Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor cu ceva sfaturi


27 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 15:56

non-competitiv ar fi yoga, cred ca ar fi de mare ajutor si pe partea de psihic, meditatie, autocontrol...



#22
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 15:59

Aseara imi zicea ca dupa ce a vorbit cu persoana acea la telefon el crede ca are 

"low self esteem"

 

Pentru ca el este timid, sensibil si cica de prin clasa a 2,3,4 a mai fost bullied si cica odata in clasa a 4-a cineva i-a zis

"l-a anul daca sint in clasa cu tine ma sinucid" si a mai zis alte exemple 

l-au facut sa fie acum cu moralul jos de tot.

 

Cred ca si eu am gresit tot timpul i-am sugerat sa fie printre cei mai buni peste tot scoala , olimpiade , sport !!!!!!

 

Dar oare ce sa fac de exemplu azi sa tot vorbesc cu el despre asta sau sa il las 2-3 zile poate se linisteste mai mult daca nu abordam deloc subiectul ?



#23
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 00:00

 

Cred ca si eu am gresit tot timpul i-am sugerat sa fie printre cei mai buni peste tot scoala , olimpiade , sport !!!!!!

 

Bingo!

Eu tocmai ma pregateam sa scriu acelasi lucru inainte de a citi ultima ta postare.

 

Cam asta-i concluzia pe care eu am tras-o:

O mama mult prea autoritara si perfectionista si un tata absent. Ati gresit mult in abordare si lucrul asta va costa stabilitatea emotionala a copilului. Mergeti impreuna la psiholog si reparati ce mai poate fi de reparat.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 00:56

Maria mai lasa-l 2-3 zile sa se linisteasca. Asigura-l doar ca-i esti aproape si-l iubesti no matter what.



#25
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 21:17

Tatal nu a fost foarte absent adica in fiecare dimineata il duce cu masina la scoala desi ar putea merge pe jos (1/2 hour),  toata vara a iesit cu el sa joace baseball, ii face toate poftele dar nici copilul nu cere prea mult este foarte cuminte/cumpatat.

Absent este in sensul ca nu vorbeste cu el , nu sta la discutii , nu s-a impus in fata copilului dar pe de alta parte nici nu a fost nevoie sa se impuna pentru ca copilul este foarte ascultator.

 

Eu am fost autoritara dar in sensul ca ii explic ce important e sa invete , inainte de un test ii reaminteam sa se concentreze sa faca bine dar daca de exemplu nu obtinea o nota mare niciodata nu l-am certat , eu tot timpul am fost multumimita el este cel care vrea si mai mult si eu trebuia sa il impact.

 

O sa merg joi si la doctora de familie daca vrea sa vad ce ne indruma.

 

Cu sportul inca se gindeste ce vrea l-am intrebat aseara si doar ski este sigur ca vrea, deci nu am inceput nimic dar sper ca demaram curind.

 

Nu stiu momentan sa il ajute putin cu depresia  sa ii dau  multi vitamine sau fish oil sau vitamina D?

 

Ce as putea sa ii dau sa il ajute putin cu moralul ?

 

Cred ca trebuie sa fac ceva in toate aspectele sport , food , pshiholog/social worker/psihiatru



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 21:24

Ce as putea sa ii dau sa il ajute putin cu moralul ?

 

Cred ca trebuie sa fac ceva in toate aspectele sport , food , pshiholog/social worker/psihiatru

Traieste viata cu el. Zi de zi fa-i loc pentru voi doi nu conteaza unde cum sau ce.... doar sa fiti impreuna, sa povestiti, sa radeti.... pur si simplu traieste-ti viata cu el  

Si nu doar acum ... mereu si mereu... tu si tatal lui sunteti cea mai buna rezolvare zilnica. 



#27
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 23 noiembrie 2016 - 03:36

Buna

 

Sa va zic unde mai sintem cu problem noastre

 

Astazi am fost prima data la psihiatru si dupa o prima evaluare se pare ca are o problema emotionala cica creierul lui nu stie cum sa reactioneze mereu si o sa mearga la pshihiatru odata la 2 saptamani si cica o sa aiba niste exercitii de facut.

Problema pare a fi un fel de frica de fete si si-a gasit un refugiu sau rezolvare in a zice ca e gay sa scape de stresul ca toti prietenii lui au o prietena.

Asta ar fi idea dupa prima sedinta/ evaluare dar o sa vedem cum o sa decurga discutiile dupa prima luna.

Si are mai multe probleme emotionala frica ca cineva ride de el/ nemultumit de el / Self Bulling/ self trust..

 

El acum se simte foarte bine, e la fel ca inainte cica gindurile de sinucidere au disparut.

 

Ne-au dat appointment saptamana viitoare sa facem o evaluare ca acum 4 luni la un meci de baseball a fost lovit rau si si-a pierdut constiinta pentru 15 minute.

Intrebarea mea este poate fi asta cauza ?

 

Si cica sa facem si investigatii medicale  sa vedem daca re imbalanta hormonala/ testosterone.....

Eu acum mi-am adus aminte la nastere si si acum am Polycystic ovarian syndrome

Intrebarea mea este poate fi o problema ?

 

 

 

 

 



#28
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 18:54

Buna

 

Un update despre noi.

 

Sintem bine , si-a revenit apropape normal dar o sa contiue cu psihologul la spital si cel de la scoala.

 

Acum este iarasi vesel nu mai are starea aia parca plutea in aer/ starea aia ca de hipnoza

 

Prin decembrie mi-a zis ca nu ii mai plac baieti ca el crede ca a fost gay in clasa a 6 si a 7-a dar acum nu mai este si nu mai cauta pe internet numai gay/lgbt .....

 

La teme se poate concentra din nou .

 

Sintem pe drumul cel bun acum mai m-am linistit si eu dar inca mai sint multe de rezolvat dar acum nu  mai vede lucrurile tragic cind nu este cazul.

 

Mai are citeodata probleme cind nu il poate lua somnul pina pe la 2-3 dimineata dar ne-au dat un somnifer si sa-i dau numai in zilele cind nu poate adormi.

 

Multumesc doamne ca sintem aici fata de unde am fost prin octombrie/noiembrie




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -