Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ipad sau tableta - cand le dam copilului prima data?

ipad tableta tehnologie

51 raspunsuri la acest subiect

#21
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:45

Oricum eu cred că nu poți priva, sau poți, dar în detrimentul lui, copilul de informațiile vizuale pe care le oferă tableta. Spun si in general, dar și exemplificând cu fi -mea, care recunoaște animalele sălbatice în imagini, după ce am văzut filmulete cu ele. Pai unde i-as fi arătat eu cum mănâncă girafa....?! Nu am idee cum va pune problema mai târziu, dar acum văd rezultate bune ale expunerii la aceste mijloace. la nivel informațional.


Sunt ferm convinsa ca un copil nu are nevoie de tableta si internet pentru teme , sau pentru a cunoaste animalele .
Noi am folosit la maxim biblioteca , sunt zeci de carti , pe diferite nivele de varsta unde copii pe langa faptul ca exercita cititul ,iau si aceste informatii stiintifice . Daca ar fi sa ma uit pe cardul de biblioteca al colilului meu cred ca are multe sute de carti imprumutate , de fictiune sau non fiction .
Cand are o tema mergem la biblioteca si isi alege carti. Saptamana trecuta am venit cu o sacosa de carti dere al Doilea Razboi Mondial plus o pagina de ziar pe care am printat-o pentru tema la engleza .

Eu zic ca e o iluzie chestia cu invatatul de pe net.

Iar faptul ca eu stau mai mult pe net nu inseamna ca trebuie sa avem acelasi timp , eu sunt adult , stiu sa gestionez altfel informatia .
Eu pot sa recunosc ca mananc si dulciuri mai multe , dar ei ii dau doar daca cere , nu las niciodata la vedere prin casa . Insumate , toate duc spre un anumit rezultat.

#22
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:47

una este pe tehnologie IOS iar cealalta e de obicei pe tehnologie Android.

Nu stiu la vârste mai mari, dar la 2-3-4 ani mi se pare in regula să folosim împreună tableta , în scop educativ.

Nu stiu la vârste mai mari, dar la 2-3-4 ani mi se pare in regula să folosim împreună tableta , în scop educativ.

nu exista in scop educativ la varsta asta . La 2 ani activitatile se fac senzorial .

#23
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:49

una este pe tehnologie IOS iar cealalta e de obicei pe tehnologie Android.

Deci vrei sa folosesti un limbaj ermetic.

#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:51

Deci vrei sa folosesti un limbaj ermetic.

[incada] nu inteleg ce vrei sa spui



#25
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:51

Trebuie sa remarc (recunosc, nitel rautacios) ca am "evoluat" de la smartphone la tableta (de care o fi ea)...cumva sint exact acelasi subiect  [:)]  [:)]  [:)]  [:)]



#26
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:53

ce rost avea aceasta interventie in afara de mica rautate? [:)] [:)]  [:)]  [:)]

 

se discuta despre tablete si varsta de 4 ani  ca limita. Cu care putem sa nu sa fim de acord, cu justificarile fiecarei mamici care vrea sa contribuie pozitiv si constructiv la acest topic.

restul sunt interventii rautacioase.



#27
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 16:03

ce rost avea aceasta interventie in afara de mica rautate? [:)] [:)]  [:)]  [:)]

 

se discuta despre tablete si varsta de 4 ani  ca limita. Cu care putem sa nu sa fim de acord, cu justificarile fiecarei mamici care vrea sa contribuie pozitiv si constructiv la acest topic.

restul sunt interventii rautacioase.

 

Am comentat strict la subiect (deci am contribuit pozitiv) si am recunoscut ca interventia a fost rautacioasa. Era necesar paragraful de mai sus? Schimba cu ceva faptul ca subiectul este redundant?  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#28
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 16:23

nu exista in scop educativ la varsta asta . La 2 ani activitatile se fac senzorial .

 

fff de acord cu asta. in plus, gasesc ca e f greu sa "rezonezi" un pitic de 2-3ani (cel putin asa-i la mine acasa, cu exemplul personal de 2ani1/2).

 

testat in familie: copila vede telefonul pe masa, tata'su are idea sa-i puna un cantecel, apoi un mickey. a 2a zi, cum vede telefonul, cum pac, iarasi vrea. a 3a zi, suna telefonul cand suntem la masa, tata'su trebuie sa raspunda, ei ii revine ideea si dorinta de mickey si nu intelege de ce nu se poate. si se pune pe urlat, ca ea vrea mickey. nu mancare, nu nimic, mickey. ii admir pe cei ce pot opri o criza d'asta prin explicatii, eu am reusit doar cu time out

 

si recunosc ca uneori stau "prost" cu explicatiile; din lipsa de timp, situatii de "criza" in care chiar trebuie facut ceva, urgent. stau prost cu explicatiile in sensul ca povestesc o data, mai explic a 2a oara, daca am timp si nervi calmi, o fac si a 3a oara insa dup-aia gata. cum el copilul nu poate intelege ce ii explic eu, si eu am dreptul sa spun stop

 

si oare cum faceau parintii dinaintea erei tehnologice sa-si invete copiii diverse? eu prefer cartile; si sa iesim afara, tot timpul pe coama drumului unde vedem si studiem mereu diverse

a mea stie sa numere pana la 10 de la treptele din casa, le numaram mereu cand mergem la etaj; si asta de cand era bebelusa si o caram in brate. cu animalele nu stiu cum a facut ea conexiile in capsorul ei, dar odata ce-a stiut unde sunt ochii de la caine, mi i-a aratat si intr-o poza la gaina.

are un repertoriu bogat de cantecele frantuzesti, pe care ni le si danseaza. si totusi la cresa n-au tableta dar cu siguranta le asculta des cu educatoarele. si din gelozie :-)) m-am pus si eu sa-i cant mai des de-ale noastre si seara, dupa dus, le cantam impreuna si ii dansez sau ma maimutaresc cu ea



#29
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 16:30

Oricum eu cred că nu poți priva, sau poți, dar în detrimentul lui, copilul de informațiile vizuale pe care le oferă tableta. Spun si in general, dar și exemplificând cu fi -mea, care recunoaște animalele sălbatice în imagini, după ce am văzut filmulete cu ele. Pai unde i-as fi arătat eu cum mănâncă girafa....?! Nu am idee cum va pune problema mai târziu, dar acum văd rezultate bune ale expunerii la aceste mijloace. la nivel informațional.

 

Si eu am folosit-o pentru astfel de informatii cat a fost mica, poze si zgomote, ca mi-era greu sa-i spun cum face zebra... sau delfinul.



#30
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 16:45

cand ma duceam eu la biblioteca, cand facea fi'miu 100 de carti imprumutate, poate ar trebui sa nu ne raportam strict la noi si la facilitatile care exista in anumite tari. Ca asa zic si eu ca fi'miu nu a vazut biblioteca prea des, cea scolara doar care e limitata si neinteresanta pt el. Isi ia informatiile de pe net si in multe domenii stie mai multe decat mine care am citit sute de carti, citeste pe kindle in cea mai mare parte a timpului pt ca nici libraria nu e super excitanta sau ofertanta si tine legatura cu pietenii lui de pe cateva continente . 

Nu stiu altii dar noi am fi fost intr-o bezna totala de informatii fara net. 





Etichetat si cu ipad, tableta, tehnologie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -