Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Epidemie de rujeola in Romania din cauza nevaccinarii

epidemie rujeola vaccinare

294 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 11:25

 

Dar daca cautam respunsabili, ne uitam la autoritatile statului care sunt acolo unde sunt ca sa ia cele mai bune decizii pentru sanatate. Deja sunt mai multe tari care obliga parintii sa-si vaccineze copiii, vor nu vor. Pe principiul ca o fi copilul tau si tu decizi, copilul ala traieste in societate si acolo eu decid ceea ce e (dovedit) mai bine pentru toata lumea.

 

Da ai spus un mare adevar. Insa, uite - daca Olivia Steer spune ceva antivaccinare - are mii de shares - daca noi vorbim stiintific despre pro-vaccinar e- nu da nimeni informatia mai departe. De ce?



#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 11:32

Mirela, cei antivaccinare sunt agresivi, ei vor sa demonstreze dreptatea lor, sa mi-o bage pe gat, sa-mi dovedeasca superioritatea gandirii lor.

Cei provaccinare nu trebuie sa convinga pe nimeni de nimic, ei sunt informati, cititi deci nu trebuie sa fie convinsi sau sa convinga pe cineva. Ce informatie sa dau eu mai departe? Pai informatia o dau medicii, singurii in drept sa o faca, daca vrei sa-l asculti bine, daca nu esti convins, trebuie sa fii obligat sa o faci, daca nu, du-te nene in desert si nu te vaccina...si nici nu imbolnavesti pe nimeni si nu creezi tensiuni inutile si absurde.



#23
adialex

adialex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 330 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 11:34

Dar acum nu ii poti face vaccinul?

Intreaba un pediatru sa te lamureasca si eventual sa iti faca o noua schema daca aveti intarziere si cu un alt vaccin.

sanatate

 

Nu avem o alta restanta la vaccin, am facut la 12 luni DDT, dupa schema noua urmeaza la 6 ani! 



#24
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 11:51

tocmai s-a confirmat faptul ca si cel de-al treilea copilas a murit din cauza rujeolei...



#25
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 13:57

http://www.hotnews.r...r-este-vina.htm



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 14:55

ce se intampla acum n-are legatura cu olivia, biserica sau mai stiu eu ce.

imbolnavirile "masive" au aparut in comunitati de romi nomazi si dati-mi voie sa consider ca acesti oameni chiar nu ii urmaresc oliviei postarile ....

ca printre sutele de cazuri inregistrate la nivelul tarii, or fi si cativa copii care nu au fost vaccinati din cauza ca parintii lor sustin curentul anti-vaccinare, tot ce-i posibil, nu contest.

 

insa focarul epidemiei este declansat de cu totul si cu totul alte cauze : nevaccinare, conditii precare de igiena, dezinteresul autoritatilor locale pentru soarta acestor copii.

"

Bistrita-Nasaud: Cazurile de rujeola din acest an, aparute in comunitati de romi nomazi

Cele 124 de cazuri de rujeola la copii, raportate in acest an la nivelul judetului Bistrita-Nasaud, provin din randul unor comunitati de romi nomazi, originari din judetul Arad, cele mai multe fiind inregistrate la bebelusi cu varsta de pana la un an, potrivit datelor comunicate joi, AGERPRES, de catre seful adjunct al Directiei de Sanatate Publica (DSP) Bistrita-Nasaud, Doina Petri.

Din total, 55 de cazuri au aparut in comuna Petru Rares, situata la granita cu judetul Cluj, 14 in comuna Parva, iar 55 au fost raspandite in mai multe localitati. Dintre imbolnaviri, cele mai multe s-au produs in luna martie, episodul epidemic continuand pana in luna iunie. Ulterior, au mai fost inregistrate doua cazuri de rujeola la sfarsitul lunii august.

Hunedoara: Un focar de rujeola a fost constatat in comunitatea de romi din Brad

Noua din cele 14 cazuri de rujeola semnalate in judetul Hunedoara, incepand cu luna iunie a acestui an, au fost inregistrate in comunitatea de romi din municipiul Brad, din cauza ca numarul persoanelor vaccinate impotriva bolii este foarte mic, a declarat joi, pentru AGERPRES, purtatorul de cuvant al Directiei de Sanatate Publica (DSP) Hunedoara, dr. Cecilia Birau.

“In Brad este un focar care treneaza din luna iunie. Cele mai multe cazuri de rujeola au fost constatate pe strazile unde locuiesc, cu preponderenta, persoane de etnie roma, care nu sunt vaccinate impotriva bolii”, a afirmat dr.Cecilia Birau."

http://stirileprotv....de-rujeola.html


Editat de CorinaDani, 22 septembrie 2016 - 14:56 .


#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 15:05

mianda - ce conteaza??? E vorba despre sanatatea copiilor si nu despre cate mesaje sunt. Deranjeaza pe cineva inca un topic?

 

Pai da, pe mine ma deranjează de exemplu, ca începusem o idee la celălalt topic si acum ce sa fac, dau copy paste? Nu se pot muta si răspunsurile de acolo aici, ca să nu mai pierdem firul răspunsurilor?



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 15:44

mie mi se pare ipocrizie din partea oliviei sa fie anti-vaccinare (si anti-multe alte chestii), in conditiile in care cel putin unul dintre copiii ei a fost vaccinat...

 

media_147454761992721300.jpg



#29
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 16:00

campania asta pro vs contra vaccinarii e o exagerare in RO. Cred ca prea multa lume se plitiseste. 

 

Copii mei cand au mers in comunitate nu au fost intrebati daca au sau nu vaccin. Am inteles ca se cere aviz de la medic, dupa paduchi, atat.

 

faci sau nu faci vaccin e ceva personal, si nu dau socoteala la nimeni.

 

Copilul meu are un preten de 11,6 ani. e vaccinat doar de antitetanos. Niciodata nu am discutat pro sau contra.



#30
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 17:59

Didi, in Ro se cerea  carnetul cu vaccinari, se cereau anumite analize la intrarea in comunitate. In conditiile in care sunt copii decedati  mie nu mi se pare exagerare. Tu nu dai socoteala nimanui, dar uite sunt locuri in care se vrea introducerea vaccinarii obligatorii.tocmai pt ca in lipsa vaccinarii au aparut epidemii de astfel de boli. Au fost si aici cazuri in care au murit copii, e f trist cand e frant destinul unui copilas cand se refuza vaccinarea cu un vaccin cunoscut sa zic asa. Ca de alea noi , care nu au multi ani de uz as fi  si eu circumspecta. 





Etichetat si cu epidemie, rujeola, vaccinare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -