Sari la conținut

Sari la conținut


Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui

homeschooling acasa educatie

112 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:03

Si eu as vrea sa stiu cadrul legal !

 

 

In rest ...ce sa zic, majoritatea parintilor supravietuiesc decent scolii  [:-)))]  deci nu inteleg aceste exceptii.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:07

Si eu as vrea sa stiu cadrul legal !

 

Bine ca nu-s singura!!!! [pk] [pk]



#23
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:08

Sc umbrela acopera HS. Copilul apare ca inscris la o scoala...e elev. :D Din punct de vedere oficial sunt indeplinite toate formalitatile prevazute de lege...pt ca nici scris negru pe alb nu e ca nu se poate asa, ca e ilegal ori interzis. Si costa scoala, e cu taxa, iar ea in schimb furnizeaza documentele :P E hs toata ziua in blana de invatamant la distanta :D

E o portita legislativa spus mai concret. Scoala respectiva trebuie doar sa fie recunocuta in tara ei...nu stiu dar probabil ca diploma cere echivalari la noi.


Editat de lucialu, 16 septembrie 2016 - 13:17 .


#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:10

Sc umbrela acopera HS. Copilul apare ca inscris la o scoala...e elev. :D Din punct de vedere oficial sunt indeplinite toate formalitatile prevazute de lege...pt ca nici scris negru pe alb nu e ca nu se poate asa, ca e ilegal ori interzis. Si costa scoala, e cu taxa, iar ea in schimb furnizeaza documentele :P E hs toata ziua in blana de invatamant la distanta :D

Pina aici am inteles!

 

Ce inseama "scoala umbrela de dincolo"?Scolile aste anu sunt pe teritoriul Romaniei?



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:17

Asa arata acum fetita, deci pare trecuta de varsta gradinitei. Mai degraba ar inscrie-o la o scoala particulara, apoi la o alta daca nu corespunde cerintelor lor, decat sa o izoleze de colegii cu care ar socializa zi de zi, fara ca parintii sa fie langa ea.

Asa se dezvolta armonios, nu intr-un mod nevrotic.

 

dana-nalbaru.png?width=818

 

alizee, e treaba lor, dar fix treaba lor in privinta deciziei de a-si retrage copilul din sistemul de invatamant de stat.

poti cel mult sa spui "daca eram in locul lor, as fi procedat in cutare sau cutare fel".

fetita are 9 ani + (nascuta pe 12 ianuarie), asadar ar fi trebuit sa inceapa clasa a 3-a in aceasta toamna.



#26
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:19

E fix treaba lor, ca sa te parafrazez, dar eu ma gandesc strict la copil, nu la ei, ca adulti.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:20

alizee, e treaba lor, dar fix treaba lor in privinta deciziei de a-si retrage copilul din sistemul de invatamant de stat.

poti cel mult sa spui "daca eram in locul lor, as fi procedat in cutare sau cutare fel".

fetita are 9 ani + (nascuta pe 12 ianuarie), asadar ar fi trebuit sa inceapa clasa a 3-a in aceasta toamna.

Pai daca treaba e legala,sigur-este efectiv problema lor ce fac ,cum isi scolesc copilul,daca treaba e asa pe muchia legalitatii(ccea ce eu inclin sa cred,cu tentativa spre ilegalitate chiar )atunci nu mai e treaba lor.

 

Ia sa vedem cine se sesizeaza in acest caz,cind a fost vorba de un CIc de 35 000 de euro,imediat s.a sesizat cine trebuia [:)]  ia sa vedem daca un copil nu este scolarizat ,cind scoala e obigatoriu...cine se sesizeaza. [:)]



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:21

E fix treaba lor, ca sa te parafrazez, dar eu ma gandesc strict la copil, nu la ei, ca adulti.

E fix treaba lor cind practica ceva legal...stipulat de lege,cind nu-si se mai face si tam-tam in ziare,ar trebui sa se autosesizeze cine trebuie.

 

Cu conditia ca ei sa aiba dimiciliul in Romania,bineinteles.



#29
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:23

si pe mine a inceput sa ma intereseaze acest subiect: HS in RO

 

M-a izbit in prima zi de scoala de clasa V-a (adica aku' cateva zile) cand mi-a venit sa fuuug si sa nu ma mai intorc. As vrea sa iau eu manualele alea si, nicio problema, ca le parcurgem dar in ritmul lui + 1: adica sa ii fac eu programul + alte cursuri a.i sa folosim zilele mai bine. 

 

Deci cum e asta in RO? 

Scoala umbrela inseamna inscrierea fake la o scoala oarecare si apoi aranjamente/mismasuri sa nu mearga la scoala, doar sa dea teste ce vor genera note in catalog? Asta sa fie? Adica un HS fake in varianta personala?



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:25


 

Deci cum e asta in RO? 

Scoala umbrela inseamna inscrierea fake la o scoala oarecare si apoi aranjamente/mismasuri sa nu mearga la scoala, doar sa dea teste ce vor genera note in catalog? Asta sa fie? Adica un HS fake in varianta personala?

Din subiect,am inteles ca aceste scoli umbrela nu sunt pe teritoriul Romaniei...





Etichetat si cu homeschooling, acasa, educatie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -