Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Reusesc parintii romani sa isi ajute copiii la lectii?


71 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 14:53

Ma preocupa subiectul pentru ca stiu ca va veni un moment cand materia predata - si vorbesc de materii cu care am avut eu de furca in viata mea de scolar/licean - ma va depasi.

 

Cum spuneam, suntem in clasa a II-a, o mamica prietena este deja depasita, ea nu stie deloc engleza, de exemplu, si avem teme care spun "completeaza cu litera care lipseste". Deci aici, 0 ajutor pentru copil din partea ei. Matematica o rezolvam de multe ori impreuna noi, mamele.

 

Am o alta mamica prietena care a trimis copila la meditatii inca din clasa a II-a, pentru ca primeau multe teme si fata nu intelegea explicatiile mamei.

 

Cum va descurcati cu chestiile astea? Reuseste un parinte roman sa fie atat de multilateral dezvoltat incat sa isi poata ajuta copilul pe toate fronturile? Si, daca da, pana la ce nivel?

 

 



#2
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:30

Probabil ca atunci cand parintii vor intelege ca alea sunt temele copiilor, nu va mai fi cazul de astfel de probleme. Eu ma axez acum, clasa I , pe a-l educa sa isi faca singur temele si ma rezum efectiv la a-i citi cerinta, atat...care uneori e alambicata si pt mine, iar atunci purced la "traducere". Altceva nu inteleg efectiv ce ar trebui sa fac.....daca este ceva ce nu stie ii spun sa isi intrebe Doamna, pt ca inseamna ca acolo e o lacuna, lacuna ce nu vreau sa i-o indrept eu....pt ca eu nu sunt cadru didactic, nu am metodologie si cum am invatat eu difera de cum invata ei, pentru ca se invata la scoala, nu acasa...acasa se aprofundeaza, se repeta prin tema. 



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:36

fetita mea este in clasa a III-a acum si nu are dificultati majore in efectuarea temelor.

e adevarat, nu a lipsit de la ore decat o singura zi, in clasa 0 (deci nu se pune).

dificultatile pe care le are uneori provin din exprimarea greoaie sau defectuoasa a autorilor manualului, care folosesc cuvinte si expresii de adulti, cu care copiii nu s-au mai intalnit pana acum sau la care nu cunosc sensul.

o mai ajut uneori la fisa de lectura, la formularea ideilor principale si a raspunsurilor la intrebarile "ce v-a impresionat din aceasta lectura?" si "ce ati invatat din aceasta lectura?". dar nu i le servesc mura in gura, o provoc sa spuna cu cuvintele ei, sa vad daca a citit cu atentie si daca a inteles corect.

recunosc, uneori am trisat, atunci cand lectura se intindea pe mai mult de 4 pagini si era deja seara (tema fiind pentru a doua zi), nu mai avea timp si chef sa citeasca tot, ii puneam la dispozitie rezumatul lecturii, de pe net. doar ca sa inteleaga despre ce este vorba in text.



#4
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:36

fie asa cum zici tu emanuela, fie parintele face bine si cumpara un dictionar si sta si buchiseste cu copilul si il ajuta sa priceapa ce fel de "unelte" pot sa ii fie de ajutor.

 

meditatiile sunt o optiune viabila, nu inteleg de ce ar fi o problema. si eu platesc meditatii copiiilor mei, desi practic am cunostintele necesare si capacitatea de a invata sa invat incat sa-i ajut la nevoie pana la sfarsitul liceului, cred, mai ales la unele materii.

 

dar nu am suficient timp pt doi copii, asa incat strang din dinti, renunt la altele si platesc meditatii. 


Editat de Aqai, 18 octombrie 2016 - 15:37 .


#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:44

meditatiile sunt o optiune viabila, nu inteleg de ce ar fi o problema.

 

Pentru cei cu salarii mici, banii.



#6
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:46

fie asa cum zici tu emanuela, fie parintele face bine si cumpara un dictionar si sta si buchiseste cu copilul si il ajuta sa priceapa ce fel de "unelte" pot sa ii fie de ajutor.

 

 

Urmeaza  [:)] , sa isi dea drumu bine la citit si bifam si asta cu dictionarul.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:51

Nu am avut probleme cu fetele mele - intr-un procent majoritar si-au rezolvat singure, sau s-au consultat cu profesorii sau colegii dupa caz, sau le-am sugerat noi solutiile indiferent de materie sau au cautat pe net (asta e o sursa tare puternica) .... chiar nu au ramas fara o rezolvare.



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:54

Pentru cei cu salarii mici, banii.

 

 

popco my dear, scuze or sa existe mereu.

 

cei cu salarii mici pot sa isi ia un al doilea job. cand mergeam la cursul de chineza am recunoscut un vanzator de mezeluri din piatza de sambata... functionar in primarie :)

 

sau se pun cu burta pe carte sa isi ajute copiii

sau se duc la scoala si vorbesc cu invatatoarea

sau platesc meditatiile cu altceva (fac curatenie, calca hainele meditatorului, platesc cu produse agricole  whatever. am trait si din astea)

sau se asociaza cu alti parinti si platesc meditatii cu bani putini

sau isi fac conturi la platforme scolare online, gratis sau cu preturi minime

sau isi fac grup pe FB (nah ca ma zis-o) si creeaza platforme

sau 

sau 

sau

 

asa ca, te rog, inaptitudinea parintelui nu inseamna lipsa de optiuni.



#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 15:56

Nu e numai problema parintilor romani , aici copiii merg la pregatire de la 5 ani , fie la Kumon &co sau particular .Eu am ajuns la concluzia ca foarte multi fac asta . Dupa sep-oct cu greu mai gasesti ceva liber

#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 16:15

popco my dear, scuze or sa existe mereu.

 

cei cu salarii mici pot sa isi ia un al doilea job. cand mergeam la cursul de chineza am recunoscut un vanzator de mezeluri din piatza de sambata... functionar in primarie :)

 

sau se pun cu burta pe carte sa isi ajute copiii

sau se duc la scoala si vorbesc cu invatatoarea

sau platesc meditatiile cu altceva (fac curatenie, calca hainele meditatorului, platesc cu produse agricole  whatever. am trait si din astea)

sau se asociaza cu alti parinti si platesc meditatii cu bani putini

sau isi fac conturi la platforme scolare online, gratis sau cu preturi minime

sau isi fac grup pe FB (nah ca ma zis-o) si creeaza platforme

sau 

sau 

sau

 

asa ca, te rog, inaptitudinea parintelui nu inseamna lipsa de optiuni.

 

multe dintre solutiile propuse de tine nu se pot aplica in romania, din pacate...

nu te angajeaza nimeni la un al doilea job sau cu jumatate de norma, cand e greu si sa ai sau sa-ti pastrezi un loc de munca.

parintii au de cele mai multe ori program pana la orele 17-18, cand ajung acasa nu stiu pe ce sa puna mana mai intai, copiii sunt deja obositi si fara chef de teme (ma refer la cei mici, care invata dimineata).

meditatiile se platesc in bani si atat. n-ai sa vezi profesor sa accepte sa-i faci menajul sau sa-i dai produse agricole.

degeaba iei manualele sa le studiezi, daca nu ai si metoda de predare sau explicatiile date de invatatoare la clasa. plus ca multe chestii de la matematica trebuie sa le rezolvi prin metoda predata atunci in clasa, nu printr-o metoda mai simpla pe care o cunosti si e cea mai logica.

in mod normal, pentru un copil fara probleme de sanatate sau de invatare, ce se preda la clasa ar trebui sa fie suficient pentru a sti sa-si faca temele pentru acasa. ma refer la clasele mici, nu stiu inca ce se intampla dintr-a IV-a, a V-a incolo.

meditatiile la clasele mici si mie mi se par iesite din comun. pot sa inteleg rostul lor daca exista o problema din partea copilului privind intelegerea notiunilor, sau daca a lipsit mult de la ore din motive de sanatate, sau daca invatatorul nu-si face treaba, sau daca elevul a revenit in RO dupa ce a locuit cu parintii in alta tara, urmand cursurile scolii din strainatate.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -