Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama, iti spun doar ca sa stii, ca ....


77 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 15:56

Buflea cum naiba sa te comporti , de acum o sa se tot intample. Io zic sa-l inveti cum sa se comporte intr-o relatie, sa fie respectuos, sa nu tinteasca in materie de iubite la numar ci la calitate, discutia despre sex, mai bine preventiv decat reactiv si incerci sa o mai lungesti dar de acum incepe e clar. Al meu e tot 12, inca ii sunt indiferente fetele unless e vreo una interesata de minecraft dar o sa vina si faza asta. Fie-mea are 14, acolo ma gandesc cu groaza.

 

Pfuuu ... problema este ca nu sta sa-i vorbesc eu despre sex si relatii. Aseara, cand am dat sa mai aflu amanunte, cu greu am aflat ca "mireasa" [:)]  este poloneza si foarte, foarte funny ...cica imita accente si toata lumea rade cu lacrimi in jurul ei.

 

Citesc printre randurile acestei informatii :

 

- va dati seama ce ne stramba astia la scoala accentele [:)] ... fata cu parinti polonezi, Alex cu ai lui romani si cine stie cati alti parinti sunt maimutariti la scoala ... nu ma deranjeaza, ma amuza ca rad de noi, aparent cu lacrimi

 

- inteleg ce il atrage la fete - umorul. Nu-i rau, dar nu suficient ...

 

L-am intrebat daca e draguta si a zis "asa si asa", e buna la invatatura - tot "asa si asa" (whatever that means [fri] ), dar e funny rau de tot, iar alea frumoase sunt dive si opinionated si ii e si frica sa intre in vorba cu ele ...deci are si el frici dar nu pare ca are probleme in a le gestiona (deocamdata) si nu are nevoie de sfaturi [fri]  ...(nu stiu daca imi place asta). Deduc de aici ca femeile puternice, stapane pe ele, cu opinii puternice intimideaza sexul tare inca din copilarie ...nu ca s-ar putea face ceva, doar observ.

 

L-am intrebat daca nu e inalta si cica este cu 1 inch mai inalta ca el ...pai asta inseamna 2.54 cm, deci sare in ochi. Pare ca nu il deranjeaza, desi pe altele le-a respins pentru ca sunt prea inalte.

 

Flavia pare ca stie toate acete amanunte, pare ca stie tot, pare ca ei ii spune mai multe [:)] . Stia de ex ca ieri are de gand sa ii ceara prietenia fetei. Stie cine e fata, stie cum arata, cum se imbraca ...etc.

 

Nu am reusit sa aflu cum se va desfasura aceasta "prietenie", ce au de gand sa faca, daca au de gand sa faca ceva ...nu vrea sa vorbeasca despre asta, decat in termenii lui. Cam de aia intrebam cum au gestionat altii aceste iubiri adolescentine. Nu imi vine nici sa intru in el, ca nu imi mai spune ...nici sa-l agasez cu intrebari, ca il enervez ...dar nici sa-l las nu prea imi vine.

 

Ah si mai am o dilema ...de la Flavia am aflat ca in clasa, stau la aceeasi masa (nu au banci, au niste mese cu cate 4 persoane) ... as putea sa ii scriu profesoarei sa ii mute la mese separate, sa nu mai stea asa bot in bot toata ziua ... s-o fac ? Sau e cam penibil ?



#12
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 16:06

Citesc cu interes, imi iau notite pt mai tarziu. Noi suntem (inca) in etapa "fetele sunt rivalele noastre, cum ar putea cineva sa se inteleaga cu ele?!"

 

Buflea, din experienta personala, se poate intampla si mai devreme (la mine prima dragoste a inceput la 10 ani si a tinut pana la 18!). Nu s-a intamplat nimic grav (deh, erau alte timpuri). Chiar daca copiii nostri fac parte dintr-o alta generatie, nu cred ca este cazul sa-ti faci griji :)

 

Adriana, nu imi fac griji acum ... dar parca vad ce griji ma asteapta in viitor.

 

Cred ca fetele / iubirile vor fi o problema care lui ii va ocupa mintea si mie grijile ...si cred asta, doar si numai doar pentru ca a inceput cam devreme. Eu credeam ca baietii sunt mai in urma, ca fetele sunt mai dezvoltate si ii vaneaza ...si ca baietii se trezesc asa pe la 14 ani.

 

Sa va mai spun ca de cand a inceput aceasta clasa a 6 a, este intr-o uitare permanenta - uita teme acasa, teste care trebuie semnate pe la scoala, trompeta acasa, bluze de trening pe terenul de soccer ... a inceput sa caute scurtaturi la lectii si metode necinstite de a cadea in picioare ... oare toate astea nu or avea de a face si cu fata asta ?



#13
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 16:15

Am citit articolul si nu spune nimic nou ... nedumeririle mele sunt urmatoarele :

 

- fiu-meu nu este inca adolescent

 

- nu sta si nu ii face placere sa vorbeasca despre iubiri, relatii, sex ...etc.

 

- oricat de deschisa sunt, nu are nevoie de sfaturile mele ...sunt convinsa ca vorbeste cu baietii pe la scoala, dar in general si in orice activitate este enervant de sigur pe el, ca stie exact ce are de facut, ca destie raspunsul la orice intrebare ...si s-a dovedit de multe ori ca greseste, dar nu pare dispus sa primeasca nici un fel de sugestii din exterior.



#14
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 17:00

Pfuuu ... problema este ca nu sta sa-i vorbesc eu despre sex si relatii. Aseara, cand am dat sa mai aflu amanunte, cu greu am aflat ca "mireasa" [:)]  este poloneza si foarte, foarte funny ...cica imita accente si toata lumea rade cu lacrimi in jurul ei.

 

Citesc printre randurile acestei informatii :

 

- va dati seama ce ne stramba astia la scoala accentele [:)] ... fata cu parinti polonezi, Alex cu ai lui romani si cine stie cati alti parinti sunt maimutariti la scoala ... nu ma deranjeaza, ma amuza ca rad de noi, aparent cu lacrimi

 

- inteleg ce il atrage la fete - umorul. Nu-i rau, dar nu suficient ...

 

L-am intrebat daca e draguta si a zis "asa si asa", e buna la invatatura - tot "asa si asa" (whatever that means [fri] ), dar e funny rau de tot, iar alea frumoase sunt dive si opinionated si ii e si frica sa intre in vorba cu ele ...deci are si el frici dar nu pare ca are probleme in a le gestiona (deocamdata) si nu are nevoie de sfaturi [fri]  ...(nu stiu daca imi place asta). Deduc de aici ca femeile puternice, stapane pe ele, cu opinii puternice intimideaza sexul tare inca din copilarie ...nu ca s-ar putea face ceva, doar observ.

 

L-am intrebat daca nu e inalta si cica este cu 1 inch mai inalta ca el ...pai asta inseamna 2.54 cm, deci sare in ochi. Pare ca nu il deranjeaza, desi pe altele le-a respins pentru ca sunt prea inalte.

 

Flavia pare ca stie toate acete amanunte, pare ca stie tot, pare ca ei ii spune mai multe [:)] . Stia de ex ca ieri are de gand sa ii ceara prietenia fetei. Stie cine e fata, stie cum arata, cum se imbraca ...etc.

 

Nu am reusit sa aflu cum se va desfasura aceasta "prietenie", ce au de gand sa faca, daca au de gand sa faca ceva ...nu vrea sa vorbeasca despre asta, decat in termenii lui. Cam de aia intrebam cum au gestionat altii aceste iubiri adolescentine. Nu imi vine nici sa intru in el, ca nu imi mai spune ...nici sa-l agasez cu intrebari, ca il enervez ...dar nici sa-l las nu prea imi vine.

 

Ah si mai am o dilema ...de la Flavia am aflat ca in clasa, stau la aceeasi masa (nu au banci, au niste mese cu cate 4 persoane) ... as putea sa ii scriu profesoarei sa ii mute la mese separate, sa nu mai stea asa bot in bot toata ziua ... s-o fac ? Sau e cam penibil ?

 

E penibil.  [:I]  [:D]

 

Lasa copilul tau in pace. E marisor si stie ce face. Ii face lui placere sa aiba companie funny si gata. 

(nici nu poci sa ma gindesc ce soacre o sa fim, valeu !)



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 17:02

Am citit articolul si nu spune nimic nou ... nedumeririle mele sunt urmatoarele :

 

- fiu-meu nu este inca adolescent

 

 

ba da :) la 12 ani incepe adolescenta. [flo2]



#16
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 18:16

ba da :) la 12 ani incepe adolescenta. [flo2]

 

Aceasta definitie, este una careia ma opun vehement ... in pana mea !!! [flo2]  [flo2] [flo2]  



#17
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 18:17

E penibil.  [:I]  [:D]

 

Lasa copilul tau in pace. E marisor si stie ce face. Ii face lui placere sa aiba companie funny si gata. 

(nici nu poci sa ma gindesc ce soacre o sa fim, valeu !)

 

Urma de ratiune care mi-a ramas, imi sufla asa in ureche ca e cam penibil ... si asteptam de la voi sa imi spuneti ca NU ...

 

Cum sa fie mai "marisor" ??? La 12 ani ? Baietelul meu ???

 

Ce soacra o sa fiu ? Mi-e teama sa ma gandesc ...



#18
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 18:21

Buflea,

 

ei gandesc mult mai simplu. Iubirea asta de 12 ani are rostu ei. Sunt asa frumoase, ca- s pure :)))



#19
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 18:25

Buflea, la 12 ani e copil mare chiar daca e numit tandru "baietel" la tine sau pur si simplu "bébé" la mine.  [:I]

 

(adu-ti aminte de tine la 12 ani, please !)

 

Ma tem ca o sa fin so-acre fara limite.  [afro]  [vampa]



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 18:48

Eu ma bucur pentru el.

 

E asa frumoasa girlfriend-eala la varsta asta!

 

Eu zic ca nu trebuie discutie despre sex acum. Se va simti inconfortabil. "hai, mai mami, am si io o prietena si gata te gandesti la prostii, iti mai spun eu alta data ceva, daca ma iei cu chestii de-astea?

Ceva de genul asta am primit eu.




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -