Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#61
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 septembrie 2016 - 18:55

Buna mamici!

Cum va simtiti?  Eu am o senzatia foarte ciudata...am impresia ca se intinde burta,nici nu stiu cum sa explic....parca as fi mancat exagerat de mult  plus ca ma inteapa in partea stanga jos...in rest e ok...marti sunt programata la primul ecograf....sper sa fie totul bine....

Va pup!

 

 Adina, multa bafta, si noi vom merge iar la eco saptamana viitoare - speram sa fim in parametrii. Eu am varsat astazi pt prima oara, greturi la greu, clar nu a fost ziua noastra. Asteptam zile mai bune, si momentan stam la pat cat mai mult.



#62
bramo

bramo
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 25 septembrie 2016 - 23:04

Hello Imi raspunde si mie cineva? Dureri de burta nu mai am, insa daca se va intampla Uscosin la recomandarea medicului. Azi am fost f. nervoasa si agitata fara motiv, plus ca nu mai dorm asa profund.S-a mai intamplat cuiva, miercuri mergem la dr. si am tone de intrebari. Am emotii, e prima sarcina.Am doua hcg + corespunzatoare, sper sa fim bine in continuare. Azi am avut o zi proasta peste starea emotionala proasta m-am luptat si cu o senzatie de grata, maine poate e o zi mai buna.



#63
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 08:09

Adinaman, la fel ma simt si eu, simt ca se intinde burta(mai mult in partea superioara) in special cand sunt in pat si schimb pozitia si uneori da, si eu am niste dureri in partea stanga.

Astept vesti de la mamicile care merg la eco inaintea mea(eu merg joi), sa fie totul bine!



#64
dannett

dannett

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 09:59

Buna fetele!

Si eu am tot joi programare la Dr. Sper sa fie totul în regulă...

Simptome nu prea am, asnoapte m-am trezit să merg la baie si parca ma încerca o ușoară senzație de greață ( e mult spus, mai degrabă un nod în gât). Sânii încep parcă să se rotunjeasca puțin, dar nu sunt încă sensibili.

Nu mă aștept la cine știe ce simptome nici mai încolo dacă e să semene cu prima sarcina. 

Sper de data asta sa țin mai bine kg sub control ;)

O zi frumoasa la toată lumea, sa ne bucuram de perioada asta de început!

 

Ps: Moon, eu nu as anula încă toate rezervările la avion. Dacă nu mai apare nimic( si nu .ai speli covoare :p) poate reușești să calatoresti



#65
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 10:05

Buna fetele!

Si eu am tot joi programare la Dr. Sper sa fie totul în regulă...

Simptome nu prea am, asnoapte m-am trezit să merg la baie si parca ma încerca o ușoară senzație de greață ( e mult spus, mai degrabă un nod în gât). Sânii încep parcă să se rotunjeasca puțin, dar nu sunt încă sensibili.

Nu mă aștept la cine știe ce simptome nici mai încolo dacă e să semene cu prima sarcina. 

Sper de data asta sa țin mai bine kg sub control ;)

O zi frumoasa la toată lumea, sa ne bucuram de perioada asta de început!

 

Ps: Moon, eu nu as anula încă toate rezervările la avion. Dacă nu mai apare nimic( si nu .ai speli covoare :p) poate reușești să calatoresti

 

Esti draguta Dannette, dar deja trebuia sa fim la Roma - saptamana aceasta implinim 4 ani de casnicie. Asta e, nu mai conteaza, sa fie bebele bine. Momentan oricum sunt la pat, o sa vedem la urmatorul eco ce ne mai zice.



#66
dannett

dannett

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 11:51

Felicitari Moon, multi ani inainte! Măcar ați reușit să recuperați ceva din banii dati pe excursie?

#67
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 12:07

Felicitari Moon, multi ani inainte! Măcar ați reușit să recuperați ceva din banii dati pe excursie?

 

 

 Multumim, oricum am primit cel mai minunat cadou - bebelusul nostru. Nu nu s-a putut recupera nimic din bani, dar nu au fost chiar asa de multi bani - doar banii pe cazare + mic dejun + bilete de avion.

 Stam si la pat daca e nevoie, mai amortesc din cand in cand, incerc sa ma foiesc. Totusi sper sa fie ceva doar provizoriu, ca de sangerat nu am mai sangerat de atunci. Om vedea, mi se pare ca trec asa zilele de la o eco la o eco, stau permanent cu inima in gat.



#68
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 14:28

Salutare fetelor! Vin si eu in clubul vostru cu dps pe 12 mai 2017!

Este al doilea copil, mai am un baietel de 2 ani si 4 luni nascut pe 29 mai. Chiar radeam cu sotul ca facem copii vara :)).

Eu am uter fibromatos si niste fibroame, asa ca suplimentez cu progesteron. Mai am si cate o mica pata maro/roz, dar sper sa se termine in curand. Cand ma mai doare burta mai iau si cate un no spa.

Au aparut greturile si ameteala si de ieri simt si in sani o tensiune

Fetele care sunteti la a 2-a sarcina, cu e burtica? Mie deja mi-a aparut, ma umflu foarte tare in timpul zilei. La prima sarcina abia in al 2-lea trimestru mi s-a intamplat

Cristi108 teoretic nu ar trebui sa doara burta, dar se intampla. Vorbeste cu medicul tau sa afli eventualele cauze



#69
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 14:47

Salutare fetelor! Vin si eu in clubul vostru cu dps pe 12 mai 2017!

Este al doilea copil, mai am un baietel de 2 ani si 4 luni nascut pe 29 mai. Chiar radeam cu sotul ca facem copii vara :)).

Eu am uter fibromatos si niste fibroame, asa ca suplimentez cu progesteron. Mai am si cate o mica pata maro/roz, dar sper sa se termine in curand. Cand ma mai doare burta mai iau si cate un no spa.

Au aparut greturile si ameteala si de ieri simt si in sani o tensiune

Fetele care sunteti la a 2-a sarcina, cu e burtica? Mie deja mi-a aparut, ma umflu foarte tare in timpul zilei. La prima sarcina abia in al 2-lea trimestru mi s-a intamplat

Cristi108 teoretic nu ar trebui sa doara burta, dar se intampla. Vorbeste cu medicul tau sa afli eventualele cauze

 

 

 Sherry eu nu am fibroame si sunt pe 1200 de progesteron intravaginal si injectabil de 500 la 5 zile. Nu exista prea mult progesteron.

 Pete????? Doamne si doctorul tau ce zice? eu pt 2 pete sunt consemnata la pat, no work, no vacation, nu nimic.



#70
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 14:53

Moon, nu te panica asa. Doctorul meu a spus sa ma menajez. Sarcina era bine lipita si datorita fibroamelor pot aparea spottinguri din astea. Am avut si la prima sarcina. Incerc sa o iau usor si sa nu disper. Crede-ma ca nu imi este usor, dar altfel o iau razna. Am noroc ca copilul este la bunici, il vad in weekend si probabil il aduc acasa abia in trim 2, cand voi fi mai in forma. Progesteron iau 200mg dimineata si 200mg seara.

Posibil ca la tine fiind sarcina obtinuta prin FIV este nevoie de mai multe precautii!





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -