Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

10-12 ani, inceputul unei noi etape


13 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 08:38

deci la noi e asa: nu e mare ambitios (si da, nu m-am obisnuit inca cu asta....), dar e intr-o clasa foarte buna si il trage mediul in sus. deci asta cu dorinta de a invata inca n-am bifat-o.

 

in schimb, te capiaza cu comentariile si cu datul ochilor peste cap. si cu plictiseala de viata. si cu ameteala. adusul aminte cu 20 de minute inainte de a pleca la scoala ca ii trebuie ceva urgent e la ordinea zilei. norocul lui e ca invata dupa-amiaza... deci se mai pot remedia din lucruri.



#12
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 08:58

Buflea, Mirela, multumesc pt raspunsuri. Recunosc in descrierea voastra aspecte pe care le vad si la noi.

 

Problema organizarii este, si in cazul nostru, cea care provoaca agitatie si tensiune.Din fericire, pe partea de pregatit haine / imbracat la timp dimineata se vede o imbunatatire fata de anul trecut. In schimb, mereu uita de teme / proiecte / teste... solutia este, cum zicea Buflea, sa-l intreb in avans. Si am mai incercat ceva: in weekend (in linitste, fara graba) l-am pus sa se gandeasca si sa-si noteze pe un carnetel tot ceea ce are de pregatit pt scoala saptamana care urmeaza. Sper sa ajute :)

 

In ceea ce priveste rezultatele scolare,ca si la Buflea, ar vrea sa fie cat mai bine cu minim de efort (chiar constata zilele trecute ca nota pe care o primeste de obicei la teste are "minus" pt neatentie, se intreba ce ar putea sa faca pt a obtine punctaj maxim). Are momente cand pune sub semnul indoielii necesitatea de a studia ceea ce se preda in scoala, nu are tragere de inima sa faca teme, bombane si se lamenteaza in continuu . Noi nu punem presiune pt note / calificative, ii spunem mereu ca ceea ce conteaza este sa sa invete pt el, fiind  in competitie nu cu ceilalti, ci cu el insusi. Pana acum, a contat destul de mult implicarea noastra (nu l-am lasat sa trateze cu superficialitate scoala, am impus cand a fost cazul desi as fi preferat sa se poata altfel). Nu stiu ce putem face ca sa-l ajutam sa devinamai responsabil si mai implicat, cred ca tine de structura lui interioara iar lucrurile astea sunt greu de schimbat.


Editat de Adriana mica, 25 octombrie 2016 - 08:59 .


#13
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 09:22

Roxana, si noi suntem intr-o clasa foarte buna iar lucrul asta il stimuleaza (nu neaparat in sensul competitiei, ci mai degraba ca ritm de lucru / interactiune cand lucreaza pe echipe / cunostinte generale si discutii pe teme scolare & extra-curriculare).

 

Nici copilul nostru nu e ambitios (in sensul aboslut al cuvantului), de fapt la el se vad 2 caracteristici aparent contradictorii. Pe de o parte, este curios, isi doreste sa afle lucruri noi, sa invete din diverse domenii. Pe de alta parte, la scoala i se pare plictisitor (as zice mai degraba monoton, nu atat de divers si interactiv pe cat si-ar dori), nu are deloc tragere de inima. Stiu ca orice programa are si parti mai putin atractive pt copii, iar procesul de invatare si consolidare nu se poate face fara efort din partea lor, indiferent de programa. Insa cea dupa care studiaza ei (cu limitarile de rigoare date si de faptul ca sunt prima generatie in situatia asta) nu este deloc adaptata nevoii lor de cunoastere, modului in care construiesc rationamente si raspund la provocari cei din generatia lui. Si asta este un dezavantaj pe care noi il resimtim destul de mult.



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 09:26

oh, ceeace invata ei greu - si degeaba le zici ca tot ca ei e bine - adica lucrurile repetitive, mai "plictisitoare" sunt de fapt baza celorlalte cunostinte. ca degeaba vrei multe lucruri atractive si deosebite daca n-ai o baza solida pe care sa te sprijini. mai stiu eu cativa tot asa.... :))))




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -