuie sa afiseze respect fata de utilizatori si trebuie tratati cu respect. 

- Am hotarat sa simplificam si modul in care puteti reclama moderatorii sau diverse masuri administrative. Pasii sunt:
* daca un moderator greseste la un subiect el poate sa fie reclamat prin reclamatia clasica "Raporteaza la moderator". Administratia si echipa de moderare urmareste aceste subiecte.

* orice reclamatie a unui moderator o sa primeasca un raspuns in maxim 15 zile de la reclamatie

* in cazul in care nu se primeste raspuns sau nu puteti raporta la moderator ii puteti trimite PM personal la ADMIN incluzand urmatoarele informatii: descrierea situatiei, link catre mesajul sau mesajele cu pricina si alte informatii necesare pentru o analiza corecta. 

- urmeaza sa adaugam la regulament si o serie de reguli cu privire la "hartuirea pe forum", posibilitatea ca initiatorul unui mesaj sa gestioneze discutia si directia discutiei (mai ales in cazurile in care este vorba de o experienta personala)

- vom incerca sa promovam mai mult principiile Desprecopii.com pentru ca lumea sa se regaseasca in ele si sa le foloseasca ca si "constitutie" pe Forum :)

 

O alta idee este (pe termen mediu/lung) sa implementam pe Desprecopii.com profile de tip:

Myers–Briggs Type Indicator.

in momentul in care o sa intrati in polemica cu un utilizator o sa stiti cat de mare este sansa sa "nu va intelegeti" si o sa cautati metode de comuncare specifice comunicarii intre profile diferite. Este ceva stintific, suna pompos, dar din experienta aceste profile ajuta mult.

 

Am sa inchid acest mesaj pentru ca vad ca lumea s-a cam linistit si nu doresc sa deschid discutii interminabile care sa ne umple de energie negativa in dorinta noastra de a gasi o solutie constructiva. Pentru idei, feedback, nemultumiri, si alte informatii am sa va rog sa imi dati mesaj privat (PM).

 

Inchei spunand ca stiu ca nu multumesc pe toata lumea dar haideti sa mergem mai departe si sa devenim mai intelepti. Sa fim azi, mai intelepti ca ieri si mai putin intelepti decat maine. 

 

Si mai fac un apel important la mebrii vechi: as aprecia foarte mult ca sa va folositi experienta si sa dati o mana de ajutor in evitarea conflictelor de acest gen. Ajutati userii noi si ajutati echipa de moderare cand este pusa la incercare sau cand nu vad imediat luminita la capatul tunelului. Voi ati vazut multe pe acest forum si cred ca va puteti ridica deasupra egoului personal si sa va folositi experienta constructiv! Deschideti mesaje noi, ghidati userii noi, raspundeti la intrebari, si moderati proactiv conflictele, chiar daca nu aveti calitatea de moderator.

 

Va multumesc pentru intelegere, pentru mesajele pozitive si negative pe care le-am primit pe PM, pentru sustinere si nu in ultimul rand, pentru contributia voastra la acest fenomen numit de 16 ani: Desprecopii.com.

 

PS: nu am sa-mi recitesc mesajul. Scuze pentru greselile de exprimare sau pentru incoerenta si pentru lungimea sa. Dar cred ca este mai important sa ramana autentic, scris din suflet.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -