Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 129

fiv medlife albu

821 raspunsuri la acest subiect

#181
Incognito83

Incognito83

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 22 octombrie 2016 - 23:35

Si mie mi s-a zis dupa histerosalpingo sa ma programez la ecografie la dl doctor,care,exact cum zice ingognito pica programarea dupa ovulatie cam la 3 zile.De monitorizare nici vorba,nu mi s-a zis nimic.Sper sa se rezolve macar luna viitoare.Mi s-a spus ca nu e dl dr. in luna octombrie si pe 26 oct sunt prima programare .Felicitari Hope,Doamne ajuta!!!

 

Laurita, se pare ca suntem in același punct al încercărilor! Eu m-am gândit mai bine si, având in vedere ca luna asta oricum iau antibiotic, o sa sun mâine sa fac programare la ovulatia de luna viitoare... sper sa nimeresc bine ziua cu atata vreme

inainte si sa si găsesc programare....



#182
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 14:14

Incognito,bafta.Tu esti la primul FIV?(eu da)Si in legatura cu tiroidita autoimuna si eu o am de cativa ani,plus VSH marit si din cate citesc nici asta nu e bine.Dar sa vedem ce zice dl dr.pe 26.

#183
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 25 octombrie 2016 - 12:21

Salutare, fetelor! Dupa cum bine mi-ati spus voi (dar eu n-am crezut), tratamentul pentru embrionii congelati nu dureaza 3 saptamani (asa cum am crezut initial), ci mai multe : -)

Am primit si eu astazi schema de la Lucia. Menstruatia + anticonceptionalele pe 17 octombrie, iar embriotransferul este estimat a avea loc pe 21 noiembrie. Deci, mai am de asteptat : -))

 

Mult succes si spor in toate!



#184
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 09:00

Pentru fetele care au facut transfer de embrioni congelati - am si eu o intrebare. Mi-am facut niste calcule si daca intrerup anticonceptionalele pe 31 octombrie, dupa cum ma cunosc eu pe mine, menstruatia ar trebui sa vina la 4-5 zile dupa intrerupere (adica pe 5-6 noiembrie). Nu e oare un timp prea scurt pana la embriotransfer (care va fi pe 21 noiembrie). Practic, mi-ar face ET-ul dupa 15 zile de la venirea menstruatiei. La voi cum a fost? Intreb pentru ca am blastocisti de ziua a cincea, iar ziua a cincea de la punctie a fost in octombrie in a 23-a zi de la venirea menstruatiei. De data asta, "Fereastra de implantare" care data trecuta a fost in ziua 23 va fi de data asta in ziua 15??? Mi se pare putin ciudat. 

Cum a fost la voi? 



#185
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 12:59

Data embriotransferului nu este batuta in cuie. Asa este schema pentru toata lumea. Detaliile se vor discuta cu dr Albu la monitorizari. Transferul se poate amana in functie de cum raspunde endometrul la tratament. Cu 5 zile inainte se incepe progesteronul. Eu am fost amanata cu o saptamana. Nu-ti face probleme, vei fi lamurita de dr A.



#186
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 13:33

Multumesc, Lavinia! Imi fac deja lista cu intrebari pentru prima monitorizare la Albu : -) Am incredere in el. Asa ca ma las pe mana lui. 



#187
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 13:38

Foarte bine. Pune tot pe hartie ca dr A iti va raspunde cu siguranta si te va lamuri. Succes!



#188
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 14:13

Riri, eu am facut transfer de congelati insa nu te-as putea ajuta. Nu mi-am pus atatea intrebari...am urmat schema asa cum mi-a dat-o Lucia. Am luat 11 zile anticonceptionale ( adica pana pe 19 sept) si pe 10 oct am avut transferul. Bafta multaa :* :*

#189
LauritaM

LauritaM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 781 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 15:27

Dap,a-ti a avut dreptate,fetele cochetele.azi am fost la primul eco cu dr Albu si cu toate analizele.Sansele la cum vroiam eu sa incerc inseminare artificiala sunt 6%.Deci a cazut.O veste buna ,ca teratozoospermia sotului nu e severa cum citisem eu pe net,are 43 mil.buni si sunt suficienti pt FIV clasic,dansul mi-a propus clasic,in schimb eu,in z17 de la CM am doar 5 ovocite.,amh-0,64,39 ani impliniti de cateva zile.Clar FIV.Pt tiroidita autoimuna mi-a dat seleniu,nu am valori de speriat pe analize.L-am intrebat pe dl dr.ce nelamuriri aveam dar asta cu ovocitele nu am mai indraznit,tinand cont de coada de dupa mine si oricum s-au decalat programarile cu aprox o ora.5 ovo adica f putine banui?poate ma lumineaza careva dintre voi,cate trebuiesc in mod normal?Abia astept sa-mi trimita dna Lucia schema pt tratament.Va multumesc si multi pupici!!

#190
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 17:29

Foliculi, nu ovocite. :) Nu este un numar, poti sa ai 1 sau 10.. sau mai multi. Important este sa fie de calitate, sa se fertilizeze si sa stea 9 luni in burtica. Bafta!





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -