Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov

personalitate adolescenti reguli scoala

360 raspunsuri la acest subiect

#11
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 11:55

Cazul s-a petrecut anul trecut la fiica-mea la gimnaziu, o prietena de-a ei (12-13 ani) a venit la scoala cu parul lung si albastru. (mama-sa i-a vospsit parul la cererea ei). 

 

Directorul a luat copila in aparté si i-a spus ca nu are cum sa o trimita acasa (vine la scoala ca a mea cu autobuzul scolar), dar ca miine trebuie sa vina cu parul de alta culoare. Punct. 

Acasa am discutat cu fiica-mea care nu prea era de acord cu decizia directorului si eu i-am explicat de ce aprob : 

1. daca M s-a vospit albastru si miine poimiine alte fete se vopsesc in alte culori care nu sunt cele obisnuite (nu vorbesc de blod si roscat), fetele care nu se vopsesc cum se vor simti ? 

2. daca parul e vopsit si data viitoare vin si baietii pictati pe fata si alte fete vopsite, cum va arata sala de clasa ? Era ar putea privi linistita la tabla ? (eu zic ca nu).



#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:11

Ideea este ca eu nu as pune in aceeasi galeata TOATE cazurile de par colorat strident. 

 

Vreau sa zic ca as analiza copilul in ansamblu si as trage concluziile dupa aceea.

 

Poate fata este o artista. Poate ca asta este singura manifestare "colorata" adolescentina pe care o are copila. Si atunci de ce sa o ingradesc? Doar ca sa o imping sa caute alte manifestari ale pesonalitatii, mai putin benigne decat parul verde (ba unele distructive, sau autodistructive)? 

 

Ah! Daca parul verde s-ar adauga unor alte probleme de comportament, da, atunci as lua masuri. 

 

Nu imi plac lucrurile facute habotnic. Ok, nu este permis de regulament (dar specificat clar asta), atunci familia are putine variante: discuta (evident impreuna cu cea mica) si hotarasc daca parul ramane verde, si incep un razboi surd cu scoala (si vor avea nevoie de ambitie, rabdare si tutun) sau aleg alta scoala, sau daca fata ar fi dispusa sa accepte vopsirea lui in alta culoare. Daca regulamentul nu este clar, ci prevede o conduita si un aspect decente la modul general, atunci familia are mult mai multe parghii. Si clar, trebuie ca cea mica sa cunoasca si sa-si asume consecintele. Pentru ca nu te bagi intr-o chestie de-asta fara sa iesi sifonat, mai mult sau mai putin. 

 

Noi in liceu am avut o problema similara cu unul dintre colegi, care avea parul lung pana la urechi (pana la lob). Au vrut sa-l exmatriculeze si toata clasa am facut front comun, si le-am spus ca va trebui sa ne exmatriculeze pe toti. El era printre cei buni  la invatatura si cuminti. Ne-a mers, i-au dat pace intr-un final. Si nu si-a mai lasat nimeni plete din cauza lui. Noi, cei care faceam prostiile adevarate, si deranjam si toate cele rele, aveam parul regulamentar. [:D]



#13
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:12

"Nu conteaza cat de lung am parul" contrazice, pe buna dreptate, proverbul "Parul lung si mintea scurta".  Iata ca la scoala conteaza cat de mov ai parul si elevii trebuie sa se conformeze. Cu lungimea n-ar fi fost o problema, se putea prinde, dar unele culori nu sunt considerate decente la scoala si nu cred ca parintii ar avea castig de cauza oricat ar argumenta.



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:13

Regulamentul scolii nu e semnat de parinti, e doar adus la cunostinta parintilor la inceputul anului. Punct. Nu reiese de nicaieri ca e ilegal sa trimiti copilul acasa daca nu poarta uniforma adecvata.

 

La inceputul acestui an la multe scoli au fost trimisi elevii acasa pentru motive mult mai mici, gen ciorapi sau papuci de alta culoare. 

 

http://www.dailymail...ht-uniform.html



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:15

"Nu conteaza cat de lung am parul" contrazice, pe buna dreptate, proverbul "Parul lung si mintea scurta".  Iata ca la scoala conteaza cat de mov ai parul si elevii trebuie sa se conformeze. Cu lungimea n-ar fi fost o problema, se putea prinde, dar unele culori nu sunt considerate decente la scoala si nu cred ca parintii ar avea castig de cauza oricat ar argumenta.

Oh, ba da. Ar avea castig de cauza. Exista argumente solide.

Ideea este pana unde vor sa mearga si ce vor sa arate copilului.



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:26

Deci - dezbatere:

- Ce face parintele in cauza?

 

voi ce parere aveti? [flo] 

 

Parintele ii explica adolescentei ca, asa cum si el, parintele, nu se duce la serviciu in bikini si slapi (sper ca nu se duce), pentru ca eticheta nu permite, asa si ea, adolescenta, trebuie sa respecte eticheta institutiei de invatamant.

 

Astfel de exprimari ale personalitatii sa ramana in afara scolii. Pierde mai mult decat castiga.



#17
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:27

Regulamentul scolii nu e semnat de parinti, e doar adus la cunostinta parintilor la inceputul anului. Punct. Nu reiese de nicaieri ca e ilegal sa trimiti copilul acasa daca nu poarta uniforma adecvata.

 

La inceputul acestui an la multe scoli au fost trimisi elevii acasa pentru motive mult mai mici, gen ciorapi sau papuci de alta culoare. 

 

http://www.dailymail...ht-uniform.html

 

In Franta parintii semneaza la inceput de an si regulamentul scolar in care se srie cite ceva si de tinuta. 

Apoi copii sunt minori, semnatura lor nu are valoare deplina.



#18
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:28

Viviana, am eu o banuiala ca parintii ar incepe un razboi cu scoala  numai pentru ca sunt constienti ca ar pierde razboiul cu propriul copil. Fata i-a pus in fata faptului implinit. Nu-si schimba culoarea parului, e artista, nonconformista etc. Si nu se lasa convinsa, nu tine cont de reguli. In acelasi timp, nu poate ramane nici nescolarizata si atunci parintii trebuie sa faca si ei ceva. Un astfel de razboi cu scoala chiar nu merita si chiar cred ca n-ar castiga in instanta atata timp cat scoala are acel regulament de ordine interioara care presupune decenta din cap pana in picioare. Si nu exista psiholog care sa incurajeze un copil de 15 ani sa sfideze regulamentul scolar. Si nu va primi hartie de la el pe care sa scrie ca ar fi traumatizata daca ar renunta la verde si mov in timpul anului scolar. Un avocat al apararii sigur i-ar gasi argumente, dar nu cred ca tin. Regulamentul e regulament. Primim si noi unul la fiecare inceput de an si orice abatere e pedepsita, nu te poti strecura, nu-l poti interpreta.


Editat de Cristina_C, 06 octombrie 2016 - 12:32 .


#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:30

Multumesc pentru parerile voastre. Si eu sunt de aceeasi parere. 

 

Am fost insa surprinsa de argumentele mamei. Mama nu e romanca. 

Mama era scandalizata de 'inflexibilitatea scolii', de 'rigiditatea profesorilor' ... si imi spunea ca pregateste sa faca un big tam-tam ... pentru ca in acest fel scoala nu respecta personalitatea copilului.

 

Da, scoala este o scoala traditionala - destul de rigida insa foarte respectata. Exista si scoli mult mai laxe care permit asfel de comportament ... insa ea spune ca e vorba despre reguli care inhiba libertatea copilului.

Nu am inteles insa de ce vorbeste despre 'rigiditatea scolii' si nu vede 'rigiditatea fetei' de a nu respecta niste reguli de comportament din societate.

 

Trebuie sa spun ca si noi am primit (de 2 ori) scrisori de la scoala - semnate de directoare  - cand baiatul nostru nu avea pantofi complet negri ci aveau si niste gri pe margine... sau cand in loc de pantalonii scurti de la sport - ai scolii - a avut o zi alti pantaloni scurti.

 

Da, recunosc, si eu m-am ofticat initial cand am primit acele scrisori ... (si i-am bombanit in mintea mea) insa am inteles imediat ca e vorba despre regulile scolii. La inceputul fiecarui an scolar, copiii primesc o scrisoare de la scoala in care se obliga - semnat - sa respecte regulementul scolii,

 

da, imi place reactia voastra si sunt 100% de acord cu ea. DIn pacate insa, exista si parinti care au alte pareri ...  [flo2]



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:33

Blackule, mie imi place de tine, dar intreb, este sanatos sa ne crestem copiii incurajandu-i sa creada ca orice cale de a-ti manifesta personalitatea (artistica, rebela, whatever) e OK in orice mediu? Mi se pare o lupta inutila cu societatea, copilul fiind primul sacrificat.

 

Si al meu are o personalitate, sa te tii. Insa stie ca ce accept si ii permit eu nu este obligat sa accepte si sa permita nimeni altcineva. Drepturi, obligatii, alegeri, consecinte, de-astea.





Etichetat si cu personalitate, adolescenti, reguli, scoala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -