Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum abordati temele pe care le considerati nepotrivite?


34 raspunsuri la acest subiect

#31
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 11:24

Si ca sa raspund direct la subiect: daca o tema nu mi-a sunat bine, am vorbit cu invatatoarea, profesorul, pentru a invata cum sa abordez tema cu copilul.

 

 

Da, si eu cred ca asa trebuie procedat, se prea poate ca noi sa nu intelegem foarte bine ce doreste profesorul cu o tema si, fiind mic copilul si necesitand ajutor din partea noastra, nu putem sa nu-l ajutam dar, zic eu, nici nu putem sa contestam tema data.

Strict la exemplul poeziei, cred ca intotdeauna vor fi lucruri predate care nu vor fi intelese pe moment, ca orice lucru nou.



#32
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 11:27

Suntem in clasa a II-a si o ora de limba si literatura romana pe saptamana este ora de Lectura. Pentru aceasta ora de Lectura, avem un caiet special, cumparat de noi, parintii. Copiii au primit ca tema sa memoreze o poezie de Goga. Poezia mi s-a parut greoaie ca limbaj si, in plus, vorbeste despre moarte, motiv pentru care am ales de capul meu sa nu o invatam.
 
V-ati confruntat cu asemenea situatii, cum ati procedat?
 
Nu vad rostul in a rezolva teme pe care copilul nu le intelege. E ca si cum i le-as face eu.
 

Poezia a fost propusa pentru ora de lectura si scopul acestei ore e imbunatatirea limbajului cu expresii literare , figuri de stil . Copilul nu poate progresa daca foloseste doar limbajul situational , Afara ploua , Frunzele cad ,.... .
La varsta lui e capabil de abstractizari , pentru ca a depasit faza reprezentarilor , iar memoria nu face decat sa sustina aceste procese . si nu ma refer la memoria impusa ci mai mult la cea involuntara .
Imaginatia apare pe baza acestor procese . Cu cat copilul este expus la o varietate mai mare de situatii cu atat imaginatia este mai bogata .

In locul tau i-as fi spus copilului ca poezia mi se pare extraordinara , ceva ce nu a mai citit , as fi lecturat eu intai poezia , cu intonatia de rigoare , fara a pune mult accent pe moarte . Dar oricum noi le spunem copiilor ca natura moare , frunzele mor . Iar comparatia dintre frunzele moarte purtate de vant si fluturi e buna pentru ca ii ceri copilului sa faca alte comparatii , "mai frumoase"

Baiatul tau este perfect capabil sa invete si sa isi imagineze orice , nu trebuie sa il opresti doar pentru ca tie ti se pare prea greu . E. exact aceeasi situatie cu a parintilor care nu isi duc copiii mici la muzeu pentru ca nu inteleg nimic . Nu avem noi cum sa stim ce e in capul lor si ce rotite se pun in miscare .

Editat de Collins20, 18 octombrie 2016 - 12:03 .


#33
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 11:38

Cred ca mai intai si mai intai, inainte de a lua o decizie, contrara cerintei scolare, trebuia sa vorbesti cu invatatoarea sa asculti parerea ei.

 

Da, ar fi fost OK, insa a fost un cumul de factori care m-au indepartat de rezolvarea asta. Daca mai are rost, o sa incerc sa vorbesc pana la sfarsitul saptamanii.



#34
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 11:41

Da, ar fi fost OK, insa a fost un cumul de factori care m-au indepartat de rezolvarea asta. Daca mai are rost, o sa incerc sa vorbesc pana la sfarsitul saptamanii.

Lasa-l sa inteleaga si sa memoreze atat cat poate , incurajeaza-l si lauda-l pentru asta . Dar nu incerca sa -l tragi in jos .

#35
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 12:07

Tema pentru saptamana viitoare e chiar mai complexa. Nu ma mai bag, doar supraveghez de pe margine. Incurajarile si laudele n-au lipsit niciodata.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -