Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce sa fac ca sa am un bebe?


25 raspunsuri la acest subiect

#11
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 20:08

Cred ca esti obosita si frustrata si sigur asta nu te ajuta.
Si nici sa asculti intrebarile mai mult sau mai putin "binevoitoare" ale diversilor, Le poti raspunde ca nu e treaba lor, nici cand veti avea voi bebe si nici cand decideti altele in familia voastra. Si in plus ... curiozitatea a omorat pisica.

Pot sa-ti spun ca sanse sa aveti bebe cel mai bine vi le spune medicul si mai ales ... ce e de facut sa aveti un bebe. Si pot sa-ti mai spun ca pentru cei ce isi doresc o minune, ... vine ea [flo2] .

Si cel mai bine ar fi sa te linistesti  sufleteste, cu cat mai mare e stresul si auto presiunea cu atat mai dificil e. Sunt multe, multe povestiri pe forum in care vei citi istorii emotionante in care mamici care deja adoptasera s-au trezit ca ... veni si naturalul, fix cand nu se mai asteptau. Se poate, du-te la doctor, du-te la mai multi doctori, nu te presa dupa gura lumii si traiti-va viata voastra nu a curiosilor sau chiar si a rudelor,

 

 

Cred ca esti obosita si frustrata si sigur asta nu te ajuta.
Si nici sa asculti intrebarile mai mult sau mai putin "binevoitoare" ale diversilor, Le poti raspunde ca nu e treaba lor, nici cand veti avea voi bebe si nici cand decideti altele in familia voastra. Si in plus ... curiozitatea a omorat pisica.

Pot sa-ti spun ca sanse sa aveti bebe cel mai bine vi le spune medicul si mai ales ... ce e de facut sa aveti un bebe. Si pot sa-ti mai spun ca pentru cei ce isi doresc o minune, ... vine ea [flo2] .

Si cel mai bine ar fi sa te linistesti  sufleteste, cu cat mai mare e stresul si auto presiunea cu atat mai dificil e. Sunt multe, multe povestiri pe forum in care vei citi istorii emotionante in care mamici care deja adoptasera s-au trezit ca ... veni si naturalul, fix cand nu se mai asteptau. Se poate, du-te la doctor, du-te la mai multi doctori, nu te presa dupa gura lumii si traiti-va viata voastra nu a curiosilor sau chiar si a rudelor,



#12
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 20:53

E adevarat ca am obosit, pentru ca deacuma am facut tratamente la multi medici care m-au incurajat ca problema mea nu este grava, ca totul e real si totul va fi bine. Dar din pacate, nu a fost sa fie. De fiecare data cind mergeam la un alt medic eram plina de sperante ca totul se va schimba, ca este ultimul doctor la care ma adresez cu problema respectiva.....Presiuna pe care o am din partea rudelor, mai ales ale sotului ma distrug complet... Va multumesc fetelor ca sunteti  alaturi de mine))



#13
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 21:33

Cred ca esti obosita si frustrata si sigur asta nu te ajuta.
Si nici sa asculti intrebarile mai mult sau mai putin "binevoitoare" ale diversilor, Le poti raspunde ca nu e treaba lor, nici cand veti avea voi bebe si nici cand decideti altele in familia voastra. Si in plus ... curiozitatea a omorat pisica.

Pot sa-ti spun ca sanse sa aveti bebe cel mai bine vi le spune medicul si mai ales ... ce e de facut sa aveti un bebe. Si pot sa-ti mai spun ca pentru cei ce isi doresc o minune, ... vine ea [flo2] .

Si cel mai bine ar fi sa te linistesti  sufleteste, cu cat mai mare e stresul si auto presiunea cu atat mai dificil e. Sunt multe, multe povestiri pe forum in care vei citi istorii emotionante in care mamici care deja adoptasera s-au trezit ca ... veni si naturalul, fix cand nu se mai asteptau. Se poate, du-te la doctor, du-te la mai multi doctori, nu te presa dupa gura lumii si traiti-va viata voastra nu a curiosilor sau chiar si a rudel.

Ai o perfecta dreptate ca ma simt obosita si nu mai stiu care ar fi solutia. Am facut multe tratamente si m-am adresat la multi medici care mi-au dat multe sanse. Unii ma-u asigurat ca nu este nimic grav si curind am sa am si eu fericirea sa fiu mama. De fiecare data, cind mergeam la eventualul medic, imi ziceam ca este pentru ultima oara, pentru ca la sigur deacuma o sa fie totul bine. Imi doresc un copil foarte mult. Am inteles ca peste hotare sunt mai multe sanse si e mul mai facil, as vrea sa incerc....



#14
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 21:44

diagnosticul primit a fost in urma unei ecografii sau a fost confirmat de analize specifice ?

partenerul tau a facut si el investigatii, pentru a verifica daca poate concepe ?

ar trebui sa ceri si parerea unui medic specializat pe tehnicile de reproducere asistata.

 Diagnosticul a fost depistat in urma unei ecografii transvaginale. Pentru ca inafara de faptul ca mereu am avut menstruatie neregulata si dureri in timpul cicluli, am mers la medic ca aveam dureri abdominale foarte mari. In urma unor investigatii medicale mii  s-a dpistat respectivele probleme. Sotul meu e perfect sanatos. Analizele sunt  bune!



#15
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 22:16

Fetelor va multumesc mult ca sunteti atit de receptive. Poate  ma ajutati sa gasesc un medic sau o clinica buna care m-ar putea ajuta, orice informatie care ma poate duce pe drum cel drept. Am nevoie mai mult ca niciodata de sfatul, parerea unor persoane care traiesc, au trecut prin asa experienta. Astept raspunsuri de la toata lumea cu suflet mare.. Va  multumesc din suflet!!



#16
yola12

yola12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 10:02

Buna Yaretzi. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am endometrioza, am fost operata iar acum urmez un tratament. Inteleg perfect starile pe care le descrii, eu am iesit de multe ori plangand din cabinetele medicilor. Tot ce pot sa iti spun e ca pe mine ma ajuta mult credinta in Dumnezeu. M-am apropiat mult de El, iar asta mi-a dat o stare de incredere ca bebe va veni cand ii e menit sa vina. Te sfatuiesc sa fii optimista si sa fii convinsa ca va veni si bebe curand. Din ce oras esti ca sa putem sa iti recomandam medici?

#17
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 21:20

Buna Yaretzi. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am endometrioza, am fost operata iar acum urmez un tratament. Inteleg perfect starile pe care le descrii, eu am iesit de multe ori plangand din cabinetele medicilor. Tot ce pot sa iti spun e ca pe mine ma ajuta mult credinta in Dumnezeu. M-am apropiat mult de El, iar asta mi-a dat o stare de incredere ca bebe va veni cand ii e menit sa vina. Te sfatuiesc sa fii optimista si sa fii convinsa ca va veni si bebe curand. Din ce oras esti ca sa putem sa iti recomandam medici?

Draga Yola12, iti multumesc pentru ca mi-ai scris, ma simt mult mai bine cind revin pe forum si vad mesaje noi, pentru ca inteleg ca lumea aceasta nu este fara de oameni buni, oameni care cunosc durerea si sunt preatiti sa intinda o mina de ajutor.  La moment locuiesc in Bucuresti. Sincer sa-ti zic am facut consultatii la mai multi medici, dar tratament pentru o perioada mai indelungata am facut la citiva, care mi-au dat sanse bune, dar nu inteleg din ce cauza nu se primeste nimic. Desi, parca ar trebui. Ne gindim cu sotul poate sa apelam la o clinica peste hotare, pentru ca am auzit foarte multe cazuri ca cuplurile infertilen s-au tratat si au reusit sa aiba un bebe. Fratele sotului traieste in America si ne gindeam sa plecam pe ceva timp acolo si sa ne informam referitor la o clinica buna. 

Daca mi-ai putea recomanda un medic, care ma va ajuta acasa, sa stii ca ti-as fi foarte recunoscatoare. Sunt gata sa incerc orice metoda. Multumesc anticipat. 



#18
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 22:10

   Yaretzi,daca esti in Bucuresti la Medlife,Wellborne,Gynera ai incercat?Au medici specializati pe infertilitate si au si succese.In America te ajung investigatiile si o procedura si la 30000$ si nu primesti o garantie ca iti vei tine bebele in brate.Multe dintre noi am putea spune ca cea mai buna clinica e cea unde ne gravidim si avem reusita deplina,dar e superficiala chestia....e o loterie in fond si fiecare avem pareri diferite despre ce inseamna o clinica si un medic bun.Iti doresc mult succes in indeplinirea visului!



#19
yola12

yola12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 27 septembrie 2016 - 15:11

Si eu tot in Bucuresti locuiesc. Eu merg la dr. Tutunaru la recomandarea unei colege care a ramas insarcinata la el (incercase inainte timp de 8 ani!). De dr. Ion Ionut de la Giulesti stiu ca mai este bun, eu din pacate nu am ajuns la el pt ca este cam aglomerat, iar pe mine ma presa timpul la momentul respectiv. Probabil mai sunt si altii buni, dar eu atat cunosc.Medicii la care ai fost ce ti-au recomandat, tratamente, inseminare...?

#20
Yaretzi

Yaretzi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 02 octombrie 2016 - 10:13

   Yaretzi,daca esti in Bucuresti la Medlife,Wellborne,Gynera ai incercat?Au medici specializati pe infertilitate si au si succese.In America te ajung investigatiile si o procedura si la 30000$ si nu primesti o garantie ca iti vei tine bebele in brate.Multe dintre noi am putea spune ca cea mai buna clinica e cea unde ne gravidim si avem reusita deplina,dar e superficiala chestia....e o loterie in fond si fiecare avem pareri diferite despre ce inseamna o clinica si un medic bun.Iti doresc mult succes in indeplinirea visului!

Dela 78, iti multumesc pentru sugestii.. Sa stii ca ai o perfecta dreptate, referitor la preturile  din America,chiar saptamina aceasta am vorbit cu fratele sotului care mi-a zis si el preturile aproximative....si am ramas fara cuvinte. E vorba de niste sume uriase  si cel mai grav este ca nimeni nu iti da o garantie. Referitor la Clinica Genera, nu am incercat, dar am o cunoscuta care a aplelat la aceasta clinica, pina cind am inteles ca nu are rezultate, dar comunic cu ea regulat, pentru ca ma intereseaza daca rezultatul va fi bun. In toti acesti ani, tratamente, consultatii, proceduri, am ramas, sincer, fara bani. Deaceea acum, daca ar fi sa chelltui, macar sa fiu convinsa ca ma intorc acasa cu bebe. Pentru ca, la moment, numai sotul lucreaza  si inca mai am de achitat creditul pe care l-am luat pentru tratamentele care le-am facut. As fi gata sa mai i-au un credit, numai sa fiu sigura ca  va fi cu folos. 

Un alt factor care ma impedica sa apelez la clinicile din Rominia este faptul ca concluzia mai multor medici la care am facut consultatie a fost, ca din cauza uterului mic, v-a fi un risc foarte mare pentru mine de a purta sarcina si mi-au recomandat sa apelez la o mama-surogat. La noi procedura e ceva mai complicata... Deaceea am decis, sa ma gindesc la o clinica buna, poate peste hotare, une a-s putea face investigatiile medicale, si in caz ca se va ajunge la aceiasi concluzie, de a  apela la o mama-surogat, as dori foarte mult sa fac procedura cu ovule proprii si adica totul sa fie legal. Sa am toate drepturile la copilul meu, pentru ca am o prietena care a trecut printr-un adevarat cosmar, atunci cind a apelat la o mama-surogat.

Draga Dela 78, iti multumesc ca in pofida poblemelor tale, mai ai puteri sa ajuti si pe altii. Sper foarte mult, ca curind, ne vom ineplini visurile... si vom cunoaste si noi sentimentul de a fi mama.... 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -