Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#951
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 23:08

Anelisse e foarte fain patutul! La primul copil eram fix in situatia ta, si am stat doar cu el pana cand am inceput jobul la 11 luni. Si ce bine a fost fara sa ma bata unul altul la cap, in afara de sot si de vizitele ocazionale :))). Cu bebe te vei obisnui si iti vei intra in mana, instinctele exista si apar! Panda, este bine ca iti doarme in patut. Al meu doarme in patul mare, sincer nu stiu cum ne vom organiza. Sigur ii gasim si lui bebe un locsor :)) Tirina, ce tare! :)) Vezi ca hainutele de la Lidl pe care le baga nu-s 100% bumbac, cerceteaza compozitia. Eu in primele luni si chiar si acum evit compozitia cu sintetic. Si eu vreau curs de puericultura, dar astept sa intru in concediu. E mult pt mine si copil mic si job si fatzaiala prin oras. Arina, m-am inscris si eu la cursul de alaptare! Eu am dpn 7-9 mai.. Din pacate am si niste mici hernii, inghinale si ombilicale, pt care nu prea mi se recomanda nasterea naturala, plus prima fiind cezariana, dar mai vad pana atunci. Mi-as dori macar o cezariana la cald. Abia astept sa intru in concediu prenatal, dar pt ca la prima am nascut la 40 de sapt o sa imi calculez cu o marja, asa ca probabil intru pe 20 februarie.

 

 

deci ne vedem acolo :)

avem acelasi termen de nastere!



#952
AdriAna2017

AdriAna2017

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 00:03

M am înscris si eu la un curs gratuit de puericultura pe 7 februarie care se desfășoară la Mihai Bravu, în Jubile Ballroom, cred ca tot de Bebe Tei e organizat. Fetelor, cum va simțiți? Eu mă simt f bine doar ca obosesc destul de repede, în rest suntem f bine, numărăm zilele si săptămânile și orele până la marele eveniment  [batcap]  :))



#953
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 08:57

Anelisse e foarte fain patutul! La primul copil eram fix in situatia ta, si am stat doar cu el pana cand am inceput jobul la 11 luni. Si ce bine a fost fara sa ma bata unul altul la cap, in afara de sot si de vizitele ocazionale :))). Cu bebe te vei obisnui si iti vei intra in mana, instinctele exista si apar! Panda, este bine ca iti doarme in patut. Al meu doarme in patul mare, sincer nu stiu cum ne vom organiza. Sigur ii gasim si lui bebe un locsor :)) Tirina, ce tare! :)) Vezi ca hainutele de la Lidl pe care le baga nu-s 100% bumbac, cerceteaza compozitia. Eu in primele luni si chiar si acum evit compozitia cu sintetic. Si eu vreau curs de puericultura, dar astept sa intru in concediu. E mult pt mine si copil mic si job si fatzaiala prin oras. Arina, m-am inscris si eu la cursul de alaptare! Eu am dpn 7-9 mai.. Din pacate am si niste mici hernii, inghinale si ombilicale, pt care nu prea mi se recomanda nasterea naturala, plus prima fiind cezariana, dar mai vad pana atunci. Mi-as dori macar o cezariana la cald. Abia astept sa intru in concediu prenatal, dar pt ca la prima am nascut la 40 de sapt o sa imi calculez cu o marja, asa ca probabil intru pe 20 februarie.

Multumesc Sherry de încurajare  [flo2] . Abia astept sa o cunosc  [il] .



#954
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 09:02

M am înscris si eu la un curs gratuit de puericultura pe 7 februarie care se desfășoară la Mihai Bravu, în Jubile Ballroom, cred ca tot de Bebe Tei e organizat. Fetelor, cum va simțiți? Eu mă simt f bine doar ca obosesc destul de repede, în rest suntem f bine, numărăm zilele si săptămânile și orele până la marele eveniment [batcap] :))

Si eu ma simt excelent, dar la fel obosesc destul de repede, dar daca stau jos 5 minute sunt ok. Sunt zile cand pot sa ma plimb destul de mult dar si zile cand abia asteppt sa ma întind in pat.

Mi- am mai luat si tensiunea care a ok, dar ma îngrijorează putin bătăile inimii care sunt putin cam mari 100- 107 pe minut. La voi cum sunt? La urmatoarea vizită trebuie sa il întreb de doc . Va pup, o zi buna!!



#955
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 09:07

Voi ce ati mai cumparat? Eu m-am gandit sa confectinez niste cearceafuri de patut din alea cu elastic. Am vazut niste tutoriale pe youtube, masina de cusut am, asa ca experimentez. Deja am gasit la un magazin niste materiale superbe pentru lenjerii.



#956
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 10:46

Anelisse, ce fain ca te pricepi la croitorie. Mi-ar fi placut si mie sa stiu....

Eu am in dotare cearceafuri cu si fara elastic iar cat bebele e mic nu trebuie neaparat cu elastic pt ca nu se foieste prea mult ca sa deranjeze patul..dar si mie imi plac pt ca stau intinse bine.

 

Nu stiu cu ce va mai imbracati voi dar eu am colindat magazinele sa imi iau o geaca pt ca abia ii mai inchid fermoarul la cea pe care o am. Am plecat dupa geaca si m-am intors cu un palton :D Daca cumva aveti nevoie da-ti fuga zilele astea cat inca mai sunt reduceri. Majoritatea, ca si al meu...sunt 100 lei (redus de la aproape 300) deci am facut o afacere buna :D

 

La Lidl ieri au bagat si niste colanti de gravide din material fain(gen pantalon) dar nu prea corespund marimile. In sensul ca sunt mai mari..



#957
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 12:53

Am fost si eu ieri la Lidl dar nu am fost prea incantata.Doar o singura bluza imi vine(S), pantalonii sunt imensi(S e un fel de L), iar la sutienele de alaptat aveau doar 3 marimi care imi erau oricum foarte mari.Hainutele de bebe nu sunt cine stie ce, body doar cu capse intre picioare, deci incomode pt primele luni.

Panda7, poate la Arad mai gasesti haine la preturi asa mici, in Bucuresti...slabe sanse :(.Din fericire eu inca intru in geaca de iarna, cred ca mai merge cam o luna asa maxim, ma rog sa se faca cald mai repede :))

Eu am primit 3 lenjerii de pat si pat din acela din fas(folosite de cumnata mea) dar eu vreau sa iau alt patut, sper sa se potriveasca lenjeriile.Oricum o sa iau si eu macar una noua.

Eu am intrat pe grupurile de Alapteaza! si Poarta-ma!, poate va aruncati vreun ochi daca sunteti interesate.Am zis sa ma informez din timp ca nu prea are cine sa ma ajute cu bebe si sa fiu cat de cat pregatita, macar asa, moral :d

Si eu obosesc destul de repede dar tot nu am stare si in continuare am probleme cu somnul :((.



#958
AdriAna2017

AdriAna2017

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 21:33

Anelise, nu ai de ce sa iti faci griji. E normal sa ai pulsul mai rapid in timpul sarcinii....si nu e atat de mare, abia daca depaseste 120 poti spune ca e marit. Stai linistita, pe mine ma ingrijoreaza altceva, eu simt ca o apasare in piept si la fel ma gandesc daca e inima de vina....ma ingrijorez ca ar putea fi ceva legat de inima si nicidecum de sarcina...fiecare cu simptomele ei :) 



#959
AdriAna2017

AdriAna2017

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 23:23

Fetelor, am vazut pe alte forumuri si aici la odiseea cum mamicile si au facut grup pe whatsapp unde pot comunica mai usor si instant. Ce ziceti? Eu ma ofer sa fac grupul pe whatsapp, cine vrea si este de acord sa intre pe grup, lasati nr de tel si eu va adaug in grup. Pupici  [flo2]



#960
betti_1

betti_1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 23:36

Ooooo ar fi super !!!

0758574829





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -