Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Premiul Nobel pentru Literatura 2016


12 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 15:24

Uimire, uimire, uimire!

 

Bob Dylan este numele anuntat de Academia Suedeza.

 

Fisier atasat  bob-dylan1.jpg   66,26K   0 descarcari



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 15:34

Surpriza a fost atât de mare încât jurnaliştii prezenţi în sala de conferinţe a Academiei de la Stockholm nu şi-au putut reţine un murmur care indica fie uimirea, fie dezamăgirea.

 

Anul acesta s-a pariat intens pe celebrul scriitor japonez Haruki Murakami, britanicul Salman Rushdie, israelianul David Grossman, dramaturgul norvegian Jon Fosse, americanii Philip Roth şi Don DeLillo, albanezul Ismail Kadare,  kenyanul Ngugi wa Thiong’o, spaniolul Javier Marías, dar şi poetul sirian Adonis.

Bob Dylan nu figura printre favoriţi.

Ce spune Cartarescu care i-a tradus un volum de poezii:

""Mi-am șters prima postare, făcută la mare surpriză. Poate-o s-o șterg și pe-asta, că nu mi-am revenit din șoc și încă vorbesc aiurea... Nu cred că Dylan avea nevoie de premiul ăsta; până la urmă, totuși, de ce nu? Nimeni nu contestă că e un geniu muzical și un mare poet (eu l-am și tradus, uite coperta!) Dar mi-e atat de milă de scriitorii adevărați, Adonis, Ngugi, DeLillo și alți 2-3 care aproape că aveau premiul în buzunar! Cum naiba s-or simți acum?", a scris Mircea Cartarescu pe Facebook.


"Și-mi pare atât de rău pentru marii scriitori care îmbătrânesc la coadă, maeștrii și favoriții mei: Pynchon, Lobo Antunes, Amos Oz, John Ashberry, Vila-Matas… Ne-a făcut-o comitetul Nobel de data asta!", a mai spus Cartarescu dupa ce comitetul Nobel a anuntat ca laureatul din acest an al premiului pentru literatura este poetul, compozitorul si cantaretul Bob Dylan."


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 16:29

hmmm



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 16:35

Sincer nu cred ca a fost o decizie corecta. Pot sa gresesc desigur dar......valoric discutand .... eu cred ca este o eroare nefericita



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 17:03

De ce uimire , scriitorii adevarati nu scriu pentru premii si recunoastere , scriu pentru ca asa sunt facuti sa scrie , probabil de aici surpriza . Bob Dylan e special tocmai pentru asta .

#6
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 17:44

Nu critic deloc alegerea asta. 

Mi se pare ca a vrut sa se celebreze poezia un gen cazut in desuetudine si totusi foarte, foarte aproape de cei multi. (nu vorbim de cei care protesteaza, ci de cei multi care au auzit si le-a placut versurile lui Bob Dylan. 

 

(bineinteles ca de pe lunga lista de asteptare, aveam si eu o multime de favoriti, dar pentru ca trebuia facuta o alegere ..)



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 17:49

Ah, nu ma pot pronunta!

Nu am citit nici poeziile lui nici autobiografia lui.

 

Cartile lui traduse in romaneste sunt:

Suflare in vant

Tarantula

Cronica vietii mele



#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 17:51

Eu cred ca uimirea vine din faptul ca Dylan nu are o reputatie literara adanca ... e un bun poet, un bun muzician, putin filozof, putin protestatar ...putin din toate, ceea ce face din el un artist desavarsit si complet ... un artist complet dar nu un scriitor genial ...sau in fine, o fi genial, dar sunt altii concentrati numai pe literatura, cu opere mai stufoase si reputatie literara mai valoaroasa.



#9
galisia

galisia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 144 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 20:16

Bun regasit,tuturor  [:)]

 

Da,uimire totala anul acesta la Nobelul pentru literatura.Daca eram in sala in momentul anuntului, as fi fost  tentata sa cred,pret de o secunda, ca juriul face o mica farsa.

 

Eu una nu ma pot opri sa nu carctesc putin.

Am cautat diferite semnificatii acestei alegeri: o tendinta spre relaxare si varietate,o atitudine mai open fata de cultura de masa (oricat de poet ar fi el,Dylan ramane totusi exponentul unei arte eminamente accesibile si populare,muzica), o schimbare la 180 de grade fata de alegerea precedenta( Svetlana Aleksievici ne-a dus pe toti intr-o zona teribil de dureroasa,anul trecut), ba chiar ...un rabat facut "conspiratiei " evreiesti.

 

Nu stiu cat de bine si de tusant scrie Bob Dylan,recunosc(propabil ii voi citi autobiografia).

Dar mie principalul neajuns al acestei surprize de proportii, nu mi se pare a fi atat  palma data culturii de elita,cum s-a scris,cat demonetizarea premiului.Abandonarea unei meniri, aceea de impune in constiinta publicului,implicit a celui mai putin avizat,creatori de anvergura. 

"Nobelul" arunca o punte  intre ei si restul lumii,inducea un numitor comun si facilita,gratie aurei pe care o proiecta, o noua perceptie asupra lor.

 

Daca Bob Dylan a fost numele cel mai important anul acesta in plan literar,ne putem astepta ca si un Ronaldo, sau un Marc Jacobs sa primeasca marea distinctie,in caz ca vor produce niste scrieri misto,ca-n fond si la urma urmei, si fotbalul si fashion-ul pot da si ele talente (literare!) uriase [:-)))]   


Editat de galisia, 16 octombrie 2016 - 20:18 .


#10
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 08:38

Galisia, bine ai revenit. [flo2]  [flo2]  [flo2] Mai baga un cap si pe la alte subiecte. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -