Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urechi/cap infundat dupa zbor ( de peste doua saptamani)


8 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 08:23

Am ramas cu urechile si capul... aiurea :), dupa un zbor f. lung. Urechile imi fac zgomote cand casc, mi se desfunda daca las capul in jos, in avion, la aterizare ( ciudat ca numai in cele mici mi se intampla asta ) m-au durut rau cu toata guma de mestecat, cascaturi si alte metode, la fel in primele zilele cand puneam capul pe perna plus dureri de cap.
Nu am mai avut otita din copilarie ( deci in mod normal nu am astfel de probleme ) dar zborurile ma termina. Am sa- mi pun conuri cu propolis in urechi :) sa vad daca ajuta dar musai sa fac ceva pana zbor din nou spre casa.

Ati patit asa cava si cum ati rezolvat?

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 08:35

ar trebui sa te vada un medic. sotul si o colega de-a mea tot asa au patit, si nu au scapat fara antibiotic si solutie de pus in urechi.

probabil ai avut ceva secretii (nas, sinusuri) care au migrat spre urechea interna si de aici toata distractia.



#3
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 20:09

Trebuie sa ai dreptate da' nu ma duc la doctor :). Sau poate, daca nu rezolv cu conurile.

#4
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 20:19

Iti sugerez sa-ti pui niste picaturi in nas pentru inceput, sunt vasoconstrictoare si sa vezi daca rezolva ceva pe moment. Mai poti sa iei, tot asa, de incercare un antiiflamator gen Nurofen. (De 400) sa vezi daca se rezolva. Dupa penultimul nostru zbor mijlocia mea a ramas asa cateva zile, pana la urma i-a trecut de la sine.

 

Aveam si eu problema asta, am ajuns si pe la ORL cu ea. Pana la urma rezolvarea e ca inainte de fiecare aterizare pufnesc aerul de cateva ori si nu ma mai doare. Faci asa: inspiri adanc, tii gura inchisa si te tii de nas , apoi dai aerul afara din plamani, sa-l simti ca merge spre urechi ( prin trompele lui Eustachio). Apoi dai drumul la nas. Trebuie sa se egalizeze presiunea din urechea interna si cea externa.


Editat de lavi02, 06 octombrie 2016 - 20:21 .


#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 22:37

Si eu fac asa ca tine Lavi. Dar totusi incearca sa fii detasata si foarte relaxata la aterizare, pentru ca daca ai si ceva emotii se amplifica. La inceputuri eu imi puneam boramid ca imi leza nu stiu ce prin ureche. ..si eram mereu "surda".

#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 22:57

Eu am scăpat cu niste exercitii simple, am citit pe net. Te tii de nas si sufli cat poti de tare pana pocnește in urechi. Faci de vreo 100 de ori exercițiul asta pe zi, sau cat de des poti. Eu am patit o singura data, in primavara cand ma întorceam din concediu si eram foarte foarte racita, nas înfundat si cap si probabil de acolo. Nu am avut niciodata otita sau probleme cu urechile, a fost prima data. Așa dureri groaznice de urechi nu am avut niciodata pana atunci. Am aterizat surda de o ureche si imediat am citit pe net ce sa fac. In vreo ora imi era desfundată urechea dar fiind racita se tot înfunda la loc. Apoi a inceput si cealalta. Cam in doua trei saptamani a trecut.

#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 23:00

A explicat mai sus Lavi, eu cred ca nu am explicat procedeul la fel de clar. Aceleași exercitii ce le descrie ea, dar repetate des si de cate ori se înfunda urechile.

#8
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 23:47

Eu le repet la fiecare aterizare, cam cu 30 de minute inainte de ora sosirii, cand incepe avionul sa piarda inaltime. E de ajuns sa le fac de 4-5 ori in momente diferite in cursul aterizarii. Prima oara cand am aflat de ele le-am facut non-stop ca datile trecute suportasem dureri monstruase la aterizari. Fetele mele cam au si ele dar nu le pot convinge sau invata sa faca la fel. Daca esti un pic racita e mai rau, mi-a explicat ORL-ista de ce, ca am ajuns la ea cand am patit-o si la telecabina.


Editat de lavi02, 06 octombrie 2016 - 23:48 .


#9
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 20:07

Eu am dureri de urechi  la fiecare aterizare, am incercat si exercitiile descrise mai sus, si guma de mestecat etc dar nimic nu a functionat. Durerile au fost mai mari sau mai mici in functie de priceperea pilotului. Fiica mea ma mosteneste, in schimb sotul si fiul meu au doar un usor disconfort.

Prima data m-am speriat si am fost la ORL, am primit niste picaturi si in cateva zile am inceput sa aud normal si a disparut senzatia de ureche infundata....acum stiu de fiecare data ce ma asteapta si astept sa treaca de la sine.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -