Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor cu ceva sfaturi


27 raspunsuri la acest subiect

#11
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 19:40

Este o biserica catolica unde mai mergem si unde preotul este o persoana vesela mereu ride / glumeste si care are un baiat care vine la biserica si pe care copilul ii place. Preotul este mai mult un om al zilelor noastre nu este preot batrin/strict/rigid. Oricum lui nu prea ii place stilul biserici romanesti zice ca atmosfera/cintecele sint triste ii plac bisericile de aici.

 

off-topic: ce biserica catolica îngăduie preoți cu copii? Întreb de curioasa (soțul meu e catolic). 



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 19:43

O fi biserica catolica la care slujesc si preoti ortodocsi. In multe orase din Europa asa e.



#13
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 19:47

Daca ar fi copilul meu, l-as muta la o scoala cu mai putini asiatici. Nu este discriminare; chiar tu ai zis ca nu ii plac asiaticele.

Are 13 ani, o varsta a transformarilor.

Inainte de a-l mangaia pe cap ca ii accepti homosexualitatea (!), muta-l la o alta scoala, daca este si el de acord. 

 

Trebuie sa discute cu el un psiholog, nu psihiatru si, poate, un endocrinolog, care stie cum functioneaza sistemul endocrin si ar putea fi potrivit pt a-i explica schimbarile prin care trece.

 

E f bine ca tatal a inceput sa se implice si sa aiba conversatii ca de la barbat la barbat.


Editat de Alizee, 23 octombrie 2016 - 21:29 .


#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 21:56

Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca e depresiv,insa daca asa este...asta trebuie sa te ingrijoreze in primul rind si asta e ce trebuie tratat.

 

Ia legatura cu un psiholog,asta e mersul lucrurilor,intii psihologul si doar daca el crede ca e necesar,urmatorul pas e psihiatrul.

 

Depresivitatea la adolescenti este extrem de periculoasa,asta da si tendintele de suicid.Insa este si extrem de inselatoare,nu dispare de pe o zi pe alta.De asta spun ca nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca e depresiv.

 

Sigur ca familia este foarte importanta in toata ecuatia asta,insa trebuie avut mare,mare grija ce si cum discutati cu el,de asta e foarte bine ca sa apelati si voi la un psiholog,o sedinta d efamilie ,care sa va indrume cum sa abordati problema,ce si cum sa discutati.



#15
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 02:42

Multumesc de raspunsuri

 

Cu biserica am zis eu gresit este anglican church.

 

Cu depresia nu avem un diacnostic de la doctor este ce imi spune el si din ce citesc asa se manifesta.

Imi zice ca este happy totul este bine si apoi imi zice ca are o stare de tristete fara un motiv anume.

 

Azi imi zicea ca e suparat ca nu a facut nimic bun pana acum si ca vrea note si mai mari la scoala desi invata foarte bine.

 

Cu mutatul l-as muta daca as sti ca asta ar amelioara situatia.

Doar ca aici s-a obisnuit cu copii , ii cunoaste de la gradinita, sa nu cumva daca schimba scoala sa fie si mai rau sa se simta singur pina isi face prieteni.

Si aici stam intr-o zona cu unul din cel mai bun liceu si el stie asta daca il mut sa nu cumva sa gaseaca motiv de tristete ca nu este la cel mai bun liceu - nu stiu sincer ce sa fac.

 

Momentan merg cu solutia

- la scoala vorbeste cu un social worker si un psiholog odata pe saptamana si suna la helpkids cind simte nevoia.

In seara asta am sunat impreuna la helpkids si un counselor a stat de vorba cu el si el zice ca I-a facut bine asta.

 

- nu il scot de la afterschool classes de math, science... ca azi l-am luat foarte happy de acolo.

- I-am luat si niste vitamine si fish oil sa il ajute putin

 

Apoi trebuie sa vad ce mai fac pasul urmator.

Dar cred ca aveti dreptate ne-ar trebui un psiholog sa ne indrume ca familie cum sa abordam problema.



#16
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 07:53

Nu am stiut ca isi cunoaste colegii inca de la gradinita.

 

Pt baiat, cel mai bine este sa discute cu un psiholog, saptamanal sau de cate ori simte nevoia.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 07:59

Cred ca sportul l-ar ajuta mult pentru ca necesita miscare, aer, efort fizic, socializare, hrana, dormit sanatos si vine in completare perfecta cu scoala.



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 12:21

Cred ca sportul l-ar ajuta mult pentru ca necesita miscare, aer, efort fizic, socializare, hrana, dormit sanatos si vine in completare perfecta cu scoala.

hm...depinde, marius,

poate fi asa, sau dimpotriva, expunerea la un mediu in care glumele de vestiar si expunerea goliciunii n-ar face altceva decat sa-l deruteze si mai mult...

ma refer aici la sporturile "de echipa" gen baschet, fotbal, baseball, hockey, samd.

putine sunt sporturile pe care le poti practica "de unul singur"....

 

cel putin pe bruce jenner, sportul nu l-a ajutat in acest sens.

a marturisit intr-un interviu, dupa ce a devenit caitlyn.

a crezut ca sportul ii va inabusi si abate gandurile de la ceea ce simtea inca din adolescenta - si anume, ca este o femeie captiva intr-un trup de barbat. a crezut ca efortul fizic si dedicarea catre performanta, faptul ca va petrece timp intr-un mediu "barbatesc" il va face sa se simta barbat in adevaratul sens al cuvantului....



#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 12:31

hm...depinde, marius,

poate fi asa, sau dimpotriva, expunerea la un mediu in care glumele de vestiar si expunerea goliciunii n-ar face altceva decat sa-l deruteze si mai mult...

ma refer aici la sporturile "de echipa" gen baschet, fotbal, baseball, hockey, samd.

putine sunt sporturile pe care le poti practica "de unul singur"....

 

cel putin pe bruce jenner, sportul nu l-a ajutat in acest sens.

a marturisit intr-un interviu, dupa ce a devenit caitlyn.

a crezut ca sportul ii va inabusi si abate gandurile de la ceea ce simtea inca din adolescenta - si anume, ca este o femeie captiva intr-un trup de barbat. a crezut ca efortul fizic si dedicarea catre performanta, faptul ca va petrece timp intr-un mediu "barbatesc" il va face sa se simta barbat in adevaratul sens al cuvantului....

Nu te supara dar tu discuti de cazuri in care persoana respectiva pe de o parte nu avea 13 ani si in egala masura avea certificata pentru ea anumite concluzii personale.

 

Aici este vorba de un baiat care prin prisma unei logici firesti dar perfect gresite ca si concluzie a ajuns sa se intrebe daca nu e homosexual sau bisexual pentru simplul motiv ca el nu simte atractie sexuala la 13 ani fata de colegele ei asa cum par sa simta colegii lui deci daca aia simt asa sau se manifesta ca atare inseamna ca el trebuie sa fie altfel deci ori e homsexual ori bisexual. 

 

Daca il intrebi ce e aia ... parca vad ca bajbaie nici macar nu stie ce ar fi....

 

Trebuie avut grija si vorbit cu atentie, liniste si sinceritate despre aceste intrebari si aduse pe un drum firesc oricare ar fi acel drum.

 

Insa catalogarile, concluziile anticipate, afirmatille subintelese pot distruge  viata de om in mod ireversibil.



#20
maria2016

maria2016

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 15:49

Marius da o sa il inscriu la un sport o sa vorbesc zilele astea cu el ca nu stiu care i-ar face bine

El pina acum a facut competitiv si nu stiu daca iar face bine

 

1. Ski a facut competitiv si nu stiu daca l-ar ajuta sau daca nu va obtine rezultate bune il va depresa mai mult!!!

El a facut anul trecut ski race competitions

 

2. Swimming competition

 

3.Swimming pentru a deveni salvamar - unde are 3 examene de trecut a trecut primul test iar ar doilea l-a picat

Pentru mine nu este nici o problema (el este oricum mic) reface cursul dar pe el l-a afectat atunci

 

4. Baseball - ii place mult insa el a inceput baseball doar vara trecuta si se cam supara ca ceilalti sint mai buni.

 

Asa ca nu stiu efectiv ce i-ar face bine.

Ma mai gindesc stiu doar ca i-ar trebui ceva non- competitiv parca




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -