Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iesirea din tara cu un minor


9 raspunsuri la acest subiect

#1
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 16:49

Ok am inteles ca s-a simplificat felul in care poti iesi cu un minor din tara-adica acea declaratie a celuilalt parinte e valabila 3 ani de pe 3 octombrie.Am 2 nelamuriri

 

1.Ce se intampla daca tatal locuieste in Spania?Merge acolo la notar pentru declaratie sau cum se procedeaza?Pasaportul copilului il fac cu acea declaratie?

 

2.Ce se intampla daca tatal nu vrea sa dea acea declaratie?Ce optiuni am?

 

 



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 17:49

1. Tatal merge la consulat sau la ambasada si face doua declaratii distincte. Una prin care isi manifesta acordul pentru eliberarea pasaportului si una pentru calatoria minorului in strainatate.

2. Il dai in judecata si cu hotararea judecatoreasca in mana nu mai ai nevoie de acordul lui.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 18:32

Nu mai este necesar acest acord.

 

art. 30 din lege, a alineatului (61), care prevede că în cazul minorilor, cetățeni români cu domiciliul/reședința în străinătate, care se deplasează însoțiți în statul în care au domiciliul/reședința, nu mai este necesară prezentarea declarației părinților/tutorilor la ieșirea din România. Dovada domiciliului sau a reședinței în străinătate se face cu documente oficiale care atestă acest fapt.



#4
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 20:01

Mersi Mianda!

 

Marius,poate nu am fost destul de clara.Tatal e in Spania de multi ani,eu si copiii traim in Romania.De asta intrebam,ca ma astept sa refuze sa dea acea declaratie din rautate sau lene sa mearga la ambasada,el e in Tenerife.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 22:23

Nu mai este necesar acest acord.

 

art. 30 din lege, a alineatului (61), care prevede că în cazul minorilor, cetățeni români cu domiciliul/reședința în străinătate, care se deplasează însoțiți în statul în care au domiciliul/reședința, nu mai este necesară prezentarea declarației părinților/tutorilor la ieșirea din România. Dovada domiciliului sau a reședinței în străinătate se face cu documente oficiale care atestă acest fapt.

E logic ca s-a renuntat la acea declaratie in cazul in care te deplasezi la celalalt parinte care lucreaza in strainatate.

Era culmea, copilul merge cu mama la tatal care lucreaza in Italia, dar mai intai il chemi pe tata sa dea declaratia... Era prea intortocheata calea...

 

Ce lege este mai exact, asta care a modificat modul de iesire al minorului din tara? Numarul legii/ din data.. Merci!



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 11:18

E logic ca s-a renuntat la acea declaratie in cazul in care te deplasezi la celalalt parinte care lucreaza in strainatate.

Era culmea, copilul merge cu mama la tatal care lucreaza in Italia, dar mai intai il chemi pe tata sa dea declaratia... Era prea intortocheata calea...

 

Ce lege este mai exact, asta care a modificat modul de iesire al minorului din tara? Numarul legii/ din data.. Merci!

In lege este vorba de copiii minori care locuiesc in strainatate si ies din Romania.



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 14:05

A scuze, confundasem eu... mea culpa!



#8
Suerte

Suerte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 21:25

E vorba despre Legea nr. 169/2016 pentru modificarea si completarea Legii nr. 248/2005.

#9
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 09:54

update: ieri am iesit din Romania cu fata mea si, desi avem viza de rezidenta, deci mergeam acasa, la control pasapoarte tot ne-a cerut procura si ne-a oprit copia. Deci aveti grija!



#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 10:21

update: ieri am iesit din Romania cu fata mea si, desi avem viza de rezidenta, deci mergeam acasa, la control pasapoarte tot ne-a cerut procura si ne-a oprit copia. Deci aveti grija!

Bagam  mana  in foc ca asa  se intampla  [batcap]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -