Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 129

fiv medlife albu

821 raspunsuri la acest subiect

#481
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:14

Mie nu mi le-a acceptat pe cele făcute în altă parte, adica altă clinica, doar la ei.



#482
Thea37

Thea37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:19

m3ryro, asta era a doua mea optiune, Euromaterna. Acolo la fel, trebuie sa le specific exact de ce analize am nevoie. Intre timp am reusit sa vorbesc la Medlife la receptie si mi s-a zis ca daca imi recolteaza asistentele nu imi trebuie programare, ci doar daca vreau recoltare de catre doctor. Multumesc pentru informatii!



#483
Thea37

Thea37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:21

Mie nu mi le-a acceptat pe cele făcute în altă parte, adica altă clinica, doar la ei.

 

Lavinia, eu n-am avut nicio analiza la Medlife. Nici macar spermograma si nu m-a pus s-o refac, desi eu insistam sa vedem cum iese si la ei. A zis dr. Albu ca nu e nevoie ca Euromaterna din Constanta are embriolog si se bazeaza pe spermograma aia.



#484
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 19:26

Aaaa, dacă au embriolog e ok. Unde făceam eu nu aveau.



#485
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 20:04

Thea eu o singura data am recoltat cu asistenta si am avut ceva dureri dupa. In rest numai cu doctorul si nu am simtit nimic. Sper sa fie ok asistentele de la Medlife. La Euromaterna au spus ca recolteaza numai medicul de garda

#486
Thea37

Thea37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 20:29

m3ryro, am zis sa merg la Medlife ca stiu fetele de acolo despre analize, nu mai trebuie sa le detaliez, sa le explic ce am de facut (asta din ce am discutat la telefon). Plus ca e tot Medlife. Sper sa fie ok ca nici eu nu am mai facut la ei. La Euromaterna am avut mai demult alte peripetii cu medicul de garda. Intr-adevar ca medicii de garda nu sunt mereu aceiasi.

 

La asistenta care mi-a recoltat pentru secretii la Synevo acum cateva zile n-am simtit absolut nimic, dar era incepatoare. Nu stia cate lame sa ia. M-am imbracat, m-am dezbracat iar. Inca sper sa fie o greseala in rezultatele lor. 



#487
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 23:53

Thea te poti duce si la Fawaz. Face recoltari in fiecare zi pana la 4. Asistentele lui sunt super ok si toate analizele le prelucreaza la Micomi care din cate stiu sunt cei mai buni. Eu nu cred ca Albu are pretentia de a le face numai la Medlife

#488
lumi23

lumi23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 00:51

Va salut, fete dragi, aspirante, burtici si mamici. Va citesc de vreo doua luni, mai am cateva "casute" si ajung la zi. [:)] Am capul varza de cat am citit in ultima perioada, iar cu cat citesc mai mult cu atat mi se pare ca stiu mai putin. Ma pregatesc pentru primul FIV cu dr. Albu si primul FIV din viata mea. Pe scurt (cred ca va trebui sa imi fac si o semnatura): eu - 32 ani, ovare micropolichistice, AMH doua laboratoare diferite >12.6, respectiv 11.24, trompa stanga infundata, dreapta nici ea foarte ok, doua mutatii - inca nu stiu cat de grav e (MTHFR C677T homozigot si PAI-1 4G homozigot), insuficienta vitamina D - 13.5; el - 38 ani, oligoasteno(terato)zoospermie (4 spermograme diferite). La consultatie dr. a spus uitandu-se pe analize ca cel mai probabil vom face punctia intr-o luna, vom ingheta embrionii si vom face ET-ul luna urmatoare. Dupa ce am mai analizat lucrurile am vazut ca sansele sunt mai mici cu congelati decat cu fresh si sper ca lucrurile sa decurga ok (oare se vad semnele de hiperstimulare din timp?) si sa nu fie nevoie sa apelam direct la FET. Pe de alta parte i-am zis dr. ca vrem ICSI si n-a zis nici da, nici ba. Noi luam de la noi putere (cu acceptul lui) vitamine si am citit in urme cazuri de fete cu soti cu OATS carora spermograma le-a iesit ok in ziua punctiei si prin urmare le-a facut FIV clasic, ramand fara embrioni fecundati. Pana una alta am doua intrebari: 1. cand incepe protocolul de stimulare? in CM anterior sau in cel cu punctia? Nu mi s-a spus pe care il voi face (inca astept schema de tratament), dar in mintea mea de nestiutoare aveam impresia ca in luna cu punctia incep din prima zi. De aceea am ales si luna ianuarie ca sa nu cad cu monitorizarile prin perioada sarbatorilor. Acum nu mai inteleg nimic. Presupun doar ca daca vreau punctie in ianuarie trebuie sa incep in decembrie si imi inhiba menstruatia din ianuarie. Astept si mailul Luciei care nu era lamurita daca vreau sa incep din decembrie cu procedura in ianuarie sau din ianuarie cu procedura in februarie. 2. fetele care ati luat Vigantoletten pt deficit de vitamina D, cum l-ati luat? Pe prospect scrie dispersat intr-o lingurita de apa sau se poate inghiti cu apa? Am scris un roman si tot v-as mai scrie. [batcap] Oricum, va multumesc pentru ca existati, ca altfel as vorbi cu peretii (sotul ma asculta, dar nu se agita ca mine, ii mai zic cate ceva surorii mele care cred ca exagerez cu informatul si cam atat; am hotarat sa nu le spunem nimic parintilor pentru ca nu am primi incurajari, ci multe alte intrebari generatoare de stres - oare mai sunt fete in situatia asta?). Va pup!!!


#489
lumi23

lumi23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 00:53

Buna,

 

Fiv+icsi se face automat daca sotul nu are sperograma buna,nu e nevoie sa alegi tu :)

In ziua punctiei,sotul va da proba de sperma iar embriologul iti va spune din start ca face icsi



#490
aura123

aura123

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 06:36

Fetele, am o nelamurire: eu stiam ca dozarile hormonale se fac intr-o anumita zi a CM, dar nu imi amintesc daca dl Albu mi-a specificat asta. Cert este ca pe foaia cu analize primita nu scrie nimic. 

Ce ma sfatuiti sa fac? 





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -