Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum abordati temele pe care le considerati nepotrivite?


34 raspunsuri la acest subiect

#21
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:15

Nu intelegeti gresit, va rog, nu "place" e cuvantul potrivit, ci "intelege". Mie nu mi-a placut poezia de la serbare a copilului, dar copilul a invatat-o fara probleme, pentru ca nu ridica probleme de sens.

 

Eu nu discut aici despre place/nu place, ci despre intelege/nu intelege. Lui nu-i plac exercitiile de matematica lungi, de pilda, dar le intelege, si fiindca le intelege, si daca s-ar smiorcai ca nu le face, nu i-as permite sa nu le faca.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:23

Eu am experienta "Jocului cu margele de sticla" si a "Florilor de mucigai" si a "Laponei Enigel" si parca ceva cu un ou. Nu le-am inteles, dar a trebuit sa scriu comentarii pentru ele. In liceu.

 

In clasa a IX-a am avut de citit nu mai stiu ce opera literara pe care colega mea de banca a spus ca a citit-o in clasa a V-a. Profesoara i-a spus sa o citeasca din nou, ca sigur nu a inteles nimic din ea in clasa a V-a.



#23
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:24

Nu cred ca e cazul de luat jucariile si plecat... E suficient sa-ti asumi o nota scazuta pentru O tema nefacuta....

Da, dar povestea se poate repeta. Cite note proaste poti sa iei pe motiv ca nu-ti place tema pentru acasa? Si astazi nu i-a placut mamei, miine tatalui, etc.

 

Pepco ar fi putut scrie pe forum ca sa se plinga de temele date. As fi compatimit-o pentru ca si mie, personal, mi se pare greoaie poezia. Nu sint insa de acord cu faptul ca se "baga" intre profesor si elev si uzurpeaza autoritatea primului.



#24
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:29

Aoleu, iar placut? Nu placut, inteles, oameni buni, inteles!

 

Anyway, pentru maine avem alta poezie de invatat, aia macar e adecvata varstei, sigur n-o sa fie probleme cu ea.



#25
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:33

Nu sint insa de acord cu faptul ca se "baga" intre profesor si elev si uzurpeaza autoritatea primului.

 

Ahaaa, acum te-am inteles...



#26
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:39

Si cam,cand consideri tu ca ar intelege poezia asta?
Daca e sa invete doar ce intelege atunci copilul meu de exemplu ar trebui chimia sa nu o invete niciodata:) Efectiv, nu intelege nimic.

#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:43

Daca e sa invete doar ce intelege atunci copilul meu de exemplu ar trebui chimia sa nu o invete niciodata:) Efectiv, nu intelege nimic.

 

Nici eu n-am inteles-o niciodata si am plans in pumni eforturile de a o invata. Rar primeam cate un 7-8. Profa era o scarboasa, ai mei n-aveau bani de meditatii, asa ca m-am descurcat cum am putut, cat am putut.


Editat de Pepco, 18 octombrie 2016 - 10:43 .


#28
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:47

La noi se fac uneori exceptii, se accepta sa nu-si faca tema in anumite situatii.

 

De exemplu, recent au avut de facut o compunere cu o intamplare povestita de unul dintre bunici, din vremea copilariei lui. Parintii unuia dintre copiii din clasa au discutat cu invatatoarea, rugand-o sa-l scuze de la tema. Copilul nu are niciunul din bunici in viata, plange ori de cate ori isi aminteste de ei (s-a intamplat si acasa, si la scoala de cateva ori), este evident ca il afecteaza foarte mult. Nu a avut nimeni nimic de obiectat (ba dimpotriva, au fost toti solidari cu copilul in cauza: colegi, parintii colegilor, dna invatatoare).


Editat de Adriana mica, 18 octombrie 2016 - 11:49 .


#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:50

Cred ca mai intai si mai intai, inainte de a lua o decizie, contrara cerintei scolare, trebuia sa vorbesti cu invatatoarea sa asculti parerea ei.

 

Copiii nu judeca ca un adult, poezia nu e despre moarte, cuvantul moarte nu trebuie sa inspaimante niciun copil. Exista frunze moarte, natura moarta, a nu avea moarte, exista povestea tinerete fara batranete si viata fara de moarte, exista feti-frumosi care taie capetele balaurilor, exista chiar 2 fetzi cu stea in frunte care se tot transforma, exista un lup si o scufita si o capra ce nu mai are decat un ied.

 

Cu astfel de poezii se pune o mica, mica caramida in vocabular si in intelegerea poemelor alegorice  si a scrierilor filosofice de mai tarziu.

Caci nu cred ca Lapona Enigel se va casatori cu Riga Crypto pana cand va ajunge copilul tau la liceu.



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 10:55

Si ca sa raspund direct la subiect: daca o tema nu mi-a sunat bine, am vorbit cu invatatoarea, profesorul, pentru a invata cum sa abordez tema cu copilul.

 

Perspectiva lor este cea mai buna pentru ca ei sunt cei care vad copilul altfel de cum il vad eu si ii cunosc mai bine raspunsul emotional intr-o anumita conjunctura.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -