Sari la conținut

Sari la conținut


Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui

homeschooling acasa educatie

112 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:03

Il stiu de mult pe Dragos - este un tatic excelent (si stiu ca intra des si pe Desprecopii) - 

 

Am fost surprinsa sa aflu ca el impreuna cu sotia lui au ales homeschooling pentru fetita lor. 

 


''Am retras-o  pe Sofia de la scoala. De tot. Am ales ca ea sa invete in sistem home schooling despre lucrurile care ii plac si fara constrangeri, fara competitii impuse, fara note sau calificative. Ne-am gandit bine inainte de a lua aceasta decizie si ne-am “facut temele” inainte de a ne arunca spre un asemenea viitor. Am vorbit cu oameni care isi educa in mod similar copiii, citim mult despre asta si ne-am asumat inclusiv schimbarea ritmului nostru de viata, constienti fiind ca noi vom fi cei care va trebui sa o ajutam si sa o sustinem in tot acest proces.'' - citeste mai mult aici

 

Trebuie sa va spun ca si noi am discutat acasa aceasta optiune - insa Andrei - copilul nostru- e un baietel foarte social si nici nu a vrut sa auda de asta... asa ca am renuntat.

 

Anul asta insa - cel mai bun copil din clasa - un baietel japonez - s-a retras de la scoala si face homeschooling (isi pregateste A levels - examenele britanice de admitere la facultati)

 

Noi am discutat de multe ori despre Homeschooling si am si pregatit acest material Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte (bazat pe multe discutii de la Desprecopii).

 

voi ce parere aveti - in acest moment despre acest mod de educatie?

 

[dc[



#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:14

In Romania, nu exista o comunitate a copiilor care invata de acasa, astfel incat, copilul sa socializeze cu copii care sunt ca el. Sunt sigura ca nu-i va fi bine fetitei Danei Nalbaru, chiar daca va pastra legatura cu fostii colegi. Va pierde, in primul rand, joaca din pauze, dinainte de inceperea scolii si de dupa scoala. Nu va invata cum sa faca fata sicanelor sau relatiilor de prietenie, unde te mai si contrazici.

Probabil ca acesti parinti nu stiu cum sa faca fata tensiunilor dintre elevi si atitudinii profesorilor, de au luat o hotarare atat de drastica in privinta viitorului copilului lor.

 

Viata reala este alcatuita din tensiuni, frecusuri, rautati, antipatii, dar si din dragoste, simpatii, compatibilitati. Cum sa se dezvolte copilul normal, daca este tinut sub un bol de cristal ?



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:24

In Romania, nu exista o comunitate a copiilor care invata de acasa, astfel incat, copilul sa socializeze cu copii care sunt ca el. Sunt sigura ca nu-i va fi bine fetitei Danei Nalbaru, chiar daca va pastra legatura cu fostii colegi. Va pierde, in primul rand, joaca din pauze, dinainte de inceperea scolii si de dupa scoala. Nu va invata cum sa faca fata sicanelor sau relatiilor de prietenie, unde te mai si contrazici.

Probabil ca acesti parinti nu stiu cum sa faca fata tensiunilor dintre elevi si atitudinii profesorilor, de au luat o hotarare atat de drastica in privinta viitorului copilului lor.

 

Viata reala este alcatuita din tensiuni, frecusuri, rautati, antipatii, dar si din dragoste, simpatii, compatibilitati. Cum sa se dezvolte copilul normal, daca este tinut sub un bol de cristal ?

Absolut corect! 

Cred ca este si un paradox oarecum... pe de o parte se ridica problema serioasa a pierderii socializarii prin aparitia tehnologiei de comunicare, se cauta solutii de remediere a acestor pierderi se identifica esecurile personale ale individului in societate, modificarea compartamentala sociala in sens negativ, iar pe de alta parte aplicarea de metode exact contrare ca cel prezentat mai sus.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:35

Nu cunosc personajele,nu discut ce fac si de ce(personal nu sunt pro homeschooling)insa ce nu pricep este ,daca in Romania nu este recunoscut homeschoolingul,cum este posbil ca cineva sa practice asa ceva?



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:38

In Romania, nu exista o comunitate a copiilor care invata de acasa, astfel incat, copilul sa socializeze cu copii care sunt ca el. Sunt sigura ca nu-i va fi bine fetitei Danei Nalbaru, chiar daca va pastra legatura cu fostii colegi. Va pierde, in primul rand, joaca din pauze, dinainte de inceperea scolii si de dupa scoala. Nu va invata cum sa faca fata sicanelor sau relatiilor de prietenie, unde te mai si contrazici.

Probabil ca acesti parinti nu stiu cum sa faca fata tensiunilor dintre elevi si atitudinii profesorilor, de au luat o hotarare atat de drastica in privinta viitorului copilului lor.

 

Viata reala este alcatuita din tensiuni, frecusuri, rautati, antipatii, dar si din dragoste, simpatii, compatibilitati. Cum sa se dezvolte copilul normal, daca este tinut sub un bol de cristal ?

 

din cate am inteles, fetita va participa la o gramada de cursuri. asadar, nu este lipsita deloc de partea de socializare, de interactiune cu copii de varsta ei, o sa aiba parte atat de munca in echipa, cat si de mici frecusuri inerente copiilor.

vad demersul sotilor bucur ca pe o incercare de a-si feri copila de ineptiile din programa scolara, de clasele supraaglomerate, de banii care se cer din partea parintilor pentru diferite dotari si achizitii/modernizari, de situatiile gen "copil de bani gata care poate sa faca orice pentru ca parintii sponsorizeaza clasa/scoala" si asa mai departe, nu are rost sa insir bubele sistemului romanesc de invatamant, le stim cu totii, cei care avem copii de varsta scolii.

 

pe sotii bucur ii asteapta insa o lupta cu sistemul si birocratia : cand fetita va fi de varsta liceului, cum vor proceda, ca nu poate intra la liceu fara notele din gimnaziu, de exemplu ? sa zicem ca va face homeschooling si pentru anii de liceu, cum isi va da bacalaureatul ?



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:48

Daca acele cursuri sunt gratuite, nu vor fi la fel de instructive ca si cele platite. De fapt, nu cred ca banii stau la baza hotararii asteia.

Exista posibilitatea de a-si da testele scolare, in strainatate, prin intermediul internetului. Este pusa la punct si programa scolara in tarile unde este acceptata scoala de acasa. 

 

Dar tot imi pare ca parintii priveaza copilul de tot ce alcatuieste universul copilariei traita in realitatea ce-l inconjoara. Noi nu am fost cocolositi si, astfel,  am invatat cum sa ne protejam sau sa luptam cu viata. 



#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:59

Au bani deci o pot duce zilnic la 4 cursuri de cate doua ore si gata scoala.

Nu este HS clasic in care mama si tata predau.

 

Personal tot nu as face-o dar comparativ cu varianta clasica mi se pare mai OK .

Ba da, este legal pentru ca au inscris-o la o scoala umbrela. Deci in acte este la scoala. De obicei scolile astea umbrela sunt prin Ungaria



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 12:02


Ba da, este legal pentru ca au inscris-o la o scoala umbrela. Deci in acte este la scoala. De obicei scolile astea umbrela sunt prin Ungaria

Ce inseamna scoala umbrela?

 

Ce treaba are Ungaria in toata treaba asta?Invatamintul nu este obligatoriu in Romania,cel putin pina-n clasa a 8 a(?????)  ?



#9
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 12:02

Daca acele cursuri sunt gratuite, nu vor fi la fel de instructive ca si cele platite. De fapt, nu cred ca banii stau la baza hotararii asteia.

Exista posibilitatea de a-si da testele scolare, in strainatate, prin intermediul internetului. Este pusa la punct si programa scolara in tarile unde este acceptata scoala de acasa. 

 

Dar tot imi pare ca parintii priveaza copilul de tot ce alcatuieste universul copilariei traita in realitatea ce-l inconjoara. Noi nu am fost cocolositi si, astfel,  am invatat cum sa ne protejam sau sa luptam cu viata. 

Nu sunt de acord cu faptul ca acele cursuri gratuite nu sunt instructive la fel de mult ca cele platite. Alex a mea merge la engleza la un curs gratuit, te asigur ca invata foarte multe acolo. Eu stiu engleza foarte bine si pot s-o verific. 

Dar sunt de acord cu privarea de o anume copilarie in leg cu homeschooling-ul asta. Mi se pare de preferat daca copilul are distante prea lungi de parcurs pana la scoala sau sufera de vreo boala, dar altfel cred ca scoala, si mai ales scoala publica, este formatoare de caracter. Consider ca este o mare pierdere ptr copil lipsa invatarii alaturi de alti copii, raportarea lui la alti copii, la cerinte diverse etc. 


Editat de dana vio, 16 septembrie 2016 - 12:04 .


#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 12:03

Bravo lor ! nu stiu cine e Dragos Bucur , Dana Nalbaru ring a bell , dar daca ai au ales un mod propriu de a-si educa copilul inseamna ca au facut o alegere buna .
Cu siguranta parintii vor plati profesori pentru domeniul academic + alte activitati si probabil doresc ca fetita lor sa aiba o educatie libera , sa petreaca mult timp in natura , sa-si poata alege copiii cu care vrea sa se joace .

Nu sunt adepta socializarii fortate si expunerii la diverse situatii neplacute doar pentru " a face fata lumii de afara" , cred ca putem trai bine mersi si fara mojicii , si fara traume , si fara buliing, si fara distrugerea creativitatii (cum se practica in majoritatea scolilor ) .

Cred ca ce au ales ei nu priveaza copilul de nimic , din contra , va fi educata in concordanta cu principiile lor .Nu trebuie sa fim toti incolonati ca niste robotei .



Etichetat si cu homeschooling, acasa, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -