Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Angela ar da timpul inapoi ...

angela merkel germania

41 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 19:31



Ah da și joburile neocupate care au fost din nou "numarate" și s au găsit 1Milion de joburi libere!!!!!!  [batcap]  [batcap]  [soricel] . Da, vezi sa nu...se cauta numai Zeitarbeit și 3 sferturi din joburile neocupate șint fake-uri. Multe firme afișează aceeași poziție de ani de zile...

Da,exact!!!Dar nu mai vreau sa aprofundez problema cu joburile ca ,oricum ,ca si Miorita(aduca transmisa pe cale orala [:-)))] [:-)))])se stie "foarte bine"ca nemtii(asta ca vorbim acum de nemti,dar zicala e valabila pentru orice stat vest european)  nu vor sa munceasca ,tre' sa vina "altii" sa le faca anumite munci!!! [batcap] 

 

 

 

Acum am vazut ca am facut o greseala in mesajul anterior [:D]  ,una chiar majora si anume ca nivelul de trai a crescut!!!!! [bang] [consti] [flirty],nu a scazut cum am scris eu.


Editat de andacos, 29 septembrie 2016 - 21:37 .


#22
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 12:07

Da,exact!!!Dar nu mai vreau sa aprofundez problema cu joburile ca ,oricum ,ca si Miorita(aduca transmisa pe cale orala [:-)))] [:-)))])se stie "foarte bine"ca nemtii(asta ca vorbim acum de nemti,dar zicala e valabila pentru orice stat vest european)  nu vor sa munceasca ,tre' sa vina "altii" sa le faca anumite munci!!! [batcap] 

 

 

 

Acum am vazut ca am facut o greseala in mesajul anterior [:D]  ,una chiar majora si anume ca nivelul de trai a crescut!!!!! [bang] [consti] [flirty],nu a scazut cum am scris eu.

Imi pare rau pentru situatia voastra , dar sa stii ca adevarul e undeva la mijloc . In timp ce sotul tau este in somaj , pentru ca nu isi gaseste un loc de munca conform cu pregatirea si experienta lui , sunt alte zeci de joburi care trebuie ocupate dar pe care cetatenii germani nu le prefera pentru ca sunt sub nivelul de calificare si remunerare pe care le pretind . Si atunci  apare emigrantul , care accepta aceste locuri de munca , pentru ca economia nu poate sta pe loc , afacerile trebuie sa mearga , fabricile sa produca , hotelurile si stazile sa fie curate , clientul multumit . Traim in capitalism , right.



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 12:21

Imi pare rau pentru situatia voastra , dar sa stii ca adevarul e undeva la mijloc . In timp ce sotul tau este in somaj , pentru ca nu isi gaseste un loc de munca conform cu pregatirea si experienta lui , sunt alte zeci de joburi care trebuie ocupate dar pe care cetatenii germani nu le prefera pentru ca sunt sub nivelul de calificare si remunerare pe care le pretind . Si atunci  apare emigrantul , care accepta aceste locuri de munca , pentru ca economia nu poate sta pe loc , afacerile trebuie sa mearga , fabricile sa produca , hotelurile si stazile sa fie curate , clientul multumit . Traim in capitalism , right.

Ai descris foarte bine,atunci nu inteleg de ce ti se inexplicabi Brexit-u!!!

 

Emigrantul accepta pentru ca nu stie nivelul /volumul costurilor vietii,si il cam doare si la basca ca doar nu cheltuie banii in tara unde-i produce,ce cistiga e foarte bine pentru locul de unde provine.  E o practica foarte des intilnita sa aibe contract d emunca pe citeva luni,cu banii cistigati merge in tara de origine si se reintoarce iar dupa 1/2 luni.Cine are domiciliul in Germania(de ex.)stie ca a intretine o familie cu un salariu minim pe economie(de ex,)este imposbil.

 

Iar atita timp cit guvernele tarilor vor accepta asa ceva si nu-si vor apara populatia,ura,rasismul,xenofobismul se vor accentua.Si va fi un next "Brexit" cu siguranta(ca sa nu zic ca va cade toata sandramaua).



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 14:22

de fapt toate discutiile ma duc la un silogism , sa zic asa , emigrantul , vrea sa schimbe locul in care vine conform dorintelor lui . Daca multi comenteaza ca musulmanii nu se pot integra ci doresc sa-si impuna propriile reguli , acelasi lucru se poate spune si despre emigrantii economici care isi doresc sa traiasca intr-o economie concurentiala , de cerere-oferta , wellfare, dar in acelasi timp vor sa impamanteze  reminiscente ale comunismului

 

Cu ce sunt vinovati cei care au afaceri si nu gasesc persoane dispuse sa lucreze? Singura solutie e sa apeleze la emigranti .

Multi vecini de la tara pleaca pleaca primavara sa culeaga asparagus in Germania timp de 2 luni . De ce nu ar face germanii asta .



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 14:29


Multi vecini de la tara pleaca pleaca primavara sa culeaga asparagus in Germania timp de 2 luni . De ce nu ar face germanii asta .

Pai ai rapsuns tu anterior ...pentru ca nu sunt platitit corespunzator.

 

Si cum nu exista nicio lege care sa-l protejeze de "importul de forta de munca ieftina",clar ca sta pe tusa ca doar firmele n-or sa-l prefere pe el,cind are forta d emunca ieftina din alta parte.

 

Inainte de exodul si migrarea fortei d emunca ieftine,doar nu crezi ca raminea asparagusul necules. [:D]

 

Atita timp cit statele nu vor interveni in problema asta,problemelor se vor adinci si nu vor mai putea fi "astupate".


Editat de andacos, 01 octombrie 2016 - 14:31 .


#26
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 14:32

Ba da , celor cu venituri mici li se suplimenteaza prin alte metode , scutiri de taxe , diferite ajutoare .

Problema celor care vin si fac aceste munci e ca ei platesc taxe dar nu beneficiaza de nimic , sanatate , educatie , somaj , ajutoare , alocatii .

Asa ca tot cei care traiesc permanent acolo beneficiaza , plus preturi mici la legume si fructe /


Editat de Collins20, 01 octombrie 2016 - 14:34 .


#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 14:36

 

Problema celor care vin si fac aceste munci e ca ei platesc taxe dar nu beneficiaza de nimic , sanatate , educatie , somaj , ajutoare , alocatii .

Depinde de cum e facut contractul d emunca(aici ma refer la somaj in special)insa beneficiaza de asigurare d esanatate,de pensie,plus ca isi recupereaza impozitul platit in Germania(dau ex.asta ca pe asta il stiu)pe perioada lucrului,pensia le merge.

 

Iar banii ii cheltuie in tara din care provin,Germania nu beneficiaza decit de impozit(si nici de ala daca fac cerer de recuperare a impozitului)...e si asta un aspect al probemei.


Editat de andacos, 01 octombrie 2016 - 14:43 .


#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 17:13

 

Problema celor care vin si fac aceste munci e ca ei platesc taxe dar nu beneficiaza de nimic , sanatate , educatie , somaj , ajutoare , alocatii .

 

Numai cei ce muncesc la negru nu primesc cele mentionate mai sus.



#29
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 20:27

Numai cei ce muncesc la negru nu primesc cele mentionate mai sus.

Cei care presteaza munci sezoniere in Germania beneficiaza doar teoretic de cele enumerate mai sus.

Foarte rar ajung sa acceseze serviciile medicale de aici. in general doar daca ajung pe la urgente. Asta pentru ca majoritatea nu cunosc limba si le este foarte greu.

Educatie nu e cazul, din moment ce copiii lor sunt in Romania.

Somaj nu, pentru ca regula este ca pe perioana somajului sa nu paraseasca localitatea de domiciliu.

Ajutoare sociale nu primesc din moment ce locuiesc pe teritoriul Germaniei doar cateva luni pe an.

In ceea ce priveste alocatiile copiilor care locuiesc in Romania cu celalalt parinte, situatia e cu cantec. Desi teoretic au dreptul, faptul ca domiciliul solicitantului e fragmentat, procedura este foarte greoaie. Practic, solicitantul trebuie sa deschida cate un dosar pentru fiecare perioada de domiciliu in Germania. Timpul de asteptare pentru solutionarea unui astfel de dosar este si de un an jumatate. Marea majoritate nici nu solicita aceasta alocatie, iar cine o solicita renunta pe parcurs.

Impozitul nu se mai restituie de cand cu marea Uniune Europeana decat muncitorilor non UE.

Singurul avantaj al acestor muncitori sezonieri este ca pot beneficia de pensie de la statul German pentru perioada in care au cotizat la sistemul de pensii de aici. Dar pana la pensie mai este si iar e de vazut cati o sa si solicite.

Deci despre ce vorbim?



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 20:51


Impozitul nu se mai restituie de cand cu marea Uniune Europeana decat muncitorilor non UE.

Eu stiu ca pot face ,ca si cetatenii germani,declaratia de impozit si mai ales sezonierii ,primesc inapoi.

 

Uite ,ca chiar asta mi-a amintit de faza cu recuperarea impozitului i postare de pe FB,iar asta ar fi un exemplu d efirma se ocupa cu asa ceva.

 

https://www.facebook...n]=94&__md__=1e

Fisiere atasate


Editat de andacos, 01 octombrie 2016 - 20:54 .




Etichetat si cu angela merkel, germania

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -